Rycerska niedziela na Zamku i inne atrakcje

Na terenie całej Polski w najbliższy weekend odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w naszym kraju. Z tej okazji w Kazimierzu i okolicy będzie można zobaczyć miejsca zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim.

Już po raz drugi beneficjenci Funduszy Europejskich w całej Polsce – także w Kazimierzu i jego najbliższych okolicach - zapraszają do oglądania obiektów zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim.

7 maja godz. 10.00 – 18.00 Blask srebra i magia akwareli – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


W zabytkowych piwnicach nowo powstałego gmachu Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku mieści się wystawa stała Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, prezentująca największą ekspozycję złotnictwa w kraju. Na piętrze w Galerii Wystaw Czasowych prezentowana jest obecnie międzynarodowa wystawa akwareli, którą w godzinach 10.30 – 11.30 będzie można zwiedzić z przewodnikiem.

Wstęp wolny.

9 maja godz. 11.00 – 17.30 - Podróż po Skarbach Kultury Powiatu Opolskiego – Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa w Karczmiskach

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa o godzinie 11.00 zabiera na bezpłatną wycieczkę.

W programie:


godz. 11.00 – 11.40 – Bezpłatny przejazd Kolejką ze stacji w Opolu Lubelskim na stację w Karczmiskach (podróż uprzyjemniać będą opowiadania przewodnika na temat okolicznych atrakcji i historii Kolejki).

godz. 11.40 – 12.30 – Bezpłatne zwiedzanie stacji Kolejki w Karczmiskach. W programie zwiedzania: Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej, Punkt Informacji Turystycznej.

godz. 12.30 – 13.00 – Przejazd Kolejką ze stacji w Karczmiskach na stację w Polanówce. W trakcie podróży goście będą mogli posłuchać informacji o okolicznych atrakcjach i historii Kolejki.

godz. 13.00 – 14.30 – Przystanek na stacji w Polanówce oraz dojazd do Grodziska w Żmijowiskach. W programie: ognisko dla uczestników wyjazdu - prowiant we własnym zakresie. Gościom zostanie zapewniony nieodpłatny dojazd do Grodziska w Żmijowiskach.

godz. 14.30 – 17.30 – "Tradycje smaku" w Grodzisku w Żmijowiskach Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego

godz. 14.30 - 16.00 – W programie: zwiedzanie Grodziska połączone z opowieściami o życiu dawnych Słowian, poczęstunek dla gości.

godz. 16.00 – Powrót kolejką do Opola Lubelskiego.

10 maja godz. 10.00 – 18.00 – Lekcja historii w Kazimierzu Dolnym – Zamek


Kazimierski Zamek otwiera swoje bramy i zaprasza na nieodpłatne zwiedzanie niedawno odnowionych obiektów. Dodatkowo na dziedzińcu zamkowym odbywać się będą pokazy historyczne i dawne zabawy plebejskie.

Pokazy walk na broń białą

Walczący na szable, szpady, rapiery i pistolety występować będą w XVII wiecznych strojach z całej Europy. Przewidziana jest także nauka fechtunku bronią białą dla publiczności.

Pokaz sprawności strzelców


Strzelcy zaprezentują, jak wyglądał ekwipunek muszkietera polskiego w XVII wieku, jakiej używano broni i jak się nią posługiwano. Pokażą, jak w dawnych czasach walczono w szyku, a publiczność zaproszą do wspólnej musztry i parady nowo utworzonego z ochotników oddziału.

Turniej zabaw plebejskich

Publiczność będzie miała okazję wziąć udział w wyścigach w nartach 3 osobowych, a także w wyścigach chłopskich w specjalnych ogromnych hajdawerach mieszczących aż trzy osoby! Kołek kręciołek to konkurencja sztafetowa, podczas której każdy uczestnik będzie musiał wykonać kilka obrotów wokół wbitego w ziemię kołka, a następnie pokonać wyznaczoną trasę.

Stanowiska historyczne

To dodatkowo płatna atrakcja dla chętnych, gdzie za symboliczną opłatą będzie można spróbować swoich sił w następujących konkurencjach:

 

  • strzelanie z kuszy do celu,
  • strzelanie z łuku do celu – strzelanie do tarczy i do rycerskiej zbroi,
  • wehikuł czasu – przymierzanie repliki XV wiecznej zbroi.

 

Polecamy!

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę