III Festiwal Didgeridoo 2017 „Dźwięki z Korzenia”

Korzeniowy Dół i inne okoliczne doły wkrótce wypełni artystyczne „buczenie”. Już w piątek startuje III Festiwal Didgeridoo 2017 „Dźwięki z Korzenia”. Zapraszamy do Klubojadalni Korzeniowa.

Artystyczne buczenie? Didgeridoo? Cóż to za muzyka i cóż to za instrument? Cóż to w końcu za festiwal?  Didgeridoo to najprostszy instrument dęty z dalekiej Australii.

- Aby uzyskać odpowiedni dźwięk, należy nie tylko dmuchać do instrumentu, ale raczej „buczeć” – mówią znawcy tematu.

A impreza to muzyczna, która chociaż odbywa się daleko od rynku, gdzie już od piątku rozpocznie się ludowe granie w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, to bliska jest jego idei, chociażby przez to, że bazuje na najstarszym instrumencie ludowym. Nie jest to co prawda instrument znany na polskiej wsi, a daleko – w aborygeńskiej Australii, ale nie można powiedzieć, ze jest to polskiej kulturze obcy.

- Warto wspomnieć, że w polskiej kulturze ludowej mamy trzy odpowiedniki tego instrumentu: trombity, ligawy i bazuny. Co prawda różnią się one w konstrukcji ustnika i sposobie grania, lecz można tu mówić o pewnym transkulturowym zjawisku, w którym świadomie uczestniczymy – mówi Jakub Pieleszek.

Tak więc Kazimierz już od piątku spięty zostanie przez dwa festiwale odwołujące się do kultury ludowej: ten na rynku celebrujący folklor polski w niezmienionej od wieków postaci i ten w Korzeniu, twórczo nawiązujący do tradycji australijskich Aborygenów.

- Dlaczego właśnie didgeridoo stało się dla nas tak istotnym instrumentem, aby dedykować mu festiwal? Jest to instrument niezwykły, otwierający człowieka na świat i na innych ludzi, uczący szacunku, pokory i cierpliwości. To także niezwykła gama bogatych dźwięków, które mogą opisać świat w sposób plastyczny, przepełniony pięknem i harmonią. Jedna z wielu legend aborygenów głosi: „gdyby ziemia miała przemówić na pewno byłby to dźwięk didgeridoo…” Myślę, że w ten najprostszy sposób możemy odkrywać nie tylko świat, który nas otacza, ale samych siebie - mówi Jakub Pieleszek.

Na plenerowej scenie Klubojadalni Korzeniowa wystąpią nie tylko polscy artyści tacy jak zespoły: Radio Samsara, Dron, Balanda Didjeridoo Duo, Travelling Didjeridoo czy wykonawcy solowi: Łukasz "Luka" Hołuj, Maciej Lubaś, Jakub Pieleszek, Egonia. Pojawią się też muzycy z Francji - Gauthier Aube i Portugalii - Tiago Francisquinho.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, nie zabraknie także wspólnego budowania didgeridoo. Atrakcją będzie zapewne spacer słuchowy w wąwozie Korzeniowym.


Program III Festiwalu Didgeridoo 2017 „Dźwięki z Korzenia”

Piątek 23 czerwca
godz. 18.00 – 22.00 Scena Korzeniowa

Balanda Didjeridoo Duo
Maciej Lubaś
Jakub Pieleszek
Egonia

Sobota 24 czerwca godz. 18.00 – 22.00 Scena Korzeniowa

Gauthier Aube (Francja)
Tiago Francisquinho (Portugalia)
Travelling Didjeridoo
Łukasz "Luka" Hołuj

Warsztaty Scena Chill Out – Przystanek Korzeniowa

godz. 11.00 – 12.30 - Artykulacja i Techniki Głosowe – Luka Hołuj
godz. 13.00 14.30 Gauthier Aube
godz. 15.00 – 16.30 Spacer słuchowy w wąwozie Korzeniowym – Anna Kędziorek

Niedziela 25 czerwca godz. 18.00 – 22.00 Scena Korzeniowa

Radio Samsara (Libner/Cybulski/Wielądek)
Dron
Dźwięki z Korzenia (Festival jam band)

Warsztaty Scena Chill Out – Przystanek Korzeniowa

godz. 11.00 – 12.30 Maciej Lubaś
godz. 13.00 – 14.30 "Siła Dronu" – Ruff Libner
godz. 15.00 – 16.30 Tiago Francisquinho

 

 

Skomentuj


Mapa

Restauracje

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę