Srebro, papier i Kazimierz

Skomentuj (3)

zobacz więcej (18)

W Oddziale Sztuki Złotniczej Muzeum Nadwiślańskiego otwarto w sobotę pokonkursową wystawę 17. Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2017" zatytułowaną „Srebro i papier”.  Tuż po wręczeniu nagród.

Sobotnią wystawę pokonkursową Srebro&Papier poprzedziło wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie biżuterii artystycznej łączącej materiał historyczny, jakim jest srebro i tak nietrwały, jakim jest papier.

- W temacie tego konkursu jest taki w sumie chochlik – mówi Jan Suchodolski, laureat Nagrody Prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i wyróżnienia firmy Hopea. – I to jest fajne. I to jest wyzwanie. Robiąc swoją broszkę na konkurs, absolutnie nie zastanawiałem się, czy ta broszka noszona wytrzyma lat 50, 10 czy 5. Chciałem zrobić ładny przedmiot łączący srebro z papierem.

Chociaż temat wydaje się mało artystyczny, prace w ocenie jurorów prezentują wysoki poziom.

- Twórcy zaproponowali tu swoje bardzo ciekawe techniki, technologie – w srebrze to właściwie wszystko już znamy w wykonaniu, ale dotyczące papieru – podsumował wyniki konkursu przewodniczący jury prof. Andrzej Szadkowski – założyciel Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, projektant biżuterii. –  Bardzo różnorodne rozstrzygnięcia może nawet konfliktowały jurorów, ale prace są bardzo wartościowe i zaskakujące.

Pierwszą nagrodę za broszę „Czerw” otrzymała rzeźbiarka z Częstochowy Aleksandra Rybak, która nie kryła zaskoczenia i radości.

- Kiedy przeczytałam temat konkursu „Srebro i papier” wiedziałam, że to jest mój moment – mówi artystka. – Wszystkie swoje prace najpierw wykonuję w papierze, praca z papierem sprawia mi ogromną przyjemność. Dlatego wzięłam udział w konkursie, żeby pokazać, co ja z tego papieru umiem stworzyć.

I pokazała – inspirowaną naturą broszę, która otrzymała nagrodę główną – jaką będzie wystawa autorska w Muzeum Nadwiślańskim. Co na niej zobaczymy?

- Mam już pewne przemyślenia – mówi artystka. – Chciałabym pokazać połączenie rzeźby – z zawodu jestem rzeźbiarką – i biżuterii. Myślę, że będzie to zaskoczenie.

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej "Prezentacje" pozostaje w Kazimierzu – to tutaj odbędzie się jego 18. edycja, a może i kolejne.

- Muzeum Sztuki Złotniczej jako jedyne muzeum złotnictwa w Polsce to jest właściwe miejsce na te konkursy i prezentacje – mówi Aniela Ryndziewicz kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Mamy tu jedną z najlepszych i najbardziej znaczących w Polsce kolekcji złotnictwa współczesnego, która dokumentuje jednak, co się w złotnictwie działo kiedyś. Poprzez te wystawy będziemy mogli pokazać naszym gościom to, co się dzieje na bieżąco w polskim złotnictwie.

Wystawę Srebro&Papier w holu Gmachu Głównego można oglądać do 17 grudnia.

Laureaci "Prezentacji 2017":

Aleksandra Rybak I Nagroda Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – wystawa autorska, wyróżnienie firmy Walcownia Metali Grako
Jan Suchodolski - Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, wyróżnienie firmy Hopea
Andrzej Jacyszyn - Nagroda Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy, wyróżnienie firmy Rodent
Marcin Tymiński - Nagroda Galerii Otwartej w Sandomierzu, Nagroda Międzynarodowych Targów Gdańskich
Beata Ciesielska - Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Lubelskiego
Anna Betley - Nagroda Specjalna Sekretarz Województwa Lubelskiego
Katarzyna Krasuska - Wyróżnienie firmy Jasper


Gratulujemy!

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Lucjan
  Czy jest to to samo muzeum w ktorym byla wystawiona kolekcja masywnych srebrnych eksponatow podarowanych prtzez canadyjskiego polaka - w latach 1977-1979 ?
 • Krystyna
  A ja połączyłam śnieg ze srebrem. Ulepiłam na osiedlu (w Rykach padał śnieg) bałwana i założyłam mu na szyję srebrny łańcuszek. Jeszcze stoi.
  • Ulka-Kazimierz
   I łańcuszek srebrny wciąż jeszcze ma? To cud!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę