Uczniowie wrócili do szkół

Deszczem rozpoczął się w Kazimierzu nowy rok szkolny 2020/21. Planowane uroczyste inauguracje w plenerze nie odbyły się. Uczniowie powitali nowy rok w klasach ze swoimi wychowawcami.
Uczniowie wrócili do szkoły po blisko półrocznej nieobecności spowodowanej pandemią covid-19. Z dniem 12 marca placówki oświatowe opustoszały i przeszły na nauczanie zdalne. Pół roku obcowania głównie z komputerem i wąskim gronem rodziny i przyjaciół sprawiło, że do szkoły dzieci i młodzież wrócili chętniej niż zwykle.
- Cieszę się, że mam znowu kontakt z przyjaciółmi – mówi Ewelina Sowa z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. – Jestem pozytywnie nastawiona do powrotu do szkoły. Nie mam obaw wynikających z panującej sytuacji. Uważam, że jeśli każdy będzie dbał o siebie i innych, to nic złego się nie stanie.
O to, by tak właśnie było, będą dbały także wszystkie polskie szkoły. Przede wszystkim – zachęcając młodzież do częstego mycia i dezynfekcji rąk. Codziennie odkażane będą też ławki, klawiatury komputerów i inne powierzchnie, z którymi mają styczność uczniowie.
W Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust podczas przerw na korytarzach w szkole i w internacie w przestrzeniach wspólnych. Takiego obowiązku nie ma w Gminnym Zespole Szkół, chociaż tu każdy uczeń na rozpoczęcie roku dostał gratisową maseczkę. Sale lekcyjne w GZS zostały przypisane do poszczególnych klas, uczniowie nie będą więc musieli zmieniać pomieszczeń, jedynie na lekcje chemii, informatyki czy wychowania fizycznego będą chodzić pod opieką nauczyciela do pracowni specjalistycznych.
– Ponieważ mamy tę dogodność, że w szkole mamy dużo miejsca, więc na jednym korytarzu spotkają się tylko dwie klasy. Dla klas 1 – 3 przeznaczyliśmy osobne skrzydło z oddzielnym wejściem od strony boiska – mówi dyrektor Gminnego Zespołu Szkół Janusz Raczkiewicz.
Szkoły gminne zrezygnowały na razie z wydawania posiłków w formie cateringu. W Koszczycu w związku funkcjonowaniem internatu posiłki wydawane są w dwóch turach, z obowiązkową dezynfekcją stolików pomiędzy turami. Tutaj także wydzielona została izolatka, w której uczniowie z podejrzeniem zakażenia będą oczekiwać na odebranie ich przez rodziców.
Na czas pandemii szkoły opracowały szczegółowe procedury bezpieczeństwa, które przewidują też m.in. postępowanie w sytuacji pojawienia się uczniów zakażonych wirusem covid-19.
Miniony rok szkolny został przerwany z powodu koronawirusa, który jednak nie zniknął z nowym szkolnym rokiem. Wymusza to nietypowe rozwiązania.
- Tegoroczne rozpoczęcie roku było całkiem inne, nie wyobrażam sobie, żebyśmy przez cały rok dali radę chodzić z odstępem 2m od innych osób i w maskach, nie mówiąc już o braku możliwości przywitania się z kolegami – mówi Rafał Kołodziejczyk uczeń z Koszczyca.
Zagrożenie jednak nadal istnieje, chociaż go gołym okiem nie widać. W województwie lubelskim odnotowano dziś kolejne 13 nowych przypadków zakażeń covid-19. Do tej pory zakażonych tu zostało w sumie 1597 osób. 25 chorych zmarło, wyzdrowiało 1105. W powiecie puławskim na dzień 1 września jest 25 aktywnych przypadków covid-19, 76 osób wyzdrowiało.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę