25 tysięcy rozdysponowane!

Skomentuj (28)

zobacz więcej (14)

Już wiemy, na co Kazimierz wyda 25 tysięcy z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali o tym wczoraj w głosowaniu tajnym.

Pierwszy w historii samorządności kazimierskiej budżet obywatelski rozdysponowany! Spośród czterech przedstawionych projektów, a właściwie ostatecznie trzech – bo dwa bliźniacze projekty siłowni zgłoszone przez radna Ewę Wolną i radnego Marcina Pisulę potraktowano za ogólną zgodą jako jeden – wybrano ten, który uznano za najbardziej w Miasteczku potrzebny. Najwięcej głosów – 28 na 52 głosujących – otrzymał właśnie połączony projekt siłowni plenerowej, chociaż sprawą otwartą jest wciąż jej lokalizacja.

- W większości miast i miasteczek, a nawet wiosek funkcjonują zewnętrze urządzenia rekreacyjne, ogólnodostępne dla mieszkańców i gości – przekonywał radny Marcin Pisula. – Przyszedł czas na Kazimierz.

- To miejsce dla tych, którzy z racji swego wieku i gabarytów z placu zabaw korzystać już nie powinni – żartowała Ewa Wolna, akcentując fakt, że wiele osób w Kazimierzu jest aktywnych fizycznie, a w Miasteczku o tę kondycję nie ma po prostu gdzie dbać.

Pieniądze zostały rozdysponowane. Nie oznacza to jednak, że pozostałe projekty – rewitalizacji miejsca pamięci narodowej pod murami Klasztoru OO. Franciszkanów i rewitalizacji placu zabaw przepadły. Odnowienie tych miejsc jest wręcz konieczne.

- Plac zabaw jest to w tej chwili miejsce tak niebezpieczne, że zagraża zdrowiu i życiu dzieci – przekonywali Joanna Stefańska i Cezary Wojtanowicz. – Nie chcemy, by plac zabaw został zamknięty!

Mimo, że projekt nie otrzymał dofinansowania z budżetu obywatelskiego, jego autorzy już zapowiedzieli, że powołają – podobnie jak 9 lat temu – społeczny komitet odbudowy placu zabaw i w ramach tego komitetu będą poszukiwać środków na realizację swojego projektu.

Podobne deklaracje padły w sprawie projektu Tomasza Nadolskiego dotyczącego odnowienia lokalnego miejsca pamięci. Sam autor projektu zobowiązał się, że przeprowadzi czyszczenie jednego z obeliskow odpowiednim preparatem na terenie miejsca pamięci jeszcze przed listopadowymi świętami. Tablice te jednak wypadałoby także wyczyścić, a chodnik biegnący przed nimi wyrównać. Trzeba także naprawić otoczenie kamienia upamiętniającego wydarzenia Krwawej Środy. Pewne środki na ten cel ze swojej strony już zadeklarowało Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Powstał też pomysł, by przeprowadzić w Dni Zaduszne kwestę społeczną.


Podczas spotkania mieszkańców w sprawie budżetu obywatelskiego zwrócono też uwagę na wygląd Grodarza.


- Nie może tak być, że Grodarza nie da się posprzątać – apelował Marcin Grądziel. – Teraz jest tu rynsztok! Gmina niech da worki i przyczepę. My sprzątniemy. Posłuchajcie, nie odpuszczę Grodarza!

Zaproponowano przeprowadzenie społecznej akcji porządkowej, by miejsce to było rzeczywiście wizytówką miasta. O terminie akcji poinformujemy.

 

O fundusze w ramach budżetu obywatelskiego rywalizowały cztery projekty. Pieniądze otrzymał tylko jeden z nich – a właściwie, jak już pisaliśmy, dwa – natomiast realizowane będą wszystkie. I to jest fantastyczna wiadomość!

 

Skomentuj


Dodane komentarze (28)

 • ciekawski
  Metalowy Królu mądrych ludzi to można poczytać.Trzeba najpierw sprawdzić czy ci mieszkańcy brali udział w jakimś zebraniu sołeckim.Bo ja jako o wiele starszy od nich o takim nie słyszałem.A najwięcej piszą Ci co nie chce im się ruszyć tych 4..
 • Metalowy Król
  Czytając niektóre komentarze o Ludziach z Dołów lub Gór mam wrażenie że co niektórzy to mają ale dół intelektualny... Zamiast pisać ruszcie 4 Litery i działajcie! A jak nie - siedzieć cicho i nie przeszkadzać!
 • ciekawski
  Czy te osoby które głosowały,chciały zrobić siłownie na Górach czy Dołach? Raczej w centrum dla ogółu.Idąc tym tokiem rozumowania,czy Marcin Pisula jako mieszkaniec ulicy Góry,i radny powiatowy który głosuje w Puławach nie ma prawa wypowiadać się w sprawach kazimierskich?
 • fakt?
  no tak tylko czy prawdą jest że są osoby, które głosowały na Górach lub Dołach i w Kazimierzu
 • jarosz
  Jak rozumiem chodzi ludziom o to ze jako jedyni maja prawo glosowac dwa razy. Jesli to prawda to nie rasizm a uprzywilejowanie.
 • ciekawski
  Asia rozumiesz że mieszkańcy ulicy Doły i ulicy Góry mają miejsce zamieszkania Kazimierz Dolny?I są mieszkańcami Kazimierza Dolnego i głosują w Kazimierzu a nie w Bochotnicy czy na Skowieszynku? A Ty na co głosowałaś?Czy mieszkańcy tych ulic to dla Ciebie murzyni? Jesteś rasistką?
 • asia
  Pozostaje pytanie czy to w porządku że mieszkańcy niektórych ulic mają wpływ na co pójdzie fundusz sołecki takich Gór czy Dołów i na co budżet obywatelski Kazimierza. Są uprzywilejowani czy nie są? Chyba są
 • Jan
  ??? Kazimierz masz pretensje że z Dołów i Gór i interesują się tym co się dzieje w mieście i gminie . Weź się leniu za robotę!!!
 • ciekawski
  Pijany miło mi że się ubawiłeś.A Kazimierzak niech się wybierze na spacer w kierunku Skowieszynka i sprawdzi w którym miejscu stoi tak zwana tablica oznajmiająca że wjeżdzamy do strefy zabudowanej o nazwie Kazimierz Dolny.Należy pochwalić obywatelską postawe młodych ludzi.A tak zwane centrum jakoś było niezainteresowane zbytnio.A Kazimerzak był?
 • Elfa
  "nabyty" hahahahaaaaaaaa a od którego pokolenia wstecz liczy się rodowity a od którego nabyty ? hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  gdy brakuje argumentów to zaczyna się dzielenie stąd i nie stąd:):):)
 • krystyna
  Kazimierzak a ty co się czepiasz ludzi z Gór ( nawiasem mówiąc panie kazimierzaku są Góry i ul Góry i co Ty na to)albo ludzi z Dołów. Jesteś wyjątkowo małostkowy i raczej kazimierzak nabyty.
 • pijany znad Grodarza
  @ Ciekawski.
  Uśmialem sie po pachy. To nawet trzyma się KUPY. haha
 • olek
  a ja proponuje kolo studni w miecmierzu
 • Kazimierzak
  Wątpliwa sprawa z tą lokalizacją siłowni na skwerku przy placu zabaw. A dlaczego? A to już wyjaśnią nam archeolodzy ;)
 • ???
  Tam roi się od ludzi z Gór i Dołów. Oni mają przecież swój fundusz sołecki. Co oni tam robią? Specjalnie traktowana elita czy co???
 • ciekawski
  Jeżeli wc miejskie można wybudować 400m od centrum to i siłownie można poza centrum. Do tego pierwszego można zdążyć pod warunkiem dobrej kondycji zdobytej na siłowni.
 • ała
  Lokalizacja - chyba obok placu zabaw... Bo gdzie indziej bez sensu. Tak się przynajmniej u mnie robi - dzieciaki mają plac, dorośli mogą na nie zerknąć będąc obok.
 • pijany znad Grodarza
  @ Gosia. Poćwiczyć ?. Jest wiele miejsc. Bardzo wiele miejsc.
  Posluchaj Dziadow Kazimierskich.
  https://www.youtube.com/watch?v=yVRpCJiI9L0
 • Gosia
  Wielu z tych co przyjeżdza do Kazimierza, pyta -gdie tu można poćwiczyć?.Dziwia się , że takich rekreacyjnych urządzeń u nas nie ma. A potem jest komentarz- no tak macie tylko piwo, knajpy i cyganki.
  Bardzo się cieszę, że ten projekt będzie realizowany, dzięki temu dogonimy wiele wsi, gzie już takowe są.
 • Ajsza
  Aster obnaż się ? no tego jeszcze brakowało ,gdzie się ma obnażyć tu czy na przyszłej siłowni ???co to się wyprawia ło mamuńciu !

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę