Słuchowy spacer w Korzeniowym Dole

Skomentuj (7)

zobacz więcej (10)

III Festiwal Didgeridoo to koncerty, warsztaty i spacery. Korzeniowy Dół wchłania i oddaje dźwięki z instrumentu, którego historia sięga wstecz kilka tysiącleci. Korzeniowy i didgeridoo – dobrana z nich para.

- Na warsztatach didgeridoo uczymy się między innymi budowy własnego ciała – poznajemy mięśnie, które biorą udział w graniu na didgeridoo. W przeważającej większość i ludzie używają swojego ciała, ale nie mają pojęcia, co i jak nimi porusza. Ten spacer pozwala nam zdać sobie sprawę jak ważny jest zmysł słuchu i co nam daje z jednej strony, a z drugiej – uzyskujemy świadomość własnego ciała: kiedy odcinamy wzrok, mamy zupełnie inną percepcję - mówi autorka Spaceru słuchowego Anna Kędziorek.

III Festiwal Didgeridoo to koncerty, warsztaty i spacery. Korzeniowy Dół wchłania i oddaje dźwięki z instrumentu, którego historia sięga wstecz kilka tysiącleci. Korzeniowy i didgeridoo – dobrana z nich para.

Jedną z atrakcji III Festiwalu Didgeridoo był Słuchowy spacer w wąwozie Korzeniowym.

Pomysł na spacer po Korzeniowym Dole z zasłoniętymi oczami wydaje się dość ryzykowny, biorąc pod uwagę fakt, że dla wielu turystów, którzy go odwiedzają, dostarczani tutaj elektrycznymi busikami, samo przejście krótkiego, ale pnącego się w górę, wąwozu pełnego wykrotów i – jak sama nazwa wskazuje – korzeni jest naprawdę mocno obciążające.

- Na początku rzeczywiście bałam się, że skręcę kostkę, wąwóz jest przecież nierówny, ale potem zaczęłam wsłuchiwać się w kroki osób przede mną i zaczęłam rozpoznawać, czy jest podwyższenie, czy dołek – mówi jedna z uczestniczek spaceru Klaudia Waryszak – Lubaś. – Dzięki mojemu zmysłowi słuchu wiedziałam, jaki teren mam pod nogami. Pojawiło się też zaufanie do współuczestników spaceru i poczucie odpowiedzialności. Czułam, że nie tylko ja dbam o innych, ale i oni dbają o mnie.

W dzisiejszym świecie, który wyrabia w nas nawyk nieufności do wszystkiego i wszystkich, taki spacer pokazuje, jakie uczucia są w nas pierwotne i najważniejsze. Jako ludzie jesteśmy z natury prospołeczni, a zaufanie jest tak naprawdę podstawą naszej egzystencji.

Z drugiej strony pojawia się pytanie: czy można odczuć piękno Korzeniowego Dołu nie używając zmysłu wzroku, który zdaje się być dominującym w orientacji przestrzennej?

- Piękno polegało na dźwiękach, w które się wsłuchiwałam – mówi pani Klaudia. – Były to dźwięki zwierząt, szumiących drzew. Powodowały one, że kiedy szłam, czułam się tak zrelaksowana, że niczego więcej nie potrzebowałam. Teraz też niczego więcej nie potrzebuję!

Magia Korzeniowego Dołu? Jest w zasięgu naszej ręki, a właściwie… w zasięgu naszych uszu. Chociaż III Festiwal Didgeridoo dobiegł końca, Korzeniowy Dół wciąż na nas czeka. wsłuchajmy się w jego dźwięki. Może usłyszymy też… samych siebie?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Redakcjo bawcie się tak dalej !
  22:22 Znowu zamieszczono tylko pierwszy komentarz. Widzę , żeCENZURA próbuje mnie ośmieszać. Bawcie się dalej.
 • Niech żyje CENZURA
  Przed chwilą CENZURA zamieściła poniższe komentarze. Tuż po komentarzu z godz 22:15
 • Niech żyje CENZURA
  CENZURA nie pokazuje 2 komentarzy (co najmniej) godz 22:13
 • muzyk
  Ja słyszałem tam trąbę jerychońską. Było to w nocy, zimą. Jak wróciłem do domu (nie wiem nawet jak) to zużyłem dużo wody i mydła. O wietrzeniu mieszkania nie wspomnę.
  • Ulka
   A może to był... skunks? Tylko skąd akurat tam? ;-)
 • Lesssss
  Jak będzie równa nawierzchnia w wąwozie na pewno będzię jeszcze łatwiej :)
 • A w dzienniku
  Zabawne bo dziennika wschodniego sprzed chwili jest mocny artykuł o wąwozie korzeniowym i jasne wypowiedzi burmistrza w tej sprawie

Mapa

Restauracje

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę