Śladami Lędzian

zobacz więcej (24)

Podczas tegorocznej Majówki Archeologicznej na chodelskim grodzisku znów pojawili się Słowianie, a imprezę podobnie jak w roku ubiegłym zakończyła wspaniała inscenizacja teatralna, nawiązująca do historii i mitów tego miejsca.

VIII edycja Majówki w Chodliku poświęcona była epoce wczesnego średniowiecza. To właśnie w tych czasach grodzisko powstało, przeżywało swój rozkwit i upadek. Powstanie grodu datowane jest na ok. VIII wiek, zaś koniec jego istnienia przypada na okres tworzenia się państwa polskiego. Jego mieszkańcami byli Słowianie, najprawdopodobniej Lędzianie. Przypuszcza się, że na terenie grodziska przebywało na stałe ok. 10 tys. ludzi.

 

W tym roku majówka tak jak i w latach ubiegłych trwała cztery dni - zaczynała się w środę, a kończyła późnym sobotnim wieczorem. Mimo zmiennej pogody zwiedzających było całe mnóstwo. W pierwszych dniach przybywały do Chodlika głównie wycieczki szkolne. Była to lekcja historii w plenerze. W sobotę były to już całe rodziny, strzelano z łuków, rzucano włócznią i próbowano słowiańskiego jedzenia przy stoisku z dawną kuchnią.

 

Przez całą imprezę, nieprzerwanie trwały pokazy rzemiosł. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy walk wikingów, naddnieprzańskich wojów wczesnośredniowiecznych i Lędzian. Gdy tylko wojowie pojawiali się na placu głównym, zbierała się też i publiczność. Kibicowali im wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli.


Przez całą imprezę odbywały się też konkursy edukacyjne, pokazy grania na ligawie, metod wytwarzania dziegciu, a także prezentacje wierzeń wikingów oraz warsztaty tańca dawnego.

 

VIII Majówkę w Chodliku zakończyła inscenizacja teatralna na temat powstania państwa pierwszych Polan. Scenariusz przedstawienia opierał się na legendach i historii dotyczących czasów Starej Baśni, gdy plemiona Słowian jednoczyły sięw  obliczu wspólnego niebezpieczeństwa.

Tegoroczną Majówkę Archeologiczną w Chodliku, tak jak w roku ubiegłym organizowała firma Proskene Media and Event.

Specjalnie dla tych, którym nie udało się dojechać na tegoroczną majówkę przygotowaliśmy fotoreportaż. Być może będzie on zachętą do udziału w IX Majówce Archeologicznej, która zapewne odbędzie się już za rok…

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2020! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2020. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę