Samorząd Mieszkańców reaktywowany!

Skomentuj (43)

Po kilku latach przerwy w Kazimierzu Dolnym ponownie rozpoczął działalność Samorząd Mieszkańców.

Zarząd Samorządu Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego został wybrany 30 czerwca. Przewodniczącą została Romana Rupiewicz, zaś członkowie to: Leszek Blicharski, Marta Dymińska, Janusz Kowalski, Krzysztof Nieradka, Mariusz Szulc i Cezary Wojtanowicz.

 

O planach kazimierskich samorządowców mówi przewodnicząca zarządu Romana Rupiewicz.

 

Romana Rupiewicz – Cieszę się, że wreszcie, po wielu latach udało się reaktywować Samorząd Mieszkańców. Uważam, że skład jest bardzo dobry. Każdy z nas ma bogate i różnorodne doświadczenia. Marta Dymińska, Leszek Blicharski, Janusz Kowalski i Mariusz Szulc – w pracy samorządowej lub urzędniczej; Marta Dymińska pełniła niegdyś z powodzeniem funkcję zastępcy burmistrza. Ponadto Janusz Kowalski zajmuje się turystyką, prowadzeniem własnego biznesu, aktywnie działa w Stowarzyszeniu Kupców i Przedsiębiorców. Krzysztof Nieradka zarządza ogromnym zespołem ludzi, jest znakomitym strategiem i negocjatorem. To zdecydowanie umysł ścisły. Cezary Wojtanowicz to niezwykle szanowana postać w naszym Miasteczku – specjalista od finansów. Leszek Blicharski jest mieszkańcem znającym problemy społeczne, to osoba rozważna, ale i zdecydowana w działaniu.

Chciałabym, aby Samorząd Mieszkańców zajął się wypracowaniem istotnego dla gminy dokumentu, jakim jest „Gminny program rewitalizacji”. Już od stycznia 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju będzie stopniowo ogłaszało konkursy inwestycyjne na rewitalizacje miast. Niektóre konkursy będą koordynowane przez urzędy marszałkowskie, inne bezpośrednio przez struktury ministerialne. Ale... żeby móc przystąpić do takich konkursów, musimy mieć wypracowany taki dokument. Nie wyobrażam sobie, żeby jakaś zewnętrzna firma mogła to przygotować, ponieważ to mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne. Taki dokument musi zawierać dokładną charakterystykę miasta, diagnozę problemów społecznych, dane demograficzne czy inne, np.: dotyczące bezrobocia i deficytu mieszkań czynszowych. Powinien wskazać obszary zdegradowane, wykazać powiązania z dokumentami strategicznymi i planistycznymi, opisać dokładny harmonogram działań, plan finansowy oraz wdrażanie rewitalizacji i monitoring. Wymieniłam tylko kilka najważniejszych punktów tego długiego dokumentu, który docelowo będzie musiała uchwalić Rada Miejska. Przewiduję, że uporamy się z tym do końca tego roku.

Jednym z ważniejszych etapów są konsultacje społeczne. W tym celu na początku września chcemy zorganizować takie konsultacje, poprzedzone otwartym dla wszystkich seminarium, pt. Kazimierz Dolny stolicą polskiego piękna – rewitalizacja. Zaprosiliśmy ekspertów, którzy wprowadzą mieszkańców w tematykę rewitalizacji i staramy się o patronat Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Mam nadzieję, że w seminarium udział wezmą wszystkie lokalne środowiska pozarządowe, społeczne.
   
Samorząd chciałby również włączyć się w prace nad aktualizacją przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać dofinansowanie na zadania inwestycyjne w gminie. Podobne znaczenie będzie miała aktualizacja Strategii Rozwoju Gminy.

Pracy jest naprawdę dużo, ponieważ potrzeby społeczne są ogromne, wynikające z wielu lat zaniedbań, braku holistycznej wizji rozwoju gminy. Chciałabym, aby Samorząd był wsparciem dla lokalnych władz, pomostem pomiędzy społeczeństwem a Urzędem Miasta. Mam nadzieję, że będziemy mieli realny wpływ na przyszłość miasta i nasza praca nie pójdzie do kosza. Chcemy reprezentować interes mieszkańców, nie zewnętrznych inwestorów. Ufam, że uda nam się rozwiązać choć część problemów społecznych, pochylić się także nad potrzebującymi.

Zdaję sobie sprawę, że nasze zabytkowe i piękne Miasteczko wizualnie jest zaniedbane, przestrzeń zaśmiecona przez liczne reklamy, zdegradowane kamienice... Będziemy starali się wypracować jakieś rozwiązania. Budżet obywatelski jest maleńki, to jedyne 25 000 zł rocznie, dlatego też pokładamy nadzieję w projektach. Nie będziemy sami decydować o zagospodarowaniu tej kwoty, chcemy, aby o tym postanowili mieszkańcy. Każdy więc będzie mógł złożyć na piśmie swój pomysł, potem zrobimy zebranie i wspólnie postanowimy, na co przeznaczamy budżet.

Skomentuj


Dodane komentarze (43)

 • Tadek
  A trzeźwemu wódka? :)
 • krystyna
  Jak to się mówi głodnemu chleb na myśli?
 • ciekawski

  Dlaczego w popularnych tematach widnieje burmistrz Grzegorz Dunia.To przekłamanie.Już dawno nie jest burmistrzem.A za czyich rządów zlikwidowano samorząd mieszkańców ?
 • pijany znad Grodarza
  PRZYGARSTKA NIE MA, bo być nie może. Może jednak PRZEDGARSTEK ? @ Prawy, coby nie wspomnieć o Lewym. Ot tak. Lekko.
  "Serdeczny" niby palec ,a obrączkę zdjęła. Dlaczego ?
  Ciekawe, jak noszą w Turkiestanie?.
 • Rączki
  Lepszego zdjęcia być nie mogło. Ręka, rękę myje... Bardzo trafne.
 • prawy do lewego
  Nie ma przygarstka i nie ma mankietu.Na nadgarstku widoczne są kolorowe opaski: jasnoróżowa, ciemniejsza różowa, przerwa(ciemniejsza skóra), i jedna ciemno różowa.
  Zdjęcie przedstawia dłonie kobiet z kręgu kultury anglosaskiej, na serdecznym palcu pierwszej dłoni widoczny ślad noszonej obrączki.We Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoszech, Słowenii, Turcji, Brazylii, Egipcie, Meksyku, USA i Kanadzie obrączkę nosi się na lewej dłoni.
  @Pijany... powiększ zdjęcie, zobaczysz nawet cysorza albo królową (brytyjską)
 • pijany znad Grodarza
  @ Prawy Do Lewego>
  Przypomnij mi, jak nazywa sie to różowo- brazowo - różowo na przedgarstku " pasozyta" ?
  Chińskim to Ty nie bedziesz, ale do Samorządu powinieneś przynależeć.
  Odnosnie dłoni. Wyraznie widać, że nie pracowal w Kamieniołomach kazimierskich, ani na Kołymie.Paznokcie niepolakierowane. Czy brudne ?. Nie wiem.
 • prawy do lewego
  @Pijany jak ty widzisz mankiet to ja cysorz chiński jestem.
  To są ewidentnie cztery kobiece(dziewczęce)dłonie.
  Dlaczego tylko kobiece?
  A ha, samorząd była kobietą:-)
 • Mieszkanka
  Ciekawe, kto będzie tym "murzynem" ?
 • Tadek
  Z czarno-białego telewizora Lazuryt 103 i radia Goplana :)
 • pijany znad Grodarza
  Zdjęcie pewnikiem wykonane w Redakcji. Lewa reka i długie niepomalowane paznokcie. Mankiet koszuli wskazuje na meżczyznę. Jest na tyle charakterystyczny, że:. Kolego, nazwany przez @ Tadka " pasożytem", niechybnie zostaniesz zdemaskowany.
  ps @ Tadek. Skad znasz takie historyczne terminy ?.
 • Tadek
  Trzy prawe ręce pod spodem są od roboty. A ta lewa, na wierzchu- pasożytniczo żeruje na ciężkiej pracy pozostałych. Wnoszę o zmianę zdjęcia w imieniu podle wykorzystywanych właścicieli trzech dolnych rąk.
 • Henek
  Zrobcie cos z tymi cygankami.Zyc nie daja w tym miescie ;(((( Obskubia kazdeg z kasy a jak nie dasz pieniedzy czy odmowisz to potrafia ostro cie nawyzywac
 • pijany znad Grodarza
  No proszę. Ile to było spotkań w sprawie WRÓŻB ?. Niech policzę. Dużo.
  Mądre głowy pochylały glowy nad problemem nachalności cyganek i nic. Czyżby nowa inicjatywa ?. Popieram.
 • prawy do lewego
  Każdy widzi co chce widzieć.
  A może to zaproszenie do współpracy społeczności romskiej?
  Po co tak DALEKO szukać ciemnych rąk.
 • pijany znad Grodarza
  a jedna jakaś CIEMNA. Czyzby zapowiedz osiedlenia się w Kazimierzu obywateli Syrii ?
  Brzydko napisalem, ale wpis @ Prawy Do Lewego byl tego przyczyną. Napisal On:",a dlaczego tylko trzy są ... i czy ma to jakiś podtekst?"> No własnie. Dlaczego ominął rękę o ciemnej karnacji ?.
 • prawy do lewego
  Ręka rękę myje?
  Ile rąk jest prawych a ile lewych,a dlaczego tylko trzy są ... i czy ma to jakiś podtekst?
  Według mnie trzy prawe i jedna lewa. Lewa, czyli potocznie mniej użyteczna.
 • obserwator
  Brawo!
  To dopiero wizualizacja jednosci ponad podziałami?
  Tylko czy nowy samorząd da radę?
  Poprzeczka bardzo wysoko podniesiona!
  Czy dacie radę Kazimierzanie?
 • Redakcja
  W związku z kontrowersjami wokół zdjęcia przy tym artykule nastąpiła kolejna zmiana :-)Co Państwo na to? ;-)
 • pijany znad Grodarza
  @ Obserwator
  "Ps. A żar ów też przecież ogranicza, i to jak!"
  Nie z nami takie numery. U naju KURTYNA WODNA.
  @ Krystyna
  Z Irlandii pochodzili co znamienitsi mafiosi. Zauwaz ile filmow o nich się kręci. Niedługo " Dwa Brzegi" / widziałem samochód/. Może by tak " Ojca chrzestnego" na dobry poczatek.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę