Majówka w Żmijowiskach

Choć pomysłów na tegoroczny weekend majowy każdy ma mnóstwo, my przedstawiamy kolejną propozycję. Inną niż wszystkie pozostałe, niepowtarzalną – majówkę w Muzeum Dawnych Słowian w Żmijowiskach.

Muzeum Dawnych Słowian odwiedzić po prostu trzeba. Z Kazimierza Dolnego przyjechać tu można rowerem lub samochodem albo też częściowo - kursowym busem, dalej - pieszo. Ważne, by zobaczyć to niezwykłe miejsce, położone pośród łąk, otoczone rowami i rzeką. Niesamowity spokój, wyjątkowy klimat miejsca i wszechobecna cisza pomagają nam się przenieść w odległą przeszłość - z XXI do IX wieku, do czasów, kiedy ziemie te zamieszkiwali nasi przodkowie.


Dodatkową atrakcją, przygotowaną specjalnie na majówkę będą spotkania z archeologią. Odbędą się one kilka razy. Pierwszy raz w tym roku – w dniach 1 - 3 maja. Wtedy też każdy odwiedzający to miejsce turysta zostanie oprowadzony po rekonstrukcji grodu i skansenie, będzie miał również okazję, by podejrzeć pracę archeologów i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.


- Takie same spotkania odbędą się nieco później, w dniach 24 – 25 maja, równolegle z odbywająca się w Chodliku zupełnie nową imprezą popularyzującą archeologię, czyli „Chodlikowskim Spotkaniem Archeologicznym” – mówi Paweł Lis z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Wtedy również w Grodzisku Żmijowiska dyżurować będą archeolodzy z Muzeum Nadwiślańskiego.
Pomiędzy tymi spotkaniami na grodzisku będzie miało miejsce podsumowanie realizacji projektu unijnego „Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych Regionu Lubelskiego”. Odbędzie się ono 11 maja. Tego dnia zaproszeni przez Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim goście, po zwiedzeniu parku przydworskiego w Karczmiskach i przejażdżce kolejką wąskotorową do Polanówki, odwiedzą Żmijowiska.


- Zaproszeni goście będą mogli zobaczyć nas przy pracy – mówi Paweł Lis. – Tego dnia będziemy wypalać ceramikę naczyniową wytwarzaną metodami pradziejowymi i wczesnośredniowiecznymi w palenisku otwartym. I mimo tego, że nie będzie to impreza otwarta, muzeum nigdy nie jest zamknięte i każdy może przyjść w dowolnej chwili, by zwiedzić grodzisko czy zobaczyć, jak pracujemy.


Wszystkich zainteresowanych informujemy również, że w związku z odwołaniem tegorocznej Majówki Archeologicznej na grodzisku w Chodliku, planowany na ten termin w Grodzisku Żmijowiska pokaz sprzętu i metod archeologicznych badań nieinwazyjnych przeniesiony został na 21 -22 lipca. Jak tłumaczy Paweł Lis, wzbogaci to program Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, realizowanych terminie 16 – 29 lipca 2012 roku. Tak więc zapraszamy!

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę