Rok Rzeki Wisły

Skomentuj (7)

Powstaje sieć muzeów związanych z Wisłą „Muzea Szlaku Wisły”. W ten sposób polscy – w tym także kazimierscy – muzealnicy włączają się w obchody Roku Rzeki Wisły. Jakich wydarzeń kulturalnych możemy się spodziewać w Kazimierzu?

Rok 2017 uchwalony został przez Sejm RP "Rokiem Rzeki Wisły". Upamiętniono w ten sposób 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W ramach projektu zaplanowanych jest wiele przedsięwzięć z dziedziny kultury, sportu, turystyki, techniki i ekologii o zasięgu ogólnokrajowym, a nawet międzynarodowym.

- Wśród tych działań nie może zabraknąć nadwiślańskich muzeów, będących często jedynymi depozytariuszami ważnych elementów przeszłości Wisły – zapomnianej drogi i drogowskazu, przeszkody i osłony militarnej, żywicielki i niszczycielki, inspiracji artystów i symbolu polskości – czytamy na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego. – Dlatego powstał projekt utworzenia sieci pod nazwą „Muzea Szlaku Wisły”, w ramach którego będą organizowane i koordynowane „wiślane” przedsięwzięcia.

Jak się okazuje, sama koncepcja Muzeów Szlaku Wisły wywodzi się z idei „Muzeów na Szlaku Wisły”, którą wysunęło w 2000 r. kazimierskie muzeum. Do obecnej inicjatywy przystąpiło już ponad 20 muzeów z całej Polski, m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Regionalne w Kozienicach czy Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt koordynuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Zaplanowano już szereg aktywności związanych z realizowanym projektem. Będą to m.in. konferencje i sesje poświęcone roli Wisły w dziejach Polski i integrujące nadwiślańskie muzea, organizacja wystaw czasowych i stałych, opracowanie zajęć edukacyjnych prezentujących tematykę wiślaną – zwłaszcza w kontekście związku z rzeką miasta, w którym znajduje się muzeum, uczestniczenie i organizowanie przez muzea wydarzeń plenerowych poświęconych Wiśle, przygotowanie publikacji poświęconych Wiśle czy ogłoszenie w rejonie działania muzeum apelu do lokalnej społeczności o oferowanie do zbiorów pamiątek związanych z Wisłą.

Oprócz tego prowadzone są tzw. działania promocyjne, czyli stworzenie znaku identyfikacji wizualnej Muzeów Szlaku Wisły do wykorzystania przez wszystkie muzea czy też stworzenie interaktywnej prezentacji do umieszczenia na muzealnych stronach z zaznaczonymi nadwiślańskimi muzeami, dzięki temu po kliknięciu w wybraną placówkę wyświetlają się podstawowe dane informacyjne o niej. Mapie towarzyszy kalendarium wszystkich wydarzeń okołowiślanych zaplanowanych przez muzea na 2017 r.

Jakie plany w związku z obchodami Roku Rzeki Wisły ma Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu?

- Propozycje są trzy – mówi przedstawiciel Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. – Po pierwsze wystawa stała pt. „W przełomowej dolinie środkowej Wisły". Po drugie: realizowane przez cały rok zajęcia edukacyjne, warsztaty i wycieczki edukacyjne związane z Małopolskim Przełomem Wisły: „Ptaki cudaki”, „Połów wiślanych rybek”, „Jak mnie widzą, tak mnie piszą”, „Mali mieszkańcy rzeki”, „Wisła - ptasi raj”. Trzecia propozycja to Dni Wisły, podczas których odbędą się prelekcje, warsztaty i spotkania. W tym roku odbędą się one w dniach 28 maja – 11 czerwca.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • pijany znad Grodarza
  Kiedy wody opadną zapraszam na wycieczke do Mięćmierza. Byłem tam, kiedy Wisla była niska. Niesamowity bardak na całej długości .
  • zdzisław
   Jak i w całym Mięćmierzu tu się z tobą zgadzam. Piękna wioska ale zaniedbana strasznie, miotły i pomysłu na zagospodarowanie w starym stylu brak. Pamiętam kilkadziesiąt lat temu wzdłuż brzegu sieci rybaków przy brzegu łodzie, a teraz masz racje Pijany SYF. Warto coś z tymzrobić.
 • Redakcja
  Przypominamy, że komentarze zawierające linki do innych stron będą usuwane.
  • Szarik
   Pycha kroczy przed upadkiem
  • Redakcja
   A porządek przed bałaganem :-)
 • shortrecenzja
  Wiele słów opisujących aktywność urzędniczo-instytucjonalną pod wzniosłym hasłem, z której niewiele wynika dla Wisły miłośnika.
  • pijany znad Grodarza
   ta aktywność to KONIECZNOŚĆ, bo niby w jaki sposob poinformować o " dniach" ?. Problem to zainteresowanie " zainteresowanych".

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę