Srebro, papier i Kazimierz

Skomentuj (3)

zobacz więcej (18)

W Oddziale Sztuki Złotniczej Muzeum Nadwiślańskiego otwarto w sobotę pokonkursową wystawę 17. Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2017" zatytułowaną „Srebro i papier”.  Tuż po wręczeniu nagród.

Sobotnią wystawę pokonkursową Srebro&Papier poprzedziło wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie biżuterii artystycznej łączącej materiał historyczny, jakim jest srebro i tak nietrwały, jakim jest papier.

- W temacie tego konkursu jest taki w sumie chochlik – mówi Jan Suchodolski, laureat Nagrody Prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i wyróżnienia firmy Hopea. – I to jest fajne. I to jest wyzwanie. Robiąc swoją broszkę na konkurs, absolutnie nie zastanawiałem się, czy ta broszka noszona wytrzyma lat 50, 10 czy 5. Chciałem zrobić ładny przedmiot łączący srebro z papierem.

Chociaż temat wydaje się mało artystyczny, prace w ocenie jurorów prezentują wysoki poziom.

- Twórcy zaproponowali tu swoje bardzo ciekawe techniki, technologie – w srebrze to właściwie wszystko już znamy w wykonaniu, ale dotyczące papieru – podsumował wyniki konkursu przewodniczący jury prof. Andrzej Szadkowski – założyciel Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, projektant biżuterii. –  Bardzo różnorodne rozstrzygnięcia może nawet konfliktowały jurorów, ale prace są bardzo wartościowe i zaskakujące.

Pierwszą nagrodę za broszę „Czerw” otrzymała rzeźbiarka z Częstochowy Aleksandra Rybak, która nie kryła zaskoczenia i radości.

- Kiedy przeczytałam temat konkursu „Srebro i papier” wiedziałam, że to jest mój moment – mówi artystka. – Wszystkie swoje prace najpierw wykonuję w papierze, praca z papierem sprawia mi ogromną przyjemność. Dlatego wzięłam udział w konkursie, żeby pokazać, co ja z tego papieru umiem stworzyć.

I pokazała – inspirowaną naturą broszę, która otrzymała nagrodę główną – jaką będzie wystawa autorska w Muzeum Nadwiślańskim. Co na niej zobaczymy?

- Mam już pewne przemyślenia – mówi artystka. – Chciałabym pokazać połączenie rzeźby – z zawodu jestem rzeźbiarką – i biżuterii. Myślę, że będzie to zaskoczenie.

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej "Prezentacje" pozostaje w Kazimierzu – to tutaj odbędzie się jego 18. edycja, a może i kolejne.

- Muzeum Sztuki Złotniczej jako jedyne muzeum złotnictwa w Polsce to jest właściwe miejsce na te konkursy i prezentacje – mówi Aniela Ryndziewicz kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Mamy tu jedną z najlepszych i najbardziej znaczących w Polsce kolekcji złotnictwa współczesnego, która dokumentuje jednak, co się w złotnictwie działo kiedyś. Poprzez te wystawy będziemy mogli pokazać naszym gościom to, co się dzieje na bieżąco w polskim złotnictwie.

Wystawę Srebro&Papier w holu Gmachu Głównego można oglądać do 17 grudnia.

Laureaci "Prezentacji 2017":

Aleksandra Rybak I Nagroda Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – wystawa autorska, wyróżnienie firmy Walcownia Metali Grako
Jan Suchodolski - Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, wyróżnienie firmy Hopea
Andrzej Jacyszyn - Nagroda Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy, wyróżnienie firmy Rodent
Marcin Tymiński - Nagroda Galerii Otwartej w Sandomierzu, Nagroda Międzynarodowych Targów Gdańskich
Beata Ciesielska - Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Lubelskiego
Anna Betley - Nagroda Specjalna Sekretarz Województwa Lubelskiego
Katarzyna Krasuska - Wyróżnienie firmy Jasper


Gratulujemy!

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Lucjan
  Czy jest to to samo muzeum w ktorym byla wystawiona kolekcja masywnych srebrnych eksponatow podarowanych prtzez canadyjskiego polaka - w latach 1977-1979 ?
 • Krystyna
  A ja połączyłam śnieg ze srebrem. Ulepiłam na osiedlu (w Rykach padał śnieg) bałwana i założyłam mu na szyję srebrny łańcuszek. Jeszcze stoi.
  • Ulka-Kazimierz
   I łańcuszek srebrny wciąż jeszcze ma? To cud!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę