Spotkanie archeologiczne w Chodliku

Już od wielu lat, co roku na grodzisku w Chodliku mają miejsce Majówki Archeologiczne. Jednak w tym roku impreza się nie odbędzie. Zastąpią ją „Chodlikowskie Spotkania Archeologiczne”.

Majówka Archeologiczna - cykliczna impreza organizowana w Chodliku - w roku bieżącym nie odbędzie się. Jednak dla wszystkich miłośników historii i archeologii mamy dobrą wiadomość. W zastępstwie gmina Karczmiska we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk zdecydowała się zorganizować warsztaty archeologiczne oraz cykl referatów w ramach majowych „Chodlikowskich Spotkań Archeologicznych”. Impreza odbędzie się w dniach 24 – 25 maja.

 

- Na imprezie będą też pewne grupy prezenterów, ale tylko tych, którzy mieszczą się w epoce – tłumaczy Ewa Kaziród – Bień, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Karczmiskach. - Nie będzie więc żadnych widowisk typu: taniec z ogniem. Tym bardziej, że nie robimy wszystkiego na grodzisku, ale w całej wsi.

 

W ramach imprezy przeprowadzone zostaną otwarte archeologiczne badania wykopaliskowe w Chodliku połączone z warsztatami archeologicznymi poświęconymi technikom eksploracji i dokumentacji archeologicznej. Stworzony będzie też wykop edukacyjny dla najmłodszych i młodzieży szkolnej, gdzie każdy będzie mógł samodzielnie odkrywać i eksplorować zabytki archeologiczne, tym samym poznając pracę archeologa.

 

Oprócz tego przeprowadzony zostanie cykl wykładów popularnonaukowych na temat historii regionu dla publiczności wraz z prezentacjami multimedialnymi, z udziałem badaczy regionu – Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Wyznaczone zostaną też specjalne ścieżki edukacyjne po znajdujących się w Chodliku stanowiskach archeologicznych, połączone z przybliżeniem informacji na ich temat. Ścieżkami tymi oprowadzane będą wycieczki szkolne. Inna ciekawostka to zaprezentowanie wystawy pt: „Neolityczny obiekt książęcy z Wilczyc”.

 

- Impreza trwać będzie dwa dni, będzie miała charakter edukacyjny i jest adresowana przede wszystkim do szkół – mówi Ewa Kaziród – Bień. - Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

 

Warto wspomnieć również o tym, że gościem honorowym będzie, wieloletnia badaczka Chodlika profesor Stanisława Hoczyk -Siwkowa.

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę