V Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Skomentuj (15)

W najbliższą niedzielę odbędzie się V edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Kazimierz będzie jednym z 240 miast w Polsce, które w ten sposób uczczą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Ogólnopolski sportowy projekt Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” powstał w 2013 r. Wszystko zaczęło się od grupy pasjonatów i działaczy społecznych a w pierwszej edycji wzięło udział 50 osób. Rok później biegaczy było już 1500. Od dwóch lat bieg ma charakter ogólnopolski.

- Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – piszą organizatorzy. - We wszystkich miastach równolegle odbędzie się w południe bieg na 1963 metry – jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Tego samego dnia wystartują też zawody na innych dystansach. Dodatkowo biegom będą towarzyszyły pokazy grup rekonstrukcyjnych czy gry terenowe.

W tym roku bieg zorganizowany zostanie w 240 miastach w Polsce. Organizatorzy spodziewają się, że w sumie pobiegnie ok. 60 tys. osób. Kazimierz już po raz drugi weźmie udział w tym wydarzeniu.

Bieg odbędzie się w niedzielę, 26 lutego o godz. 14.00. Miejscem startu i mety będzie Port Jachtowy. Trasa biegu poprowadzi ulicami Senatorską, Klasztorną, Podgórną oraz Plebanką, następnie zawróci przy cmentarzu i ul. Cmentarną zawodnicy wrócą z powrotem do Klasztornej i po własnych śladach skierują się na metę.

Zapisy na bieg odbędą się od godz. 15.00 do 18.00 w sobotę w Starej Wozowni, przy Zamkowej 4. Będzie można zapisać się także przed samym biegiem w niedzielę o godz. 13.00 w Porcie Jachtowym.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • pijany znad Grodarza
  "Jak donosi "Dziennik Narodowy", Jacek Międlar został zatrzymany przez funkcjonariuszy służby granicznej i policji na lotnisku London Stansted. Znany z mowy nienawiści i powiązań z ONR-em były ksiądz przyleciał do Wielkiej Brytanii, żeby wziąć udział w Biegu Tropem Wilczym, organizowanym w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Policja miała mu zarzucać chęć wygłoszenia przemówienia nawołującego do nienawiści podczas demonstracji brytyjskiej partii nacjonalistycznej "Britain First". "
 • Redakcja
  Szanowni Dyskutanci, przypominamy, że komentarze zawierające linki są zgodnie z regulaminem dyskusji usuwane.
 • pijany znad Grodarza
  Dopóki dogłębnie nie wyjaśni się RODZAJU udziału w ych oddzialach dopóty będzie taka niechęć, jaką zademostrowal @ takie fakty.
  Wczoraj w rozmowie z kolegą powiedział on tak : zauważ, że " Żolnierze wyklęci" ówcześni milicjanci,UB, ORMO i aktyw partyjny to SYNOWIE CHŁOPÓW, a więc była to wojna chłopsko - chlopska. Nie bylo tam robotnikow. Co najwyżej wiejski nauczyciel.
  hmm. ma rację.
  • kazimierzanin
   Jednak sieczka zrobiona w mózgu przez PRL pozostanie u niektórych na zawsze. Nie było robotników? Co to za argument. Taki sam jak to że w UB byli głównie żydzi.

   Zygmunt Szendzielarz-„Łupaszka”, Józef Kuraś-„Ogień”, Hieronim Dekutowski-„Zapora”, Henryk Flame-„Bartek”, Danuta Siedzikówna-„Inka”, rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych- im wszystkim oprócz zabrania życia zeszmacono życiorysy. Dopiero teraz powoli dowiadujemy się jak było naprawdę. "Złodzieje, bandyci, mordercy" okazują się normalnymi ludźmi tyle że z twardym karkiem.
   W procesie szesnastu też byli sami chłopi? A poza tym to jakiś gorszy sort?

   Ty to chyba absynt pijesz i zwidy masz.
  • pijany znad Grodarza
   kolega mowił o " partyzantach ". Poczytaj o " Ogniu" " Rajsie" i pomniejszch grupach, a przekonasz się, że 99,9 procent to chlopi i ich synowie. Po OBU STRONACH.
   ps. wczoraj wpisalem stosowny link, ale REDAKCJA wycieła go.
  • kazimierzanin
   Ja rozumiem że ty jesteś "z miasta", zapewne wielkiego Kazimierza. Co ci przeszkadza pochodzenie niezłomnych? Jakie ma znaczenie czy to chłopi czy robotnicy lub szlachta.
   Ogień? Wróg komunistów i Słowaków. Komunistów wiadomo dlaczego. A Słowaków? Poczytaj trochę o historii Podhala, ataku Słowaków na Polskę i defiladzie zwycięstwa w Zakopanem.
   Rajs rzeczywiście jest postacią kontrowersyjną. Ale pamiętaj że pochodził z Kresów, a tam po lecie 1943 psychika zmieniła się u wielu. I nie bez powodu. Poczytaj.
  • pijany znad Grodarza
   dzięki temu, że CZYTAM, staram sie być obiektywny. Niestety. Lansowana obecnie POLITYKA NARODOWA " poszła" w drugą stronę zakłamywania i nad tym boleję.
  • kazimierzanin
   Obiektywnie?

   Cytuję:
   "Wczoraj w rozmowie z kolegą powiedział on tak : zauważ, że " Żolnierze wyklęci" ówcześni milicjanci,UB, ORMO i aktyw partyjny to SYNOWIE CHŁOPÓW, a więc była to wojna chłopsko - chlopska. Nie bylo tam robotnikow. Co najwyżej wiejski nauczyciel.
   hmm. ma rację. "
   " a przekonasz się, że 99,9 procent to chlopi i ich synowie. Po OBU STRONACH. "

   Obiektywnie? Sam zakłamujesz i zaciemniasz obraz nie argumentując swoich wypowiedzi a jedynie rzucając drobne kalumnie. Zawsze coś przyschnie.
   Stara szkoła.
  • pijany znad Grodarza
   Znajdz w internecie i poczytaj
   Informacja o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób - mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych, dokonanych w okresie od dnia 29 stycznia 1946r. do dnia 2 lutego 1946
  • kazimierzanin
   Po pierwsze nie czytasz ze zrozumieniem więc zacytuję siebie
   "Rajs rzeczywiście jest postacią kontrowersyjną. Ale pamiętaj że pochodził z Kresów, a tam po lecie 1943 psychika zmieniła się u wielu. I nie bez powodu."

   Po drugie w maju 1945 było około 80 tysięcy partyzantów w około tysiącu oddziałów. Na tysiąc dowódców psychika siadła u kilku. Zgoda. Czy przez pryzmat tych kilku należy patrzeć na resztę?
   Na kresach w latach 1939-1945 z rąk ukraińców i białorusinów zginęło wg. różnych źródeł od 120 tyś do nawet 240 tysięcy Polaków. Ile przypadków zostało uznanych za ludobójstwo?
  • pijany znad Grodarza
   Otóż nie nalezy generalizować, ale co WYCZYNIAJĄ tzw. Prawdziwi ?. Tak samo po drugiej stronie tzw. Komunistów . Co ? Sami mordercy ?
 • takie fakty
  nie pobiegnę, większość to byla zwykła bandyterka
  • nieczcze
   ca 10 tys milicjantów, ubeków i wojskowych (w tym ponad 3 tys zwykłych poborowych) plus 15,5 tys cywili ( w tym 187 dzieci do lat 7) zlikwidowało "antykomunistyczne" podziemie liczące ca 30 tys w oddziałach. 30% zabójstw to zwykle prywatne chłopskie porachunki. Co tu czcić biegając?
  • kazimierzanin
   Nie będę wchodził w polemikę na tym poziomie tylko racz odpowiedzieć ile żołnierzy liczyły 62, 63 i 64 dywizja NKWD stacjonujące w tym czasie w Polsce?
 • pijany znad Grodarza
  "... i po własnych śladach skierują się na metę. " hmm

Mapa

Zabytki

Stara Wozownia


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę