Biżuteria artystyczna w kazimierskim muzeum

Już w najbliższą sobotę w Muzeum Nadwiślańskim wyjątkowe wydarzenie. Otwarta zostanie prestiżowa wystawa biżuterii oraz ogłoszone zostaną wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2017".

Jak podają organizatorzy, idea konkursu „Prezentacje" ma ponad 30 lat. Zaś sama nazwa nawiązuje do wystawy gromadzącej najnowsze prace polskich twórców, która odbyła się w grudniu 1983 roku w Czarnej Galerii w Legnicy z inicjatywy Marka Nowaczyka – pomysłodawcy Przeglądu Form Złotniczych „Srebro” w Legnicy oraz Jana Bocheńskiego – ówczesnego dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Legnicy.

Kluczowy był jednak rok 2000, kiedy to Wanda Gontarska (reprezentująca Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownie Sztuk Plastycznych) zwróciła się do Andrzeja Bielaka, ówczesnego prezesa STFZ, z propozycją zorganizowania konkursu towarzyszącego Targom Złoto Srebro Czas. Stowarzyszenie otrzymało wówczas carte blanche w sprawach organizacyjnych i merytorycznych oraz znaczące środki finansowe z przeznaczeniem na nagrody. Takim sposobem od 2001 roku nazwa „Prezentacje" zagościła na stałe w nagłówku regulaminu konkursu.

- Komisarzem „Prezentacji 2001" został Jan Suchodolski, na którego spadł obowiązek wypracowania formuły konkursu – piszą organizatorzy. – Formuła ta, dyskutowana również podczas spotkań Zarządu i Rady Programowej STFZ, pozostała w zasadzie niezmienna przez pierwsze 4 edycje. Piąte „Prezentacje", których komisarzem został Marcin Tymiński, przyjęły formę konkursu tematycznego. Podobnie było w roku 2006. Następnie powróciła idea pokazów bez tematu (2007-2011), aby ponownie, od roku 2012 powrócić do konkursów tematycznych. Jednak jego pierwotna formuła pozostała w głównych zarysach niezmienna do dziś.

W tym roku to już 17. edycja „Prezentacji”. Jej tematem przewodnim jest połączenie przez złotników i dizajnerów dwóch materiałów – srebra i papieru. Jury konkursu w pierwszej połowie października dokonało kwalifikacji prac oraz przyznało nagrody i wyróżnienia. Do wystawy pokonkursowej zostało zakwalifikowanych 29 obiektów, wykonanych przez 23 artystów.

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę 18 listopada o godz. 15.00 w Muzeum Nadwiślańskim. Zaś samą wystawę oglądać będzie można w holu Gmachu Głównego przy kazimierskim Rynku do 17 grudnia br. Wstęp wolny wolny.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę