Aktualności dla "rocznica Krwawej Środy"

Mimo pandemii uczczono w Kazimierzu pamięć ofiar krwawej środy. 78. rocznica tamtych wydarzeń nie miała jednak tak uroczystej oprawy jak zwykle. 

Przedstawiciele różnorodnych instytucji, mieszkańcy i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 75. rocznicy Krwawej Środy. Kazimierz Dolny oddał cześć ofiarom tamtych dni.

W tym roku minęło 70 lat od krwawej pacyfikacji wielu miejscowości położonych na tzw. lubelskim Powiślu. Główne uroczystości miały miejsce 18 listopada w Kazimierzu Dolnym.

W 69 rocznicę

W 69 rocznicę Krwawej Środy mieszkańcy Kazimierza Dolnego i okolic jak co roku spotkali się na mszy św. w kościele ojców franciszkanów. Przybyli tu, by pomodlić się w intencji tych, którzy zginęli. By oddać im cześć.

Pamiętamy!

Rankiem, 18 listopada 1942 roku na Kazimierz Dolny oraz okoliczne wsie napadli hitlerowcy. Ich celem było zastraszenie tutejszych mieszkańców i położenie kresu działalności ruchu oporu. Życie straciło wtedy pond 100 osób. Uroczystości rocznicowe ku czci ofiar tamtych dni odbyły się w Kazimierzu 18 listopada w kościele przyklasztornym oraz w miejscu pamięci narodowej.

Pokaż stopkę