Festiwal Dwa Brzegi tuż tuż

Skomentuj (2)

Koncert oryginalnej bossa novy z udziałem gwiazd Francisa i Oliwii Hime z Brazylii zainauguruje 1 sierpnia o godz. 21.00 III edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. To rzadka okazja, by po raz pierwszy w Polsce posłuchać artystów należących do grona tych, którzy tworzyli historię bossa novy w Brazylii.

Francis Hime należy do grona klasyków brazylijskiej bossa novy i reprezentuje to ciekawe pokolenie kompozytorów, którzy połączyli rytmy afrolatynoskie z wyrafinowaniem jazzu. Jego utwory wykonywali : Chico Buarque, Gilberto Gil, Maria Bethania, Gal Costa, Milton Nascimento, Toquinho, Olivia Hime, Gaetano Veloso.

Francis Hime przez lata współpracował z największym poetą brazylijskiej piosenki Viniciusem de Moraes. Na podstawie jego sztuki powstał film "Czarny Orfeusz"(Złota Palma Cannes 1969, Oscar 1970), który pokażemy na Festiwalu w sekcji "Muzyka moja miłość".

Francis i Oliwia Hime wystąpią na zamku w Kazimierzu Dolnym wraz 5 – osobową sekcją rytmiczną. Skład zespołu:
Francis Hime (fortepian, wokal),
Oliwia Hime (wokal),
Gabriel Improta (gitary),
Andre Santos (kontrabas),
Diego Zangado (instrumenty perkusyjne),
Dirce Leite (saksofon, klarnet, instrumenty dęte).

Koncert otwarcia odbędzie się pod Honorowym Patronatem Ambasadora Brazylii w Polsce.

Hime jest także autorem muzyki filmowej, w tym do filmów jednego z najciekawszych twórców kina brazylijskiego Bruno Barrety. Muzyka i piosenki do filmu „Dona Flora i jej dwaj mężowie” Bruno Barrety skomponowane przez Francisa Hime otrzymały wiele nagród i weszły do kanonu muzyki filmowej. Na Festiwalu Dwa Brzegi będzie okazja, by posłuchać tych utworów w oryginalnym wykonaniu podczas koncertu w sobotę 1 sierpnia, a następnego wieczoru w niedzielę obejrzeć film „Dona Flora i jej dwaj mężowie” w obecności kompozytora i samego reżysera. Bruno Barreto będzie gościem specjalnym Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

W filmach prezentowanych na festiwalu muzyki latynoskiej i jazzu będzie znacznie więcej.
W sekcji dokumentalnej Dwóch Brzegów niespodzianka: „Maria Bethania – Pedrinha de Aruanda” – piękny, intymny dokument, dzięki któremu uczestniczymy w urodzinowym spotkaniu Marii Bethanii, jednej z najsłynniejszych pieśniarek brazylijskich, z jej matką i bratem, Caetano Veloso (!!!) w małym miasteczku w Stanie Bahia, w którym zaczęły się ich wielkie kariery. Jest z nimi też ulubiony gitarzysta Marii Bethanii. Swoją gitarę ma też Caetano. Rozmawiają, wspominają, śmieją się i… śpiewają. Tylko dla siebie i tylko dla nas.

Dzięki kolejnemu dokumentowi odwiedzimy dom Antonio Carlosa Jobima – „A Casa do Tom”. Naszymi przewodnikami będą obecne w Kazimierzu Ana Jobim, wdowa po (s)twórcy bossa novy i producent filmu Kati de Almeida Braga.

Więcej informacji na temat programu wkrótce.

źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Awa
    Dlaczego więcej informacji wkrótce? Przecież wkrótce FESIWAL!
  • znad sw rzeki jordan
    cisza - bossa nova widocznie źle brzmi w Kaziku, gdzie żyją jeszcze boso chodzący z przymusu, obawa jest i strach co powrócą dawne konieczności jako nowa moda, a to stan pięt będzie widać i niagniotki, oj strach...

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę