Świat zwariował!

Skomentuj (22)

Grażyna Torbicka dyrektor artystyczny festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza od 1 sierpnia do Kazimierza i Janowca nad Wisłą. Świat zwariował! – to hasło tegorocznej trzeciej już edycji festiwalu Dwa Brzegi. Poniżej zarys programu.

W 2009 roku, po raz trzeci w dniach od 1 do 9 sierpnia odbywać się będzie Festiwal Filmu Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą.

Dwie poprzednie edycje festiwalu spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zebrały bardzo dobre recenzje. To pozwoliło nam uwierzyć, że propozycja letniego festiwalu, który jest prezentacją nie tylko filmów, ale też tych dziedzin sztuki, które są częścią każdego dzieła filmowego jest drogą, która warto kontynuować i rozwijać. Na DWÓCH BRZEGACH gościli: zdobywca Oskarów za muzykę filmową Gustavo Santaolalla z zespołem Bajofondo Tango Club. Koncert tego zespołu na Zamku w Kazimierzu, transmitowany przez Program 2 TVP był wydarzeniem otwierającym festiwal anno domini 2007. Podobnie było w ubiegłym roku, gdy na kazimierskim zamku publiczność Dwóch Brzegów miała okazje słuchać pieśni fado w wykonaniu klasyka tego gatunku Carlosa Do Carmo, który był także jednym z bohaterów filmu Carlosa Saury „Fados” (ten film miał polską premierę na Festiwalu DWA BRZEGI). Koncerty: muzyki filmowej Włodka Pawlika, baskijskiego twórcy Kepa Junkery, zespołu Mitch and Mitch, formacji LUC pozostały w pamięci uczestników naszego festiwalu ciesząc się ogromnym powodzeniem.

W tym roku podczas koncertu inaugurującego III edycję Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI na Zamku w Kazimierzu Dolnym zabrzmi (w wykonaniu gości z Brazylii) bossa nova, która zrodziła się dokładnie 50 lat temu i do dziś fascynuje i inspiruje artystów na całym świecie. Przygotowujemy cykl filmów fabularnych („Czarna orchidea” Marcela Camusa, „Dona Flora i jej dwóch mężów” Bruno Barrety) oraz dokumentalnych prezentujących siłę tej muzyki, jej twórców i korzenie.
  
Na przestrzeni tych dwóch lat zaproszenie na Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI przyjęło wielu znakomitych twórców filmowych, wśród nich: wybitny amerykański reżyser Bob Rafelson („Pięć łatwych utworów”, „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”), który podczas Lekcji kina spotkał się z publicznością opowiadając o tym, jak rodziła się jego miłość do sztuki filmowej, Jiri Menzel (zdobywca Oskara za „Pociągi pod specjalnym nadzorem”), który osobiście prezentował na naszym festiwalu filmy zrealizowane na podstawie powieści Bohumila Hrabala, Jerzy Skolimowski, Wiesław Saniewski, Andrzej Barański, Joanna i Krzysztof Krauze, Maria Zmarz Koczanowicz, Iga Cembrzyńska, producent (zdobywca Oskara za film Tsotsie) Peter Fudakowski, Felice Laudadio (były dyrektor Festiwalu w Wenecji, obecnie szef artystyczny Casa del Cinema w Rzymie), Sławomir Grunberg, Wojciech Marczewski, Sławomir Idziak, Marian Marzyński, Kazimierz Kutz, Klaus Eder (sekretarz generalny FIPRESCI), Łukasz Barczyk, Jan Frycz, Jerzy Radziwiłłowicz i wielu młodych, których filmy prezentujemy w Małym Kinie, czyli w małym namiocie.

Spotkaniom z twórcami towarzyszyły ciekawe i gorące dyskusje i ten aspekt festiwalu był i jest dla nas najcenniejszy. Dlatego również w tym roku chcemy by miejsc, w których spotyka się twórca z widzem było na Dwóch Brzegach sporo.

Miejsca akcji festiwalu to: w Kazimierzu sala kinowa pod namiotem (ponad 900 miejsc), Małe Kino pod namiotem (250 miejsc), Mały Rynek (projekcje plenerowe dla ponad 1000 widzów po 21-ej), ruiny kazimierskiego zamku (miejsce koncertów i projekcji z cyklu „Muzyka moja miłość”, godz. 22), Patio SARP (spotkania z twórcami i mini koncerty), Galeria Letnia, Galeria na Plebanii, sale Kolegium Sztuki (wystawy), siedziba Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza (wystawy i spotkania autorskie), Cafe „Kocham Kino” (klub festiwalowy), Klub Empik.

W Janowcu uczestnicy festiwalu będą spotykać się na Zamku (dziedziniec - wieczorne kino pod gwiazdami w cyklu Kocham Kino, oraz koncerty), w Sali Rycerskiej i Muzeum Nadwiślańskim (spotkania z artystami, wystawy i kameralne koncerty), Gminny Ośrodek Kultury (projekcje filmowe).

Projekcje i wydarzenia na drugim brzegu Wisły w Janowcu organizowane są z myślą o młodych widzach. Czas wakacji sprawia ze na Festiwal przyjeżdżają młodzi rodzice ze swoimi dziećmi, dla nich przygotowujemy specjalne projekcje i warsztaty w Janowcu.

Na repertuar filmowy Festiwalu Dwa Brzegi złożą się filmy wyselekcjonowane na tegorocznych festiwalach w San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie, Cannes, na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, a także nowości europejskie zaproponowane przez naszych współpracowników w Niemczech, na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech, w Anglii, Irlandii, Turcji, Hiszpanii i Francji. Będą to przede wszystkim filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i kina niezależnego.

Podobnie jak w ubiegłym roku projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami prezentowanych dzieł pod hasłem „Porozmawiaj z nimi”. Spotkania takie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności i samych twórców, bowiem dawały możliwość swobodnej wymiany refleksji i uwag cennych dla obu stron. Mamy nadzieje, że tak będzie i w tym roku.

„Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego” to kolejny cykl sprawdzony na Dwóch Brzegach. Jest to opowieść twórcy o tym jak rodziła się jego pasja do sztuki, co go inspiruje i jakie są tajemnice jego twórczości. Spotkanie ilustrowane jest wybranymi przez twórcę fragmentami dzieł filmowych. Na taką spowiedź zgodzili się do tej pory miedzy innymi: Bob Rafelson, Wiesław Saniewski, Wojciech Marczewski, Sławomir Idziak i Sławomir Grunberg.

W tym roku zaproszenie do cyklu „Lekcja kina…” przyjęli już Jan AP Kaczmarek (kompozytor, zdobywca Oskara) i Piotr Szulkin (reżyser i scenarzysta).

W ubiegłym roku Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. Co byłby w stanie zdziałać reżyser gdyby nie znalazł odpowiedniego aktora, który ucieleśnia i urzeczywistnia jego wizje? Sztuka aktorska jest częścią dzieła filmowego. Cykl pod nazwą „I Bóg stworzył aktora” otworzył w ubiegłym roku wybitny polski aktor filmowy i teatralny Janusz Gajos. Zaprezentowaliśmy pełną i bogatą osobowość tego aktora przedstawiając wybrane przez niego samego filmy, spektakle teatralne i prace fotograficzne. W tym roku zaproszenie przyjęła Krystyna Janda i to właśnie ona będzie bohaterką cyklu „I Bóg stworzył aktorkę”. Zaprezentujemy zarówno jej kreacje filmowe jak i teatralno-muzyczne. Tej prezentacji towarzyszyć będzie cykl spotkań  z Krystyną Jandą i jej ulubionymi reżyserami i aktorami.

W poprzednich latach na festiwalu DWA BRZEGI projekcje filmów fabularnych poprzedzane były prezentacją filmów krótkometrażowych, tak będzie i tym razem. W ten sposób kontynuujemy akcję, której celem jest przywrócenie do kin filmów krótkometrażowych.   

Ponadto uczestnicy Festiwalu Dwa Brzegi będą mogli brać udział w warsztatach filmowych, fotograficznych i plastycznych prowadzonych przez wybitnych twórców.

Filmy prezentowane na festiwalu DWA BRZEGI oceniane są przez najbardziej surowe i niezależne gremium jurorów - przez publiczność. Właśnie ona przyzna jedyną nagrodę, najbardziej wartościową na tym festiwalu, Nagrodę Publiczności.

Hasło tegorocznego Festiwalu Dwa Brzegi brzmi: Świat zwariował!

 

Zapraszam do Kazimierza i Janowca n/Wisłą
Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczny
Festiwalu Filmu i Sztuki
DWA BRZEGI

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • goscc
  Jasne najlepiej to zamknijcie to miasto i nie wpuszczajcie nikogo bo "zadepcu" Kazimierz .Chore miasto i jeszcze bardziej chorzy ludzie .Wszędzie na świecie robią wszystko żeby ściągnąc turystów tylko nie w Kazimierzu .Byłam tu 2 razy i już nigdy wiecej nie przyjadę .Kiście się we własnym sosie .
 • tessa
  ani filmow ani cenzora?? Yogi czy zdjęcia były ?
 • tessa
  No nareszcie znalazł sie jeszcze jeden odważny człowiek , ktory widzi obiektywnie , popieram Cię YOGI .Czekam z niecierpliwością na cenzurę bo widzę że komentarze tu znikają
 • Yogi
  Do Awa
  Nie chciałaś widzieć to nie widziałaś.
  Poczekaj,wstawię ci tu zdjęcia z tej imprezy wtedy może zobaczysz.
  Ciekawe tylko czy redakcja zdjęć obszczymurków,śmietników i przymurkowych gówienek z ładna chusteczką obok-zaraz nie usunie:)
 • irena
  Do Kazimierza jak już tu ktoś zauważył przyjeżdżali ludzie jeszcze długo przed wybuchem drugiej wojny światowej ale nie dla festiwalu tylko z powodu czystości powietrza , niepowtarzalnego klimatu i cudownych widokow
 • Awa
  Poznałam Kazimierz dzieki Festiwalom filmowym - tak około 12 lat temu? I nigdy nie pomyślałam o wysypisku i kloace. Spotkałam w kinie cudownych młodych ludzi, którzy fantastycznie odbierali ambitne filmy. Moi synowie, a także już moja wnuczka, moje synowe - przyjeżdżają do Kazimierza - dla Festiwalu!!!!
 • tessa
  ale psycholog !!!nie psycholog tylko wróżka pisząca na zlecenie !uważam że każdy może miec swoje zdanie ale ja nie muszę się z nim zgadzać ,ani z ciebie psycholog , ani wróżka jasnowidzka .Przykro mi ale nie należe do osób , które kulą ogon pod siebie i boją się ''gęby'' otworzyć .
  A skąd psychologu wiesz co się dzieje na portalu skoro nigdy cie tu nie było ??
 • psycholog
  Zgadzam się z wieloma argumentami Zegarowego..., natomiast wypowiedzi tessy ( nie tylko na ten temat) nie sprzyjają rzeczowej dyskusji, mają napastliwy, mentorski ton, wyraźne poczucie wyższości, przekonanie o własnej nieomylności. Tessa nie rozumie, że ktoś może mieć inne zdanie na dany temat niż Ona sama!
 • tessa
  Nikt nie mowi o likwidacji festiwalu , gdzie o tym przeczytałaś ???mowimy tylko jak to wygląda poza achami i ochami .Wy turyści tylko liczycie ile to pieniędzy zarobili mieszkańcy a może wezcie sie za sprzątanie po tej rozszalałej młodzieży , nigdy nie byłam na festiwalu w Międzyzdrojach , ciekawe czy tam tez jest tak jak w Kazimierzu ?
 • Ewita
  Yogi, nie zapominaj, że w czasie festiwalu zarabiają również właściciele kwater. A oni wcale nie są przyjezdni. I nie sądzę, żeby modlili się w intencji likwidacji festiwalu.
 • Yogi
  Awa,ale pojechałeś ! Kazimierz był wspaniałym miejscem na długo przed pierwszym festiwalem ! Festiwalowy najazd robi z miasteczka wysypisko i kloakę.Kazimierz jest niewielki i raczej nadają się tu imprezy kameralne a nie spęd tysięcy młodych ludzi z których niestety bardzo wielu elementarne zasady kultury ma za nic.
  Zarabiają na tym sklepikarze,chodnikowi sprzedawcy wszelakiego rodzaju badziewia i wynajmujący dwumetrowe"apartamenty",pozostali się modlą by festiwal jak najszybciej się skończył.
 • Awa
  Zupełnie nie rozumiem tych wszystkich przydługich kome ntarzy. Nie chcecie Festiwalu? Chcecie? Przecież Kazimierz to Festiwal! I trzeba to zrozumieć! Kazimierzanie - kim będziecie bez Festiwalu?
 • Awa
  A ja się tylko cieszę! I dziękuję pani Torbickiej za wszystko!
 • tessa
  Pamiętam Lato Filmow od pierwszej projekcji .Była tam garstka zaciekawionych osób i pytanie czy w przyszłym roku też przyjedziecie ??
  Pamiętam niesamowitą atmosferę wspólnego oglądania , ale po latach zrobil się spęd rozwrzeszczanych mlodych ludzi , ktorym do głowy nie przyszło nawet że inni chcą się wyspać , bo rano idą do pracy .Pamiętam , jak ustawiali sie z tabliczkami ''możesz mnie kopnąć w d..ę za 5 zl '' bo nie mieli pieniędzy na ''jabola ''a moj przedmowca ma rację niestety .
 • Yogi
  I znowu będą obsrane i obszczane wszystkie okoliczne Małemu Rynkowi zaułki i uliczki,czy takie imprezy są dla miasteczka wielkości Kazimierza ?
 • Zegarkowy
  Kiedyś ten festiwal to było Lato Filmów, to było wielkie święto kina dla wszystkich. Być może nie pamiętasz albo nie zauważyłaś jakie tłumy młodych ludzi zjeżdżały się z całej Polski by w nim uczestniczyć. I tak jak jedni zbierali cały rok pieniądze żeby pojechać do Jarocina tak inni po to żeby być w Kazimierzu. Dlaczego uważasz, że ma ich tu nie być?
  Jedno zdanie z Wikipedii na temat "Lato Filmów": (...)W programie prezentowanych jest zwykle około 200 obrazów - filmy fabularne, dokumentalne, offowe i studenckie.
  Dlaczego więc nie przychylić się właśnie też i ku studentom? Reszta sobie poradzi bez problemu, stać ich na to, mają dobre zasoby pieniężne, baza hotelowa na nich też już czeka. Ale dlaczeog nie pomyśleć o tych mniej zasobnych? Druga sprawa - od nikogo nie żądam i nie nakazuję nikomu za darmo przewozić turystów przez Wisłę, ale tyle się mówi o kiepskim połączeniu "dwóch brzegów" że jestem poprostu ciekaw czy oprócz mówienia są jakieś konkretne propozycje działań w tym temacie. Z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że zaraz mnie oprotestujesz Tesso, ale może na czas Festwialu organizatorzy i władze dogadaliby się z właścicielami promu....
  Jestem mieszkańcem Kazimierza ale lobbuję też za Janowcem bo to naprawdę urokliwe miejsce i skoro jest już współorganizatorem festiwalu to niech też się cieszy z tej wielkiej ilości ludzi którzy mogą go odwiedzić i poznać choć trochę...
 • tessa
  nie nie jestem właścicielką zadnego pensjonatu i nie zieję nienawiścią ale nadziwić się nie mogę twoim dziwnym poglądom .Z jakiej racji ktos ma nas za darmo przewozic do Janowca??to nie są moje teorie tylko normalny stan rzeczy są ludzie ktorzy żyją na pewnym poziomie i wynajmują noclegi w dobrych hotelach , a nie widziałam nigdzie informacji że to festiwal dla studentów
 • Zegarkowy
  Droga Tesso, nie wiem ile masz lat ale czasem sprawiasz wrażenie, że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Dlaczego przyczepiłaś się tylko do dwóch fragmentów mojej wypowiedzi? Skoro tak ziejesz nienawiścią to rób to w stosunku do każdego mojego zdania a nie wybieraj sobie tylko pojedynczych wyrazów urabiając wokół nich swoje teorie! (jesteś właścicielką pensjonatu że tak wielką uwagę zwróciłaś właśnie na ten fragment?)
 • Zegarkowy
  Obarak, właśnie zauważyłem :)) A więc rano wczesne śniadanko i szybko kierunek Uściąż, Opole i jedziemy do Janowca :)))
 • obarak
  Zegarkowy popatrz dali odpowiedz na twoje pytanie jak za darmo dostać się do Janowca !!!! ROWEREM ,ROWEREM !!!ha ha ha ha teraz powinieneś byc zadowolony

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę