III Festiwal Didgeridoo 2017 „Dźwięki z Korzenia”

Korzeniowy Dół i inne okoliczne doły wkrótce wypełni artystyczne „buczenie”. Już w piątek startuje III Festiwal Didgeridoo 2017 „Dźwięki z Korzenia”. Zapraszamy do Klubojadalni Korzeniowa.

Artystyczne buczenie? Didgeridoo? Cóż to za muzyka i cóż to za instrument? Cóż to w końcu za festiwal?  Didgeridoo to najprostszy instrument dęty z dalekiej Australii.

- Aby uzyskać odpowiedni dźwięk, należy nie tylko dmuchać do instrumentu, ale raczej „buczeć” – mówią znawcy tematu.

A impreza to muzyczna, która chociaż odbywa się daleko od rynku, gdzie już od piątku rozpocznie się ludowe granie w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, to bliska jest jego idei, chociażby przez to, że bazuje na najstarszym instrumencie ludowym. Nie jest to co prawda instrument znany na polskiej wsi, a daleko – w aborygeńskiej Australii, ale nie można powiedzieć, ze jest to polskiej kulturze obcy.

- Warto wspomnieć, że w polskiej kulturze ludowej mamy trzy odpowiedniki tego instrumentu: trombity, ligawy i bazuny. Co prawda różnią się one w konstrukcji ustnika i sposobie grania, lecz można tu mówić o pewnym transkulturowym zjawisku, w którym świadomie uczestniczymy – mówi Jakub Pieleszek.

Tak więc Kazimierz już od piątku spięty zostanie przez dwa festiwale odwołujące się do kultury ludowej: ten na rynku celebrujący folklor polski w niezmienionej od wieków postaci i ten w Korzeniu, twórczo nawiązujący do tradycji australijskich Aborygenów.

- Dlaczego właśnie didgeridoo stało się dla nas tak istotnym instrumentem, aby dedykować mu festiwal? Jest to instrument niezwykły, otwierający człowieka na świat i na innych ludzi, uczący szacunku, pokory i cierpliwości. To także niezwykła gama bogatych dźwięków, które mogą opisać świat w sposób plastyczny, przepełniony pięknem i harmonią. Jedna z wielu legend aborygenów głosi: „gdyby ziemia miała przemówić na pewno byłby to dźwięk didgeridoo…” Myślę, że w ten najprostszy sposób możemy odkrywać nie tylko świat, który nas otacza, ale samych siebie - mówi Jakub Pieleszek.

Na plenerowej scenie Klubojadalni Korzeniowa wystąpią nie tylko polscy artyści tacy jak zespoły: Radio Samsara, Dron, Balanda Didjeridoo Duo, Travelling Didjeridoo czy wykonawcy solowi: Łukasz "Luka" Hołuj, Maciej Lubaś, Jakub Pieleszek, Egonia. Pojawią się też muzycy z Francji - Gauthier Aube i Portugalii - Tiago Francisquinho.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, nie zabraknie także wspólnego budowania didgeridoo. Atrakcją będzie zapewne spacer słuchowy w wąwozie Korzeniowym.


Program III Festiwalu Didgeridoo 2017 „Dźwięki z Korzenia”

Piątek 23 czerwca
godz. 18.00 – 22.00 Scena Korzeniowa

Balanda Didjeridoo Duo
Maciej Lubaś
Jakub Pieleszek
Egonia

Sobota 24 czerwca godz. 18.00 – 22.00 Scena Korzeniowa

Gauthier Aube (Francja)
Tiago Francisquinho (Portugalia)
Travelling Didjeridoo
Łukasz "Luka" Hołuj

Warsztaty Scena Chill Out – Przystanek Korzeniowa

godz. 11.00 – 12.30 - Artykulacja i Techniki Głosowe – Luka Hołuj
godz. 13.00 14.30 Gauthier Aube
godz. 15.00 – 16.30 Spacer słuchowy w wąwozie Korzeniowym – Anna Kędziorek

Niedziela 25 czerwca godz. 18.00 – 22.00 Scena Korzeniowa

Radio Samsara (Libner/Cybulski/Wielądek)
Dron
Dźwięki z Korzenia (Festival jam band)

Warsztaty Scena Chill Out – Przystanek Korzeniowa

godz. 11.00 – 12.30 Maciej Lubaś
godz. 13.00 – 14.30 "Siła Dronu" – Ruff Libner
godz. 15.00 – 16.30 Tiago Francisquinho

 

 

Skomentuj


Mapa

Restauracje

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę