Wojna polsko - ruska na Dwóch Brzegach za rok

Skomentuj (3)

Ekranizacja książki Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" była tematem jednego z ostatnich spotkań w Kocham Kino Cafe ostatniego dnia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Film jest obecnie w fazie tzw. postprodukcji, trwa synchronizacja wszystkich materiałów. Montaż rozpocznie się już za tydzień.

Podczas spotkania w Kocham Kino Cafe miłośnicy kina interesowali się różnymi aspektami filmu – od jego zgodności z książką w sferze języka po kwestie finansowe.

- Nie pozwalaliśmy aktorom na tzw. szycie - mówił reżyser filmu Xawery Żuławski. – Wszystko idzie tak, jak Dorota napisała, a trzeba powiedzieć, że dialogi Doroty mają swój własny wewnętrzny rytm i jeżeli aktor nie pamiętał i zamieniał tekst w środku sceny, natychmiast to wychodziło na jaw.

- Tekst jest niesamowicie trudny do nauczenia się na pamięć, bo niesamowicie koślawi struktury gramatyczne – mówiła Dorota Masłowska, powołując się na swoje doświadczenia aktorskie, w tym filmie bowiem gra… siebie.

- Tego tekstu nie da się pojąć i przyswoić na takiej zasadzie: zrozumiałem postać i ok. – dodał Żuławski. – Trzeba słowo po słowie wryć po sobie do głowy i wtedy – jak się to chluśnie za jednym zamachem – to wychodzi wspaniały tekst!

Scenariusz – całkowicie oparty na powieści Masłowskiej – nie ma w nim podobno ani jednego zdania, którego Dorota by nie napisała, przygotował Jan Jakub Kolski, który deklarował, że chce w tym filmie opowiedzieć o młodych, którzy tęsknią za uczuciem, mimo że można by tu raczej oczekiwać mrocznego obrazu przedstawiającego życie ludzi z marginesu lub przejmującego obrazu o miłości w świecie odrzucającym słabszych i mniej zaradnych. Nie będzie to więc film o blokowisku czy młodzieżowej subkulturze.

W głównego bohatera "Wojny polsko- ruskiej pod flagą biało-czerwoną", którą okrzyknięto pierwszą polską powieścią dresiarską i która szybko stała się bestsellerem – w roli dresiarza Silnego, wystąpi Borys Szyc. W obsadzie filmu są też m.in. Michał Czernecki, Roma Gąsiorowska, Sonia Bohosiewicz i Ewa Kasprzyk.

W spotkaniu uczestniczyli autorka książki „Wojna polsko – ruska pod flagą biało – czerwoną” Dorota Masłowska, reżyser filmu Xawery Żuławski, producent: Jacek Samojłowicz.

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę