Spacerkiem po okolicy: wąwóz Wieżowy

zobacz więcej (25)

Zapraszam na wędrówkę kolejnym wąwozem, który otwiera się na Doły. To wąwóz Wieżowy. W drogę!
Wylęgowska Górka. Mapa pokazuje wysokość 219, 48 m n.p.m. Jedno z najwyższych miejsc w okolicy. Piszę: miejsc, bo próżno szukać w terenie jakiegoś wzniesienia czy góry sensu stricte. Jednak wysokość bezwzględna nad poziomem morza sprawiła, że to właśnie tu - jak podaje regionalista Ireneusz Kiljan - usytuowano w przeszłości wieżę triangulacyjną, służącą do szczegółowych pomiarów geodezyjnych. Najprawdopodobniej miała ona – jak inne w regionie – kształt stożkowej konstrukcji drewnianej złożonej po prostu z trzech słupów. Gdyby się zachowała, stanowiłaby zabytek techniki, bo wieże triangulacyjne wraz ze zmianą technologii pomiarów utraciły swoje znaczenie. Po niej pozostała tylko nazwa pobliskiego wąwozu, który prowadzi na Wylęgowską Górkę z Dołów. Jar ten od strony „górki” zazdrośnie strzeże swego wejścia gęstym splotem krzewów. Dopiero wędrówka brzegiem wąwozu i jednocześnie skrajem osypanego kwieciem wiśniowego sadu pozwala wypatrzeć mniej zasłonięte, chociaż strome zejście w głąb lasu.
Zanim wąwóz wpuszcza nas do środka, trzeba jeszcze pokonać zagajnik czarnego bzu i pole wiatrołomów, by rozkoszować się zielonym kobiercem ziarnopłonu rozpostartym po obu stronach sączącej się dnem leniwie wodomczy, która znika gdzieś pod ziemią, zanim wychodzimy z wąwozu na szosę. To Doły. Asfaltem przechodzimy jednak tylko kilkadziesiąt metrów, by za kolejnym gospodarstwem skręcić w lewo  i wspiąć się pod górę wzdłuż ogrodzenia jednej z posesji. Za szopą z drewnem otwiera się leśna, płytka stosunkowo głębocznica zwana drogą Wieżową. To kolejne świadectwo istnienia wieży triangulacyjnej na wierzchowinie. Świadectwo jednak nietrwałe, bo na mapach tej nazwy nie znajdziemy, a kazimierskie nazewnictwo zmienia się wraz z rzeczywistością. Była wieża – była droga Wieżowa i wąwóz Wieżowy. Nie ma wieży – kto wie, jak za jakiś mieszkańcy określą te miejsca?
Długość trasy: 6,4 km
Opis trasy:
Trasę rozpoczynamy przy figurze na ulicy Kwaskowa Góra. Przy krzyżu skręcamy w prawo i idziemy dalej ulicą Kwaskowa Góra, trzymając się cały czas lewej strony drogi. Wchodzimy w głębocznicę lessową - dawny gościniec opolski. Prowadzi tędy zielony szlak nordic walking. Kawałek za kapliczką maryjną na okazałym dębie po lewej stronie znajdziemy znak skrętu w lewo i wychodzimy na pola. Idziemy polną drogą, z czasem mijamy skręt do gospodarstwa agroturystycznego Zacisze. My jednak idziemy wciąż prosto aż do miejsca, kiedy droga rozwidla się - wtedy odbijamy lekko w prawo. W miejscu, gdzie po prawej stronie drogi leży na polu wywrócony żółty znak sieci gazowej, skręcamy w lewo pomiędzy plantację porzeczek i wiśni. Dochodzimy do wąwozu Wieżowego. Jego nazwa pochodzi od prawdopodobnie drewnianej wieży triangulacyjnej, która jeszcze niedawno stała na Wylęgowskiej Górce. Dziś wieże triangulacyjne utraciły swoje znaczenie, ponieważ zmieniła się technologia dokonywania pomiarów geodezyjnych. Pozostała tylko nazwa wąwozu...
Wieżowym Dołem schodzimy ku Dołom. Przy ulicy skręcamy w lewo. Przy drewnianym brązowym domku skręcamy w lewo - idziemy wzdłuż ogrodzenia w górę i przy składzie drewna wchodzimy w głębocznicę lessową. Wychodzimy na wierzchowinę - cały czas przy skrzyżowaniu dróg trzymamy się lewej strony, aż dojdziemy do drogi, którą znamy - tu za sadem wiśniowym a przed wejściem do wąwozu Chojnackiego skręcamy w prawo i idziemy prosto aż do samego gościńca opolskiego, czyli Kwaskówki. Tam skręcamy w prawo i schodzimy w dół do miasta.

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę