Ulica Lubelska dwukierunkowa?

Skomentuj (36)

O tym, że ulica Lubelska jest ulicą jednokierunkową wiedzą wszyscy. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Kazimierz goście. Teraz pod znakiem zakazującym wjazdu na ulicę od strony Rynku pojawiła się tabliczka „Nie dotyczy mieszkańców ul. Krzywe Koło”.

Kazimierz Dolny jest dość specyficznym miastem poprzecinanym wąskimi uliczkami. Turyści odwiedzający miasto kilka razy do roku, nawet jeśli ponarzekają przez chwilę na ciasnotę, za chwilę pojadą dalej i zapomną o tych drobnych niedoskonałościach Kazimierza. Nieco gorzej mają mieszkańcy tej jakże uwielbianej przez turystów miejscowości. Oni są zmuszeni przez cały rok zmagać się z trudnościami, czasem wynikającymi z ukształtowania terenu, czasem z przepisów prawa.

Ulica Lubelska znana jest zapewne większości gości odwiedzających Kazimierz Dolny. Długa, jednokierunkowa ulica wiodąca od budynku szkoły aż do Rynku. Jadąc tędy, mijamy po drodze wiele kwater prywatnych, pensjonatów czy galerii, ale także ośrodek zdrowia, Kościół św. Anny czy Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. Wielką zaletą tej drogi jest to, że na prawie całej jej długości możemy zaparkować samochód. Za darmo. Komu więc miałoby przeszkadzać to, że jest ona jednokierunkowa?

Mieszkańcy ulicy Krzywe Koło (łączącej ul. Zamkową z ul. Lubelską) od lat walczyli o to, by od Rynku móc dojechać do swoich domów ul. Lubelską. Jednak do tej pory spotykali się z odmową ze strony władz. Aż do teraz. Od niedawna pod znakiem zakazujący wjazdu na ul. Lubelską od strony Rynku wisi tabliczka z informacją: „Nie dotyczy mieszkańców ul. Krzywe Koło”.

- Ta organizacja ruchu została zmieniona na prośbę mieszkańców ul. Krzywe Koło – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Pojawiła się też propozycja od mieszkańców, by zamknąć ruch ulicą Lubelską. Tak, by przejezdna była ona tylko dla mieszkańców ulicy i gości przyjeżdżających do pensjonatów mieszczących się przy niej. Zapomina się tu o tym, że ludzie muszą dojechać do przychodni, a przecież osoby niepełnosprawne tylko od strony ulicy Lubelskiej mają możliwość dotarcia do ośrodka zdrowia. Nie będziemy więc zamykać ulicy Lubelskiej. Ma ona służyć dojazdowi do kościoła, do Rynku, do przychodni czy ośrodka kultury. Ma służyć wszystkim.

Skoro ulica Lubelska pozostaje otwarta, pamiętajmy, że jadąc w kierunku Rynku, od momentu skrzyżowania z ulicą Krzywe Koło obowiązuje ruch dwukierunkowy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (27)

 • Janek
  W tym mieście jest wolna amerykanka,każdy robi co chce.
 • Paweł
  Ogródek Panów S zepchnął targ już na studnię,dlaczego Pan burmistrz pozwolił na poszerzenie i wydłużenie ?
 • Hanna Darek Mroczek
  Zrewidujcie Wielebni swojego portalu oprogramowanie, bo posty raz ukazują się, a raz nie. Oczekujemy tego od Was jako beneficjentów naszych usług od 10 lat :)
 • Hanna Darek Mroczek
  Jak to jest z tym portalem, czemu likwidujecie wypowiedzi. Cenzurujecie wypowiedzi, co to jest ?
 • Janusz
  Drogo panie Krzysiek W po co ten cały zamęt ,przecież dojazd na ul. Krzywe Koło był dogodny z dwóch kierunków ,teraz jest zamęt i to tylko z powodu jednego pana który notabene już nie prowadzi pojazdów mechanicznych po ostatnim zaparkowani w Grodarzu,pytanie do pana ile osób miało problem z wjazdem na ul.Krzywe Kolo
 • Krzysiek W
  "Dlaczego nie znak B31, tylko odwrócony D5? Byłoby normalnie" Obiecuję, że przedyskutuję to z osobami zajmującymi się zatwierdzaniem zmian organizacji ruchu i będzie wszystko jasne.
 • Krzysiek W
  Ale jaka destabilizacja..., że kilka osób z Krzywego Koła będzie mogło sobie dojechać bez problemu od Rynku? Przesadzacie... Nikt nikogo w błąd nie wprowadził - do zmiany organizacji ruchu zawsze dołączane są mapy z rozmieszczeniem znaków i ich rodzajem.
  • stryj
   kilka osób ? chyba tylko jedna
 • obserwator
  Brawo Kołek...
 • Iza
  To są kpiny,żeby dla jednego pana o lasce/który już nie jeżdzi samochodem robić reorganizację ruchu.
 • M.Dab
  Dobra zmiana ogarnia wszystkie sfery życia. Iluż to mieszkańców ma Krzywe Koło żeby destabilizować życia całego miasteczka. Wszyscy się przyzwyczaili do Lubelskiej. I taka wariacja. JA rozumiem że jest jeden krzykacz plotkarz i kłamca ale nie mozna ulegać temu że jest jaki jest i robić co mu się w tej głowie uwidzi.
 • Krzysiek W
  Gdyby znak D-5 ustawiony został przed skrzyżowaniem z Krzywym Kołem, nie byłby widoczny właśnie dla osób zjeżdżających Krzywym Kołem.
 • Krzysiek W
  A przepraszam, sprawdziłem, znak D-5 stoi prawidłowo. Tak jednak zostało zaakceptowane przez Starostę - by nie trzeba było wstawiać dodatkowych słupków, bo przecież w Kazimierzu znaków mamy i tak zanadto. Powinien zostać także przeniesiony znak strefa zamieszkania, który stoi przy studni. Zauważcie, że tak naprawdę znak ten dotyczy wyłącznie mieszkańców Krzywego Koła, którzy dokładnie wiedzą czego sprawa dotyczy.
 • Krzysiek W
  Absolutnie na nikim się nie mszczę :). Projekt zmiany został zatwierdzony przez Starostę. Znak D-5 do góry nogami nie wisi - ze względów bezpieczeństwa takie rozwiązanie zostało wprowadzone, gdyż jadąc od strony Lubelskiej mamy po prostu lepszą widoczność. Oczywiście znak D-5 powinien stać przed skrzyżowaniem z Krzywym Kołem - tak jest przewidziane w zmianie organizacji ruchu. Nie wiem dlaczego tak został ustawiony - gdy było to robione już w Urzędzie nie pracowałem. Wszystko naprawdę jest w porządku, ani Policja ani pracownicy Starostwa nie widzieli w tym absolutnie żadnego problemu.
  • chyba śnię
   Skoro, jak Pan twierdzi starostwo zatwierdziło, to moźe zostało wprowadzone w błąd co do stanu faktycznego.W końcu starostwo to tylko ludzie a prawo jest prawem.
   Dlaczego nie znak B31, tylko odwrócony D5?
   Byłoby normalnie.
   Mimo wszystko uważam, że takiego dziwoląga jak odwrócony D5 nie ma w kodeksie.
   W nowej rzeczywistości trzeba zaczekać na pierwszą kolizję na tym odcinku i zachowanie policji tudzież sądu.
   Czy przestrzegać znaku, którego nie ma w przepisach,
 • tesz
  jest wiele miast gdzie funkcjonują deptaki i tam też mieszkają i jeżdżą samochodami ludzie.można ? można.
 • Jadźka
  Boże widzisz i nie grzmisz..... Wszystko zawsze od du.... strony! Co jest nie tak w tym miasteczku! Zrobić z ulicy lubelskiej deptak czytam! A pomyślał ktoś kiedyś przez chwilę o osobach które dojeżdżają do Kazimierza do pracy swoimi samochodami!? Bo ja wszystko rozumiem ale zaczynam się martwić, gdzie ja niedługo będę zostawiać auto. Trzeba sie będzie przerzucić na rower :) Żarty, żartami :) Ścisk w Kazimierzu trwa tak na prawdę kilka miesięcy letnich a my żyjemy i pracujemy tu cały rok i chcielibyśmy raczej móc funkcjonować w miarę normalnie. Nie wyobażam sobie nawet przez chwilę, że ktoś zmieni coś na ulicy lubelskiej. Idąc takim tokiem to pozamykać też ul. senatorską i ul. krakowską- a co tam! A co do możliwości wjazdu od strony Rynku w lubelską dla mieszkańców Krzywego Koła, to ja nie wiem dlaczego to stał się taki problem! Kiedyś przecież tak było! Żyjmy i dajmy żyć innym! Nie wydaje mi się żeby to było jakieś uciążliwe! Wszystko zależy tylko od kultury kierowców jak to się będzie odbywać.
  • dag
   A nie chcesz zaparkować koło studni na Rynku ? Będziesz miała do pracy jeszcze bliżej.
  • Renata
   I oto trzeżwe i racjonalne myślenie, aż miło czytać
 • Hanna Darek Mroczek
  Niestety uważam, że to błędne myślenie. Ul. Lubelska powinna być jednokierunkowa,zwłaszcza, że wzdłuż całej ulicy są mejsca parkingowe. Należy rozważyć płatność parkowania. mieszkańcy gminy i ulicy powinni mieć parkowanie ulgowe, reszta powinni płacić za parkowanie, które ma zasilać kasę gminy. Podobnie inne ulice np. Krakowska. Nb jestem za wyrzuceniem parkowania samochodów przyjezdnych z Kazimierza i zorganizowaniem przestrzeni parkingowych na obrzeżach np między Parchatką a Bochotnicą, Wierzchoniowem a Bochotnicą oraz przy wjazdach od strony Niezabitowa, Opola i Dąbrówki. Zakaz dotyczyłby od piątku do niedzieli. Dowóz do miasta turystów za pomocą wahadłowj linii autobusów ( o napędzie hybrydowym) lub piechotą, rowerem , bryczką, melexem ( transport lokalny, ekologiczny- wyzwanie dla lokalnych przedsiębiorców. Mieszkańcy gminy powinni mieć winiety uprawniające do parkowania w mieście w celu załatwiania podstawowych spraw jak urząd miasta , zakupy, przedszkole, szkoła, służba zdrowia itp. Turyści i tak przyjadą i dostosują się do tych uwarunkowań, ale dzięki temu to miasteczko przetrwa i będzie słynęło jako perła (którą niewątpliwie jest), ale które broni swoich wartości.
 • ApO
  W związku z tą zmianą należy usunąć wszystkie samochody parkujące na ul.Lubelskiej od Krzywego Koła do Rynku ! Inaczej nie da się wyminąć samochodu jadącego z przeciwka.
  • Hanna Darek Mroczek
   Zgoda, a ruch Krzywym kołem powinien być w jednym kierunku z góry na dół do Lubelskiej. Oczywiście tą ulicę trzeba wybrukować na nowo, bo to leży woła o pomstę do nieba.
 • Marcin
  Ale jaja,mam rozumieć że ten pan co stoi bryczką na dwa konie na przejściu dla pieszych przy rynkowej jest tylko dodatkiem (kwiatkiem ) do całości bu... jaki jest teraz?
 • chyba śnię
  Ponieważ na zdjęciach tego nie widać,mogę tylko domyślać się, że tuż przed Krzywym Kołem od strony Lubelskiej zawisł znak informacyjny A-20, odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym, informujący jadących ulicą jednokierunkową o możliwości napotkania pojazu poruszającego się w przeciwną stronę.
  Jeśli do tego dodać, źe być moźe mającego jecze pierwszeństwo...
  Ale jak interpretuję to co widać na zdjęciach to głęboko wątpię.
  Po prostu łeb urywa przy samych j...ch
 • chyba śnię
  Ta tabliczka to zemsta pana Krzysia na odchodne.
  Po pierwsze, znak D-5 pierwszeństwo na zwęźonym odcinku drogi wisi "do góry nogami".
  Dokładnie takie znaczenie, ale poprawnie, ma znak B-31pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka.
  Po drugie,dlaczego pojazd jadący Lubelską mając wolny swój pas ruchu, ma ustąpić pierwszeństwa jadącemu od Rynku.
  Po drugie, jak jadący Lubelską ustąpi pierwszeństwa jak minie
  Krzywe Koło a za plecami ma sznur samochodów?Będą cofać aż po Nadrzeczną?
  Jednym słowem tabliczka potrzebna jak pryszcz na d[...].
  • pijany znad Grodarza
   dużo w tym racji, ale BUSIKI nie " pracują" przez wiekszość część roku. Przecież mozna tymi TABLICZKAMI regulować obowiazywanie znaku,. Rozumiem, że byłoby to uciązliwe dla naszych policjantow, ale przecież .................. .

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę