Pobiegli Tropem Wilczym

Skomentuj (26)

zobacz więcej (34)

Kazimierz oddał hołd Żołnierzom Wyklętym. Ponad setka osób uczestniczyła w Biegu Pamięci „Tropem Wilczym” i pokonała trasę, która przebiegała przez kazimierskie uliczki i wąwozy.

W całej Polsce, w niedzielę 26 lutego, ruszyły Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Pierwszy raz miało to miejsce cztery lata temu. Wtedy pobiegła tylko grupka osób chcących upamiętnić w ten sposób Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Teraz biegi odbyły się w 240 miastach. Dziesiątki tysięcy osób wspólnie oddało hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Kazimierz już po raz drugi uczestniczył w tym wydarzeniu.

Choć trwa luty to w niedzielę, gdy odbywał się bieg, pogoda sprzyjała zawodom sportowym. Trasa przebiegała przez kazimierskie wąwozy, gdzie było trochę błota, lecz nie przeszkodziło to zawodnikom w dotarciu do mety. Wszak był to bieg „tropem Wilczym” o charakterze terenowym. Trasa, na pamiątkę roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek, liczyła 1963 metry. Zawodników, tak jak w ubiegłym roku, było sporo. Ponad setka osób, zarówno młodych jak i starszych, stanęła na starcie biegu i wszyscy go ukończyli. Zgodnie z tradycją biegania w Kazimierzu, był nawet jeden czworonożny zawodnik.

 

Na wszystkich uczestników biegu czekały na mecie pamiątkowe medale, które wręczał im burmistrz Andrzej Pisula. Najlepsi zawodnicy otrzymali także torby z upominkami. Na nagrodę mieli jednak szansę, poprzez loterię, wszyscy uczestnicy biegu, niezależnie od osiągniętego czasu. Wszak chodziło tu o wspólne upamiętnienie historii i tych, którzy ją tworzyli. Zarówno zawodnicy jak i osoby kibicujące im mogły pokrzepić się gorącymi daniami, przygotowanymi przez lokalnych sponsorów, jak i pieśniami żołnierskim, które rozbrzmiewały w Porcie Jachtowym.  

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • adolk
  Do wychowywanych przez ppr,pzpr , gw i tvn żadne argumenty narodowe,polskie nie dotrą.
  • pijany znad Grodarza
   wymień chociaż trzy te narodowe.
   Tak przy okazji. Może i masz wychowanie NARODOWO PRAWIDŁOWE, ale ze znajomoscią pisowni narodowej tj. polskiej bardzo kiepsko.
 • pijany znad Grodarza
  @ Zdzisław Lewkow

  Masz rację. Są też DZIWY

  "Nagle wokół Dziemieszkiewicza i wrogów pojawiają się pszczoły. Najpierw jedna, potem druga i kolejne. Po kilku sekundach jest ich cały rój. Niemcy odganiają owady, zaczynają uciekać, a Dziemieszkiewicz stoi spokojnie i zaczyna się modlić. Pszczoły otaczają go z każdej strony... jeden z obserwujących zza krzaka Polaków zdejmuje czapkę... Niemcy wsiadają na motor i uciekają, zostawiając "Roja", który ze spotkania z tysiącami żądeł wychodzi bez szwanku.

  Na efekty specjalne i nadprzyrodzone moce Roja zwrócili uwagę m.in. twórcy kanału Sfilmowani. "Rój ma moc przywoływania os w CGI" - piszą na Twitterze.
 • zdzisław
  Zastanawia mnie komu tak zależy na gloryfikowaniu tych żołnierzy jak leci bez żadnej selekcji tych oddziałów, a wiemy szczególnie w Lubelskiem nie wszystkich działania zasługiwały na szacunek, a dzięki bandyckim zapędom swoich dowódców, były wręcz zbrodnicze. Może warto skonsultować z żyjącymi świadkami tych wydarzeń, póki jeszcze część z nich żyje.
  • pijany znad Grodarza
   wczorajsze " Fakty po faktach " wykazały ,z e Prawdziwi Patrioci nie przyjmuja żadnych argumentow o tej złej drodze, niektórych Zołnierzy Wykletych.
   ps. przymiotnik " Wykletych" dotyczy obu tych grup. Rodziny Tych i Tych płaczą
 • pijany znad Grodarza
  Wczoraj w " Kropce nad i " gen. Różański. Warto posłuchać. Też o niezłomnych.
  • Zdzisław Lewków
   Tylko Drogi Pijany trzeba chcieć słuchać każdej ze stron. Naprawdę można dowiedzieć się ciekawych rzeczy,
  • pijany znad Grodarza
   czytam, czytam i dlatego też domagam sie prawdy z obu stron. Dzisiaj przeczytałem wypowidz lączniczki AK z Powstania. Doskonale znała " Anodę". Jest oburzona na dzialania piewców " Żolnierzy Wykletych", którzy ZAWŁASZCZYLI tę postać, wprowadzajac w błąd potomnych. " Anoda" nie byl " zołnierzem wykletym"
 • al bandi
  a ten lysy nie biegał co tak duzo biega
 • pamiec
  kiedy bieg dzieci pamięci 187 ich rówieśników zamordowanych przez owych żołnierzy wyklętych?
  • DRE
   Ksiądz proboszcz niech może odprawi mszę w ich intencji. Ale do tego trzeba odwagi, miłości i głębokiej wiary.
  • z Kresów Wschodnich
   29 stycznia 2017 w Zaleszanach były takie uroczystości. Szkoda że cię tam nie było. Może byś przyswoił te przymioty o których mówiłeś(aś).
  • wnuczka
   Mój dziadek uciekał z domu nocą, na bosaka w samej bieliźnie, w 15st. mrozie przed wyklętymi, którzy za nim strzelali, bo jeden z jego synów służył w wojsku. Pozostawili po sobie rozbite okna, ograbioną piwnicę, kurnik itp., a w domu przerażone dzieci szlochające ze strachu.
  • kazimierzanin
   A po mojego dziadka w nocy przyszło wojsko, polskie, i zabrali go na przesłuchanie, i tyle go widziano. Jego dzieci też były przerażone,szlochające. Takich historii były setki. I teraz co? Mam nienawidzić wszystkich żołnierzy?
  • wnuczka
   A ja mam czcić wyklętych?
 • berek
  Czemu przez tyle lat ci sami ludzie nie wpadli na to by zorganizowac bieg pamieci Armii Krajowej? Ja nie pojmuje tego ze nagle wszyscy musza cos robic i w to wplesc zolnierzy wykletych! Tym bardziej ze pod walczacych zolnierzy podszylo sie tyle kanalii i wszystkich za chwile zrobia swietymi. Przykre ze kosciol w postaci ksiedza Lewniewskiego to firmuje.
 • pijany znad Grodarza
  choroga / lera/
  Fajnie, że Tych dwoje z dozą krytycyzmu. Znieniamy / Zalewska / szkoły ?.NAPISZMY prawdę. !
  ps, Hajnówka.
  • kazimierzanin
   Ps. Lerypol, Trzeciaki, Brzostowica Mała tam Białorusini mordowali Polaków. Jak leci- dorosłych i dzieci.
   A może przypomnimy Schtutzmannschaft Brigade Siegling-policję białoruską mordującą na zlecenie Niemców (maja swoje zasługi nawet we Francji).
   O mordach na północ nie mówicie bo tam w mordach brali udział żydzi.

   Rozumiem
  • pijany znad Grodarza
   i co MĄDREGO napisaleś ?. Że i inni mordowali ?
   Jeżeli my zajmiemy się Swoimi, to oni również Swoimi.
  • kazimierzanin
   Chciałeś prawdy.

   Na Białorusi fundują tablice z nazwiskami NKWDzistów walczących z AK, zamykają wystawy o życiu Białorusinów w II RP, o ich asymilacji z Polakami, na Ukrainie gloryfikują OUN, UPA, stawiają pomniki Banderze.
   I my też zajmijmy się Swoimi Bohaterami - PAMIĘTAJMY.
   Historia na pograniczu dwóch kultur nie jest biała albo czarna ale to nie powód do odbierania im zasług. Nie chcecie docenić to chociaż nie hejtujcie.
 • denuta
  A ksiądz dobrodziej też biegł, bo jakiś medal dumnie nosi? Może by otworzyć u nas Radio na wzór Radia Toruńskiego, bo niestety nie wszyscy są ciągle świadomi tego jak żyć zgodnie z duchem kościoła no i partii.
  • donuta
   No, nie wierzę... Ksiądz pobiegł? Naprawdę było go na to stać? Nie bał się, że się spoci?
  • magda
   donuta/denuta
   żal mi ludzi,którzy w twoim towarzystwie muszą przebywać na co dzień
  • Lolo
   Ja tam wolałabym przebywać w towarzystwie denuty i donuty niż w twoim Magda, bo przynaniej obie wiedzą co to ironia i mają poczucie humoru, a nie tylko zioną nienawiścią jak ty!
  • zdzisław
   Co nas obchodzi kogo i komu stawiają pomniki , czy tablice pamiątkowe inne narody. to ich sprawa, ale gdy Polak mordował Polaka i jeszcze gówniarze z prawicowych bojówek nie mający o tym zielonego pojęcia wychwalają ich pod niebiosa drąc się na cały głos to chyba nie tędy droga.
 • ityle
  Bardzo mnie cieszy bieganie młodzieży, a jednocześnie smuci potrzeba szemranych patronów do tego, jakby nie można było biegać dla zdrowia czy z samej radości młodości.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę