Ukłon w stronę inwestora

Skomentuj (33)

zobacz więcej (9)

Po raz drugi Rada Miejska debatowała nad wyłączeniem z aktualnie opracowywanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Doły z remontowanym właśnie Blokiem Rotacyjnym i opracowaniem dla niego planu odrębnego. Na październikowej sesji projekt ten nie przeszedł. Co się zmieniło teraz?

Burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula, przedstawiając koncepcję zmian dotyczących Rotacyjnego akcentował kwestię działania dla dobra mieszkańców, zarówno tych, którzy wykupili tam mieszkania na własność, jak i tych, którzy mieszkają tam w lokalach komunalnych. Chodzi o to, by dostosować zapisy w planie zagospodarowania, gdzie teren ten widnieje jako przeznaczony dla usług turystycznych.

- Mieszkańcy nasi w świetle obowiązującego prawa nie mieszkają w lokalach mieszkalnych, tylko w… hotelu – mówił burmistrz Andrzej Pisula. – Żeby mówić tu o lokalach mieszkalnych, trzeba odpowiednio przekształcić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania.

 W obowiązującym planie zagospodarowania teren ten rzeczywiście przeznaczony jest na usługi turystyczne. Dziwnym trafem, bo Rotacyjny z mieszkaniami dla mieszkańców istnieje tu od początku lat 80. i nigdy hotelem ani pensjonatem nie był. Nowe studium uwarunkowań i procedowany właśnie plan, który miał być gotowy do końca tego roku, tę kwestię naprawia. Po co więc wyłączać z niego tę działkę i procedować zapisy oddzielnie?

Nie bez znaczenia jest tu fakt, że w Rotacyjnym trwa remont finansowany ze środków pozyskanych z tytułu sprzedania przez gminę strychu z przeznaczeniem na lokale mieszkalne. Budynek jest ocieplany, wymieniane są okna i instalacje wewnętrzne. Dodatkowo – z funduszy własnych inwestora, który zakupił tu strych z prawem do nadbudowy na cele mieszkalne – powstaje też droga dojazdowa, parking, remontowany jest śmietnik i stacja trafo.

- To dzięki temu, że ten akt o sprzedaży strychu podpisaliśmy, mieszkańcy będą mieli lepsze warunki, jeśli chodzi o mieszkanie, podniesie się komfort – przekonywał burmistrz. – My byśmy mieli poważny problem, żeby to zrobić z własnych środków.

Jak podaje inwestor, remont budynku wraz z nadbudową i wymianą dachu powinien zostać sfinalizowany do końca tego roku.  A to oznacza, że bez zmiany w zapisach planu niemożliwy będzie odbiór budynku przez odpowiednie instytucje.

- My działamy we wspólnym interesie, to nie jest tylko interes inwestora. My nie tylko zrealizowaliśmy założenia, na bazie których przekazane nam zostały nam prawa do nadbudowy, ale oprócz tego chcemy zagospodarować ten teren, nie patrząc na środki. Za moment ta część Kazimierza będzie wyglądała diametralnie inaczej. A czy ładnie zagospodarowany teren nie jest interesem samorządu? Myśmy tutaj zainwestowali potężne pieniądze i to ma służyć Kazimierzowi. Wprowadzenie tej zmiany w planie jest najzwyczajniej w świecie takim ukłonem w stosunku do inwestora – przekonywał inwestor.

- Zadaniem Rady nie jest wykonywanie uprzejmości w stosunku do kogokolwiek – ripostowała radna Ewa Wolna – my mamy strzec interesu gminy szeroko rozumianego. Świadczenie uprzejmości wobec kogokolwiek nie wchodzi w zakres naszych obowiązków, bo pojawia się wtedy pytanie, dlaczego świadczymy uprzejmość w stosunku do jednej osoby, a do innej nie?

Prośbę inwestora poparli mieszkańcy Rotacyjnego.

- Inwestor zrobił bardzo dobrą pracę nie tylko na rzecz mieszkańców naszej społeczności, ale dla całego miasta. Uważam, że takich inwestorów należy popierać – mówił przedstawiciel wspólnoty mieszkańców Adam Czopiński. – Wydawało mi się, że że to jest oczywiste, że jako radni pełnicie Państwo funkcję służebną wobec społeczności lokalnej, a uprzejmość w XXI w. to jest norma.

- Ale wobec wszystkich – skomentowali to głośno radni Ewa Wolna i Adma Gębal.

Podobne głosy padały też z sali.

- Nikt tego nie neguje, że to trzeba zrobić, że to jest bardzo potrzebne – mówiła Romana Rupiewicz – tylko kwestia jest taka, że trzeba pana burmistrza zobligować, żeby ten plan przeszedł szybciej, bo wszyscy czekają na jakieś zmiany.

Przed głosowaniem nad sprawą oddzielnego procedowania planu dla Rotacyjnego radna Wolna zgłosiła wniosek formalny.

- W związku z tym, że to jest tak ważna uchwała, budząca tak dużo emocji i dyskusji, a jednocześnie ważna dla miejscowej społeczności, stawiam wniosek formalny o głosowanie imienne w tej sprawie. Nie wstydźmy się swojego zdania.

Wniosek jednak… upadł. Tylko 4 radnych zagłosowało za, 8 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

W tej sytuacji wynik głosowania w sprawie wyłączenia terenu Rotacyjnego z opracowywanego planu i procedowania zapisów dla tego terenu oddzielnie nie budził zaskoczenia, chociaż nie do końca. Za wyłączeniem terenu Rotacyjnego z planu głosowało 9 radnych, 2 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Natomiast za sporządzeniem odrębnego planu dla tego terenu było już 11 radnych, 2 przeciw i 1 wstrzymał się od głosu. Sprawa ta sama, a wyniki różne, chociaż w ostatecznym rozrachunku takie same: rada wykonała ukłon w stronę inwestora.

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • pijany znad Grodarza
  Redakcjo.
  Macie BEZNADZIEJNY wgląd do komentarzy. Nie wiadomo. który jest to ostatni. Podobnie było miesiąc temu z komentarzami na Nk. Szybko powrócono do pierwotnej formy, bo ta była czytelna.
  Kiedy Wy WRÓCICIE ?.
 • Olo
  Co za wstyd! Przecież tu nie o ukłony powinno chodzić, a po prostu o uczciwość, przestrzeganie prawa i dobro mieszkańców. Kazimierz kolejny raz kompromituje się w oczach społeczeństwa.
 • Metalowy Król
  Układy, "Obozy", "patronowanie" inwestorom, "dopilnowanie" ;) kluczowej inwestycji Szkoły etc...
  Jako mieszkaniec który nie bierze udziału w tym Cyrku czekam aż wkroczy tu Prokuratura i inne Organy - to przecież kwestia czasu!
  Przytaczając mądrego Obywatela Gór: " H...j D...pa i kamieni kupa" a i wstyd będzie!
 • Szerf
  Rada wykonała ukłon w str inwestora a teraz inwestor się z nich śmieje. Współczuję mieszkającym tam. Będą przyjeżdżać imprezowicze i balanga ze hej. Na długie weekendy festiwale sylwestra. Żeby było jak najmniej takich osób a tylko poważni ludzie. Zobaczymy...
 • Radni Paradni
  Czy to kazimierska lista wstydu? Oni poparli burmistrza w działaniach sprzyjających deweloperowi: Grzegorz Górecki, Piotr Guz, Andrzej Kozłowski, Laurencja Krasowicz, Kamil Kubiś, Stanisław Kuś, Tomasz Marczak, Mariola Materek, Renata Mokijewska, Mirosław Opoka, Arkadiusz Ostrowski,
  • to ja
   Przecież to są nasi ludzie i juz nie tacy młodzi więc pamiętają jak budowali Rotacyjny . To byly mieszkania dla rodzin wielodzietnych i z trudnymi warunkami mieszkaniowymi sama znam kilka takich rodzin wielodzietnych z okolicznych wiosek którzy wtedy dostali tam mieszkania i nigdy nikt nie mowil ze budynek ten ma status hotelu . Ta poprawa komfortu i przekręty w sprawie przepisania nie są bezinteresowne dla burmistrza ,radnych a i dla inwestora to oczywiste . Kiedy te zmiany w zapisach powstaly ? Nie mogę sobie wyobrazic miny naszego burmistrza jak się dowiedział że to hotel. """Jak to hotel🤔codziennie tamtendy przechodzilem i nigdy nie przyszlo mi do głowy ze to hotel😕 dopiero musiałem zostać burmistrzem żeby się dowiedzieć 😣 .A teraz sprzedalem strych budynku jeszcze jak byl hotelem żeby hotelem juz nie byl 😆 . Sam nie łapię o co chodzi🤑🤑🤑🤑""
  • Iwo
   lepiej nie można tego ująć... po prostu bezczelna groteska i mam nadzieję, że te dranie od ludzi odczują to na co zasługuję w związku z tym co zrobili. I niech nie udają, że nie łapią...
 • Mieszkaniec
  W Kazimierzu nie ma problemu z inwestorami. Byli, są i będą. Niuans polega na tym, żeby Magistrat wiedział kogo wybrać dla ogólnie pojętego dobra mieszkańców i gminy. Aż tyle i tylko tyle.
  A tak to po raz kolejny śmierdzi. Każdy z ostatnich "włodarzy" ma swoje sukcesy. Szkoda czasu na wyliczankę.
 • Mieszkaniec
  Ten inwestor nie pojawił się w Kazimierzu z miłości do lokatorów, lecz z wizji zarobienia pieniędzy. Należałoby zrobić bilans korzyści dla stron postępowania i wtedy wyjdą rzeczywiste powody zainteresowania się tym przedsięwzięciem. Powstaje pytanie czy MZK nie mógł zrobić tego samego?
 • Bum
  Nie wiesz jak to jest diciekliwy? Swój swojemu.
 • Dociekliwy
  Jeżeli teoretycznie jak twierdzi burmistrz obecni lokatorzy mieszkają w HOTELU na terenie pod usługi turystyczne, to jak część mieszkańców mogła WYKUPIĆ zajmowane lokale?
 • Keciap
  Miasto, sprzedajcie strych gdańskiej lub jej piwnice, bo straszy dziadostwem i za te pieniążki zróbcie nam remont. Slamsy, że wymiotować się chce. Nie dbacie wcale. Przypudrowaliście troszkę elewację od rynku i gitara?
  • Brat Ewy
   Czy ktoś cię zmusza żebyś mieszkał w gdańskiej ,powiedz tylko kto to sie z nim rozprawię.
 • To ja Ewa
  Rychu lepszy taki pijany niż obecny trzezwy
  . Ja tez jestem za
  • Rycho
   Nie wątpię. Pozdrawiam
 • to ja
  Tylko słodycze i wódeczka😎 albo same slodycze bo torebka nie wygląda na mocno obciążoną
 • pijany znad Grodarza
  Zdjęcie nr 9.
  Nie uwierzę, jak się nie dowiem co było w papierowej torbie.
 • To znowu ja
  I proszę zrobic wreszcie ukłon w stronę mieszkańców swojego mista ,tak zeby za rok ktos powiedział że Pisula to jednak byl dobrym burmistrzem .
  • Rycho
   z naciskiem na "był"
 • To ja
  Pijany znad Grodarza to mądry facet ,lubię czytać Jego komentarze i w wiekszosci się z nim zgadzam ,tak tez jest w tym przypadku . A teraz do burmistrza : Panie Burmistrzu wstyd ze wiekszosc moze myslec logicznie i przyszlosciowo tylko nie pan . Pan najchetniej zpieniężylby wszystko bo najlatwiej . Za jakis czas okaże się ze bramki ,blokady nie zaplacisz nie wjedziesz nie pomieszkasz.
  • Ewa
   Pijany z Grodarza to bardzo mądry Pan. Może tak Jego na przyszłego burmistrza. Co Wy na to ?
  • Rycho
   @Ewa - nie wiem ile trwa kuracja odwykowa i czy zdąży do wyborów :-))
 • Brrrr......
  @pijany..... czy Ty dobrze czujesz się?
  To radni powinni się tłumaczyć. Prz ciąż to śmierdzi korupcja /jak nie wiadomo o cochodzi to chodzi o piwniadze/.Radni w swoim interesie powinni się wytłumaczyć ze zmianacswojejbdecyzji.
  To że Pisula zawetowal uchwałę to nie znaczy że kozlotka noszą głosować jak on chce.
 • Tlen
  Przecież to wszystko śmierdzi na kilometr. Dziwię się radnym i panu Czopińskiego, bo sprawiał wrażenie rozsądnego, że chcą tak pachnieć. Syf się będzie ciągnął i ciągnął i ciągnął!
 • pijany znad Grodarza
  Z artykułu:
  "Nie bez znaczenia jest tu fakt, że w Rotacyjnym trwa remont finansowany ze środków pozyskanych z tytułu sprzedania przez gminę strychu z przeznaczeniem na lokale mieszkalne. Budynek jest ocieplany, wymieniane są okna i instalacje wewnętrzne. Dodatkowo - z funduszy własnych inwestora, który zakupił tu strych z prawem do nadbudowy na cele mieszkalne - powstaje też droga dojazdowa, parking, remontowany jest śmietnik i stacja trafo. "

  Wynika z tego, że " rotacyjny" ma DWÓCH inwestorów. Jednym, ten, który kupił strych i we własnym zakresie funduje : "powstaje też droga dojazdowa, parking, remontowany jest śmietnik i stacja trafo. ", a drugim Burmistrz za uzyskane pieniądze ze sprzedaży.
  ps. Czy na tę FUNDĘ sporządzono jakiejsik protokol?. Czy aby ten dokument nie powinien być sporządzony u notariusza ? , Dyć chodzi o nieruchomości. W przeciwnym razie można przypuszczać, że w niedługim czasie INWESTOR strychu, zechce upomnieć się o : drogę dojazdową, parking, śmietnik i stacje trafo.
 • pijany znad Grodarza
  Mam pytanko.
  Dlaczego poniżej OBURZENI są oburzeni ?
  Może by tak @ Mieszkanka rozpoczęła.

  Pytam , bo za ch[...]ę nic nie mogę pojać. Jedynym / dla mnie/ powodem oburzenia, to NIEPOTRZEBNE poniesienie kosztów przez miasto dlatego też podobnie: Po co Burmistrzowi i Radnym głosującym " za", to wyłączenie ?
 • Kazimierzanka
  Jak czytamy w artykule pieniądze które Gmina otrzymała od dewelopera za sprzedaż części rekreacyjnego inwestowanie są ocieplenie.To nowość zazwyczaj pieniądze szły do budżetu miasta.
  Znaczy to ze pieniądze wróciły do inwestora.CHyba nikt nie mavwatpliwosci ze kwestią czasu jest fakt wykupowania mieszkań od gminy i lokatorów.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę