Temat na święta: Zatarty szlak

Skomentuj (5)

zobacz więcej (31)

Uśpiona przyroda pozwala nam poznać kazimierskie ostępy i uroczyska, zwykle niedostępne, strzeżone pilnie plątaniną roślin. Zapraszamy na spacer ulicą Filtrową. - Czy tędy dojdę do Norowego Dołu? - pytam przechodzącej kobiety.  - 15 lat temu była tam ścieżka, ale czy teraz jeszcze jest?  - zastanawia się.  Postanawiam to sprawdzić.

Uśpiona przyroda pozwala nam zajrzeć w miejsca nieodwiedzane, poznać od dawna nieuczęszczane ścieżki i skróty, których oczywiste zalety zastąpiła cywilizacja w postaci samochodu. Po co skracać drogę, skoro autem szybciej i wygodniej? Miejsca te – w okresie wegetacji pilnie strzeżone przez gęstwinę kłujących i parzących roślin – teraz otwierają swe tajemnice dla wszystkich, którzy zechcą poznać kazimierskie ostępy i uroczyska.

Chodźmy na Góry. W miejscu, gdzie kończy się ulica Filtrowa, za Bankowym Ośrodkiem Konferencyjno – Szkoleniowym, kończy się też – przynajmniej na pewien czas – cywilizacja. Wkraczamy na drogę pomiędzy uschnięte pręty żółtej latem nawłoci. W oddali las. Jeszcze tylko przejdziemy przez grudy lekko opadającego w kierunku drzew czystego pola i znajdujemy się w ażurowej o tej porze roku gęstwinie.

Ścieżka po lewej stronie uprawionego prostokąta okazuje się niepokojąco krótka – zaraz kończy ją firanka pnączy. Co dalej? Wracać? Ne lubię się poddawać. A kazimierskie lasy to przecież nie Puszcza Białowieska. Odsłaniam „liany” i przechodzę na drugą stronę jak Alicja w Krainie Czarów. A przede mną rzeczywiście Kraina Czarów. Od dawna oczekiwana zima zrobiła nam przecież prawdziwą niespodziankę: zaczął padać obiecywany dopiero na styczeń śnieg! Biały puch układa się miękko na gałęziach i gałązkach, tworząc wzory, które mogłyby być inspiracją dla brabanckich koronkarzy. Piękne to niewątpliwie, ale powstaje pytanie: co dalej?

Przede mną las bez ścieżek i dróg. Rozglądam się wokół w nadziei, że znajdę jakąś wskazówkę, która przynajmniej określi mi kierunek dalszego marszu. W oddali miedzy gałęziami majaczą kształty jakichś domów. To hotel Król Kazimierz. Tylko jak tam dojść? Po lewej stronie otwiera się niewielki wąwozik. Być może on wyprowadzi mnie z tej Krainy Czarów, w której nawet Alicja poczułaby się w końcu nieswojo…Dno wąwozu nie jest zbyt przyjaźnie nastawione do wędrowca, co chwilę trzeba pokonywać kolejne przeszkody i właściwie nic w tym dziwnego – w końcu to przecież królestwo przyrody. To ja tu jestem gościem, przechodnim półcieniem…

W końcu wąwóz wypłyca się, chociaż ja dalej tonę w gąszczu roślin. Trzymam się lewego zbocza i idę przed siebie – przede mną pojawia się coś na kształt ścieżki. W końcu widać zarysy domów. Uczucie ulgi. Kontakt z naturą wybudza we mnie pierwotny strach, dopiero cywilizacja pozwala czuć się bezpiecznie. Ale to przyroda jest przecież obiektem ludzkich tęsknot, dziwne…

Wychodzę w końcu na ulicę. To wylot Norowego Dołu. Po prawo mijam remontowany spichlerz Bliźniak – już teraz pod nowym dachem zaopatrzonym w okienka. Będzie tu kolejny hotel?

Przed mną budynek Nadzoru Wodnego. To już ulica Puławska. Skręcam w lewo w kierunku klasztoru betanek. Wracam do miasta.

 

ZOBACZ MAPĘ

 

Boże Narodzenie w Kazimierzu Dolnym

Sobota 24 grudnia Wigilia


godz. 10.00 – otwarcie lodowiska na Górach – pensjonat Folwark Walencja
Wstęp wolny.

 

godz. 10.00 – otwarcie sezonu narciarskiego - stok w Rąblowie


godz. 24.00 – Pasterka – Kościół Farny

Niedziela 25 grudnia Boże Narodzenie

Godz. 17.00 – Klub Dobrego Filmu – Bajkowe Kino: Smerfy – Folwarczne Piwnice
Wstęp wolny.

Poniedziałek 26 grudnia Św. Szczepana – II dzień Świąt

Godz. 17.00 – Klub Dobrego Filmu – Bajkowe Kino: Kung Fu Panda 2. Wielki mistrz powraca – Folwarczne Piwnice
Wstęp wolny.

 

W czasie Świąt Bożego Narodzenia Muzeum Nadwiślańskie będzie czynne:

 

Dzień
Dom M. i J. Kuncewiczów
Kamienica Celejowska
Muzeum Przyrodnicze
Muzeum Sztuki Złotniczej
Muzeum Zamek
w Janowcu
Muzeum Czartoryskich
w Puławach
24 grudnia
10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 9.00 - 13.00
25 grudnia
nieczynne nieczynne nieczynne nieczynne nieczynne nieczynne
26 grudnia
10.00 - 15.00 10.00 - 17.00 10.00 - 15.00 10.00 - 15.00 10.00 - 15.00 9.00 -17.00
27 grudnia
nieczynne
nieczynne
nieczynne
nieczynne
nieczynne
9.00 - 17.00

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • tak sobie myślę
  W "tamtych czasach" i jeszcze "pod przewodnictwem".
  Misiu musisz już mieć całkiem siwe futerko.
 • yogi
  oj misiu nie pisz glupot
 • Miś
  Odnośnie ścieżki to wyjaśniam ,że w 1968 r pod przewodnictwem Tadeusza Kani i Maksa Dąbka oraz kazimierzaków p. Wiesława Czerwca, Wojtka Górmińskiego,Władysława Dzika,Teodora i Grzegorza Pielaka,Janusza Kośmińskiego,Edwarda Wojtalika oraz wielu innych osób został zbudowany w tym miejscu zjazd narciarski wraz z wyciągiem i oświetleniem stoku.
  Odbywały się zawody narciarskie ,na których pierwsze miejsce zajął kazimierzanin Tadeusz Tyszkiewicz.
  Działało to dopóki nie został częściowym właścicielem p. Palikot.- i tak to wygląda jak przedstawiają zdjęcia.
  W tamtych czasach bez dotacji unijnych budowanych było wiele obiektów np. Edward Wojtalik wybudował przystań rzeczną w którą włożył dużo własnych środków.P.Henryk Skoczek uruchomił żeglugę po Wiśle,Pan Grzegorz Pielak doprowadził do porządku nabrzeże Wisły koło piekarni i Hotelu "Król Kazimierz" i też bez żadnych dotacji,a dzisiaj nabrzeże wygląda podobnie jak na stoku narciarskim.
 • SZok
  TFU TFU Wypluj to slowo.
  Brrr kolejny piękny zakątek zniknie .
 • jorgex
  Kraina czarów to tam dopiero będzie jak niejaki Palikot zrealizuje swoje zamiary :)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę