Szlaki prowadzą do Koszczyca

Skomentuj (2)

zobacz więcej (9)

Wędrówki po szlakach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, warsztaty ekologiczne, konkursy sportowe i wiedzowe, pokazy i prezentacje. Poprzez te i inne imprezy organizowane w ramach VIII Gwiaździstego Rajdu Gimnazjalnego społeczność szkolna Zespołu Szkół z Nadwiślańskiej udowadniała, że wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca.

To już ósma edycja tej imprezy. Gwiaździsty Rajd Gimnazjalny „Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca ” popularyzuje spacery trasami utworzonego w 1979 roku jako ósmy w Polsce i pierwszy w województwie lubelskim Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W tym roku gimnazjaliści klas trzecich, do których rajd jest adresowany, wybrali – spośród 3 zaproponowanych – trasę na Albrechtówkę . Ponad 200 uczniów z czterech szkół gimnazjalnych z Puław, Końskowoli i Nałęczowa wyruszyło na ten punkt widokowy uznawany nie bez przyczyny za jeden z najpiękniejszych w Kazimierzu. Możemy stąd zobaczyć Wisłę leniwie toczącą swe wody, sylwetki położonego na drugim brzegu zamku i kościoła w Janowcu, a u stóp góry - dawną wioseczkę rybacką Mięćmierz. Młodzież z rynku spod studni projektowanej przez Jana Koszczyca Witkiewicza dotarła na Albrechtówkę w czterech grupach – czterema różnymi szlakami: wałem wiślanym, Krakowską, Plebanką i wąwozem, który pisarka Agnieszka Błotnicka określiła jako Wąwóz Śmierci (określenie nieco makabryczne, ale trasa intrygująca – uwaga na mrówki). Na Albrechtówkę – jak i do Koszczyca – też jak widać prowadzą wszystkie szlaki…

Równolegle w Muzeum Przyrodniczym wybrani uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, by potem wypaść jak najlepiej w konkursie wiedzowym.

Dwie godziny wędrówki po Kazimierskim Parku Krajobrazowym zrekompensowały kiełbaski z grilla na placu szkolnym. To był wstęp do dalszej części imprezy. Boisko szkolne zamieniło się w miejsce imprez symultanicznych: tu rywalizowano w przeciąganiu liny, tam pocono się przy wyciskaniu sztangi, gdzie indziej ujeżdżano kozła gimnastycznego, a w innym jeszcze miejscu strzelano z broni pneumatycznej. Kazimierscy strażacy ochotnicy – w tym uczniowie Zespołu Szkół – prezentowali możliwości wozu bojowego. Przyszłe fryzjerki czesały wszystkich chętnych. Przyszli hotelarze – tłumaczyli po angielsku, jak przygotowuje się kolorowe drinki bezalkoholowe, zapraszając przy tym do ich degustacji, a także prezentując swoją pracownię. Przy stoisku Centrum Kształcenia Praktycznego z Puław, gdzie uczniowie ZSZ odbywają praktyki, można było zapytać, jak wygląda kształcenie zawodowe w szkole ponadgimnazjalnej. Jak widać – atrakcji nie brakowało.

W rywalizacjach sportowo - wiedzowych pierwsze miejsca zajęli:

 • w konkursie ekologicznym – Beata Wiejak
 • w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej – Jakub Kanarek - GP w Nałęczowie
 • w konkursie fotograficznym o tematyce ekologicznej – Agata Wiatr - GP w Nałęczowie
 • w wyciskaniu sztangi 30 kg – Łukasz Dębski - GP w Końskowoli
 • w strzelaniu z broni pneumatycznej – Wojciech Mielniczenko - GP nr4 w Puławach
 • w przeciąganiu liny – GP w Końskowoli
 • w ujeżdżaniu kozła gimnastycznego – GP w Końskowoli

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy, a drużyny puchary. Kolejny Gwiaździsty Rajd Gimnazjalny „Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca” w swojej 9 odsłonie – za rok.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • daria
  gratuluję wspaniała szkoła - kierunki na czasie zwłaszcza logistyka to jest 21 wiek gratuluję profesajonalnej kadry dyrekcja super z otwartą głową potrafi zorganizować kierunki zgodne z potrzebami .....
  tylko tak dalej.... sukces murowany na terenie powiatu puławskiego
 • Kaśka
  Szkoda, że za moich czasów nie było takich imprez :(

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę