V Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Skomentuj (15)

W najbliższą niedzielę odbędzie się V edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Kazimierz będzie jednym z 240 miast w Polsce, które w ten sposób uczczą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Ogólnopolski sportowy projekt Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” powstał w 2013 r. Wszystko zaczęło się od grupy pasjonatów i działaczy społecznych a w pierwszej edycji wzięło udział 50 osób. Rok później biegaczy było już 1500. Od dwóch lat bieg ma charakter ogólnopolski.

- Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – piszą organizatorzy. - We wszystkich miastach równolegle odbędzie się w południe bieg na 1963 metry – jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Tego samego dnia wystartują też zawody na innych dystansach. Dodatkowo biegom będą towarzyszyły pokazy grup rekonstrukcyjnych czy gry terenowe.

W tym roku bieg zorganizowany zostanie w 240 miastach w Polsce. Organizatorzy spodziewają się, że w sumie pobiegnie ok. 60 tys. osób. Kazimierz już po raz drugi weźmie udział w tym wydarzeniu.

Bieg odbędzie się w niedzielę, 26 lutego o godz. 14.00. Miejscem startu i mety będzie Port Jachtowy. Trasa biegu poprowadzi ulicami Senatorską, Klasztorną, Podgórną oraz Plebanką, następnie zawróci przy cmentarzu i ul. Cmentarną zawodnicy wrócą z powrotem do Klasztornej i po własnych śladach skierują się na metę.

Zapisy na bieg odbędą się od godz. 15.00 do 18.00 w sobotę w Starej Wozowni, przy Zamkowej 4. Będzie można zapisać się także przed samym biegiem w niedzielę o godz. 13.00 w Porcie Jachtowym.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • pijany znad Grodarza
  "Jak donosi "Dziennik Narodowy", Jacek Międlar został zatrzymany przez funkcjonariuszy służby granicznej i policji na lotnisku London Stansted. Znany z mowy nienawiści i powiązań z ONR-em były ksiądz przyleciał do Wielkiej Brytanii, żeby wziąć udział w Biegu Tropem Wilczym, organizowanym w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Policja miała mu zarzucać chęć wygłoszenia przemówienia nawołującego do nienawiści podczas demonstracji brytyjskiej partii nacjonalistycznej "Britain First". "
 • Redakcja
  Szanowni Dyskutanci, przypominamy, że komentarze zawierające linki są zgodnie z regulaminem dyskusji usuwane.
 • pijany znad Grodarza
  Dopóki dogłębnie nie wyjaśni się RODZAJU udziału w ych oddzialach dopóty będzie taka niechęć, jaką zademostrowal @ takie fakty.
  Wczoraj w rozmowie z kolegą powiedział on tak : zauważ, że " Żolnierze wyklęci" ówcześni milicjanci,UB, ORMO i aktyw partyjny to SYNOWIE CHŁOPÓW, a więc była to wojna chłopsko - chlopska. Nie bylo tam robotnikow. Co najwyżej wiejski nauczyciel.
  hmm. ma rację.
  • kazimierzanin
   Jednak sieczka zrobiona w mózgu przez PRL pozostanie u niektórych na zawsze. Nie było robotników? Co to za argument. Taki sam jak to że w UB byli głównie żydzi.

   Zygmunt Szendzielarz-„Łupaszka”, Józef Kuraś-„Ogień”, Hieronim Dekutowski-„Zapora”, Henryk Flame-„Bartek”, Danuta Siedzikówna-„Inka”, rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych- im wszystkim oprócz zabrania życia zeszmacono życiorysy. Dopiero teraz powoli dowiadujemy się jak było naprawdę. "Złodzieje, bandyci, mordercy" okazują się normalnymi ludźmi tyle że z twardym karkiem.
   W procesie szesnastu też byli sami chłopi? A poza tym to jakiś gorszy sort?

   Ty to chyba absynt pijesz i zwidy masz.
  • pijany znad Grodarza
   kolega mowił o " partyzantach ". Poczytaj o " Ogniu" " Rajsie" i pomniejszch grupach, a przekonasz się, że 99,9 procent to chlopi i ich synowie. Po OBU STRONACH.
   ps. wczoraj wpisalem stosowny link, ale REDAKCJA wycieła go.
  • kazimierzanin
   Ja rozumiem że ty jesteś "z miasta", zapewne wielkiego Kazimierza. Co ci przeszkadza pochodzenie niezłomnych? Jakie ma znaczenie czy to chłopi czy robotnicy lub szlachta.
   Ogień? Wróg komunistów i Słowaków. Komunistów wiadomo dlaczego. A Słowaków? Poczytaj trochę o historii Podhala, ataku Słowaków na Polskę i defiladzie zwycięstwa w Zakopanem.
   Rajs rzeczywiście jest postacią kontrowersyjną. Ale pamiętaj że pochodził z Kresów, a tam po lecie 1943 psychika zmieniła się u wielu. I nie bez powodu. Poczytaj.
  • pijany znad Grodarza
   dzięki temu, że CZYTAM, staram sie być obiektywny. Niestety. Lansowana obecnie POLITYKA NARODOWA " poszła" w drugą stronę zakłamywania i nad tym boleję.
  • kazimierzanin
   Obiektywnie?

   Cytuję:
   "Wczoraj w rozmowie z kolegą powiedział on tak : zauważ, że " Żolnierze wyklęci" ówcześni milicjanci,UB, ORMO i aktyw partyjny to SYNOWIE CHŁOPÓW, a więc była to wojna chłopsko - chlopska. Nie bylo tam robotnikow. Co najwyżej wiejski nauczyciel.
   hmm. ma rację. "
   " a przekonasz się, że 99,9 procent to chlopi i ich synowie. Po OBU STRONACH. "

   Obiektywnie? Sam zakłamujesz i zaciemniasz obraz nie argumentując swoich wypowiedzi a jedynie rzucając drobne kalumnie. Zawsze coś przyschnie.
   Stara szkoła.
  • pijany znad Grodarza
   Znajdz w internecie i poczytaj
   Informacja o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób - mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych, dokonanych w okresie od dnia 29 stycznia 1946r. do dnia 2 lutego 1946
  • kazimierzanin
   Po pierwsze nie czytasz ze zrozumieniem więc zacytuję siebie
   "Rajs rzeczywiście jest postacią kontrowersyjną. Ale pamiętaj że pochodził z Kresów, a tam po lecie 1943 psychika zmieniła się u wielu. I nie bez powodu."

   Po drugie w maju 1945 było około 80 tysięcy partyzantów w około tysiącu oddziałów. Na tysiąc dowódców psychika siadła u kilku. Zgoda. Czy przez pryzmat tych kilku należy patrzeć na resztę?
   Na kresach w latach 1939-1945 z rąk ukraińców i białorusinów zginęło wg. różnych źródeł od 120 tyś do nawet 240 tysięcy Polaków. Ile przypadków zostało uznanych za ludobójstwo?
  • pijany znad Grodarza
   Otóż nie nalezy generalizować, ale co WYCZYNIAJĄ tzw. Prawdziwi ?. Tak samo po drugiej stronie tzw. Komunistów . Co ? Sami mordercy ?
 • takie fakty
  nie pobiegnę, większość to byla zwykła bandyterka
  • nieczcze
   ca 10 tys milicjantów, ubeków i wojskowych (w tym ponad 3 tys zwykłych poborowych) plus 15,5 tys cywili ( w tym 187 dzieci do lat 7) zlikwidowało "antykomunistyczne" podziemie liczące ca 30 tys w oddziałach. 30% zabójstw to zwykle prywatne chłopskie porachunki. Co tu czcić biegając?
  • kazimierzanin
   Nie będę wchodził w polemikę na tym poziomie tylko racz odpowiedzieć ile żołnierzy liczyły 62, 63 i 64 dywizja NKWD stacjonujące w tym czasie w Polsce?
 • pijany znad Grodarza
  "... i po własnych śladach skierują się na metę. " hmm

Mapa

Zabytki

Stara Wozownia


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę