Pobiegli Tropem Wilczym

Skomentuj (26)

zobacz więcej (34)

Kazimierz oddał hołd Żołnierzom Wyklętym. Ponad setka osób uczestniczyła w Biegu Pamięci „Tropem Wilczym” i pokonała trasę, która przebiegała przez kazimierskie uliczki i wąwozy.

W całej Polsce, w niedzielę 26 lutego, ruszyły Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Pierwszy raz miało to miejsce cztery lata temu. Wtedy pobiegła tylko grupka osób chcących upamiętnić w ten sposób Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Teraz biegi odbyły się w 240 miastach. Dziesiątki tysięcy osób wspólnie oddało hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Kazimierz już po raz drugi uczestniczył w tym wydarzeniu.

Choć trwa luty to w niedzielę, gdy odbywał się bieg, pogoda sprzyjała zawodom sportowym. Trasa przebiegała przez kazimierskie wąwozy, gdzie było trochę błota, lecz nie przeszkodziło to zawodnikom w dotarciu do mety. Wszak był to bieg „tropem Wilczym” o charakterze terenowym. Trasa, na pamiątkę roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek, liczyła 1963 metry. Zawodników, tak jak w ubiegłym roku, było sporo. Ponad setka osób, zarówno młodych jak i starszych, stanęła na starcie biegu i wszyscy go ukończyli. Zgodnie z tradycją biegania w Kazimierzu, był nawet jeden czworonożny zawodnik.

 

Na wszystkich uczestników biegu czekały na mecie pamiątkowe medale, które wręczał im burmistrz Andrzej Pisula. Najlepsi zawodnicy otrzymali także torby z upominkami. Na nagrodę mieli jednak szansę, poprzez loterię, wszyscy uczestnicy biegu, niezależnie od osiągniętego czasu. Wszak chodziło tu o wspólne upamiętnienie historii i tych, którzy ją tworzyli. Zarówno zawodnicy jak i osoby kibicujące im mogły pokrzepić się gorącymi daniami, przygotowanymi przez lokalnych sponsorów, jak i pieśniami żołnierskim, które rozbrzmiewały w Porcie Jachtowym.  

Skomentuj


Dodane komentarze (26)

 • adolk
  Do wychowywanych przez ppr,pzpr , gw i tvn żadne argumenty narodowe,polskie nie dotrą.
  • pijany znad Grodarza
   wymień chociaż trzy te narodowe.
   Tak przy okazji. Może i masz wychowanie NARODOWO PRAWIDŁOWE, ale ze znajomoscią pisowni narodowej tj. polskiej bardzo kiepsko.
 • pijany znad Grodarza
  @ Zdzisław Lewkow

  Masz rację. Są też DZIWY

  "Nagle wokół Dziemieszkiewicza i wrogów pojawiają się pszczoły. Najpierw jedna, potem druga i kolejne. Po kilku sekundach jest ich cały rój. Niemcy odganiają owady, zaczynają uciekać, a Dziemieszkiewicz stoi spokojnie i zaczyna się modlić. Pszczoły otaczają go z każdej strony... jeden z obserwujących zza krzaka Polaków zdejmuje czapkę... Niemcy wsiadają na motor i uciekają, zostawiając "Roja", który ze spotkania z tysiącami żądeł wychodzi bez szwanku.

  Na efekty specjalne i nadprzyrodzone moce Roja zwrócili uwagę m.in. twórcy kanału Sfilmowani. "Rój ma moc przywoływania os w CGI" - piszą na Twitterze.
 • zdzisław
  Zastanawia mnie komu tak zależy na gloryfikowaniu tych żołnierzy jak leci bez żadnej selekcji tych oddziałów, a wiemy szczególnie w Lubelskiem nie wszystkich działania zasługiwały na szacunek, a dzięki bandyckim zapędom swoich dowódców, były wręcz zbrodnicze. Może warto skonsultować z żyjącymi świadkami tych wydarzeń, póki jeszcze część z nich żyje.
  • pijany znad Grodarza
   wczorajsze " Fakty po faktach " wykazały ,z e Prawdziwi Patrioci nie przyjmuja żadnych argumentow o tej złej drodze, niektórych Zołnierzy Wykletych.
   ps. przymiotnik " Wykletych" dotyczy obu tych grup. Rodziny Tych i Tych płaczą
 • pijany znad Grodarza
  Wczoraj w " Kropce nad i " gen. Różański. Warto posłuchać. Też o niezłomnych.
  • Zdzisław Lewków
   Tylko Drogi Pijany trzeba chcieć słuchać każdej ze stron. Naprawdę można dowiedzieć się ciekawych rzeczy,
  • pijany znad Grodarza
   czytam, czytam i dlatego też domagam sie prawdy z obu stron. Dzisiaj przeczytałem wypowidz lączniczki AK z Powstania. Doskonale znała " Anodę". Jest oburzona na dzialania piewców " Żolnierzy Wykletych", którzy ZAWŁASZCZYLI tę postać, wprowadzajac w błąd potomnych. " Anoda" nie byl " zołnierzem wykletym"
 • al bandi
  a ten lysy nie biegał co tak duzo biega
 • pamiec
  kiedy bieg dzieci pamięci 187 ich rówieśników zamordowanych przez owych żołnierzy wyklętych?
  • DRE
   Ksiądz proboszcz niech może odprawi mszę w ich intencji. Ale do tego trzeba odwagi, miłości i głębokiej wiary.
  • z Kresów Wschodnich
   29 stycznia 2017 w Zaleszanach były takie uroczystości. Szkoda że cię tam nie było. Może byś przyswoił te przymioty o których mówiłeś(aś).
  • wnuczka
   Mój dziadek uciekał z domu nocą, na bosaka w samej bieliźnie, w 15st. mrozie przed wyklętymi, którzy za nim strzelali, bo jeden z jego synów służył w wojsku. Pozostawili po sobie rozbite okna, ograbioną piwnicę, kurnik itp., a w domu przerażone dzieci szlochające ze strachu.
  • kazimierzanin
   A po mojego dziadka w nocy przyszło wojsko, polskie, i zabrali go na przesłuchanie, i tyle go widziano. Jego dzieci też były przerażone,szlochające. Takich historii były setki. I teraz co? Mam nienawidzić wszystkich żołnierzy?
  • wnuczka
   A ja mam czcić wyklętych?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2020. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2020! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę