Aktualności dla "wielkanoc"

Całymi rodzinami, parami, czasem osobno. W Wielką Sobotę wierni przez cały dzień udają się do kościoła Farnego by poświęcić pokarmy.

Najstarszą wzmianką o śmigusie - dyngusie jest uchwała synodu diecezji poznańskiej z 1420 r. "Dingus prohibetur". Zabraniała ona "do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenie takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego". Od tamtej pory minęło blisko sześć wieków. Jak wyglądał Lany Poniedziałek 2011? Fotoreportaż Mateusza Stachyry.

Przed bramą Fary stoi odziany w purpurę Poncjusz Piłat. Niżej Chrystus w asyście dwóch żołnierzy rzymskich. Dłoń namiestnika Cezara podnosi się w górę, by rzymskim gestem wydać wyrok na więźnia. Zastyga jakby w zawahaniu. Ale po chwili opada, by znów dopełniła się historia, która swój początek miała ponad dwa tysiące lat temu. Tak zaczyna się Droga Krzyżowa w Kazimierzu.

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy wypadają pod koniec kwietnia. Jest więc szansa, że wiosna zdąży nadejść. Długie świąteczne spacery, kawa na świeżym powietrzu oraz niepowtarzalna atmosfera miejsca - tak mogą wyglądać Wasze święta. W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Pokaż stopkę