Rok Rzeki Wisły

Skomentuj (7)

Powstaje sieć muzeów związanych z Wisłą „Muzea Szlaku Wisły”. W ten sposób polscy – w tym także kazimierscy – muzealnicy włączają się w obchody Roku Rzeki Wisły. Jakich wydarzeń kulturalnych możemy się spodziewać w Kazimierzu?

Rok 2017 uchwalony został przez Sejm RP "Rokiem Rzeki Wisły". Upamiętniono w ten sposób 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W ramach projektu zaplanowanych jest wiele przedsięwzięć z dziedziny kultury, sportu, turystyki, techniki i ekologii o zasięgu ogólnokrajowym, a nawet międzynarodowym.

- Wśród tych działań nie może zabraknąć nadwiślańskich muzeów, będących często jedynymi depozytariuszami ważnych elementów przeszłości Wisły – zapomnianej drogi i drogowskazu, przeszkody i osłony militarnej, żywicielki i niszczycielki, inspiracji artystów i symbolu polskości – czytamy na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego. – Dlatego powstał projekt utworzenia sieci pod nazwą „Muzea Szlaku Wisły”, w ramach którego będą organizowane i koordynowane „wiślane” przedsięwzięcia.

Jak się okazuje, sama koncepcja Muzeów Szlaku Wisły wywodzi się z idei „Muzeów na Szlaku Wisły”, którą wysunęło w 2000 r. kazimierskie muzeum. Do obecnej inicjatywy przystąpiło już ponad 20 muzeów z całej Polski, m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Regionalne w Kozienicach czy Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt koordynuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Zaplanowano już szereg aktywności związanych z realizowanym projektem. Będą to m.in. konferencje i sesje poświęcone roli Wisły w dziejach Polski i integrujące nadwiślańskie muzea, organizacja wystaw czasowych i stałych, opracowanie zajęć edukacyjnych prezentujących tematykę wiślaną – zwłaszcza w kontekście związku z rzeką miasta, w którym znajduje się muzeum, uczestniczenie i organizowanie przez muzea wydarzeń plenerowych poświęconych Wiśle, przygotowanie publikacji poświęconych Wiśle czy ogłoszenie w rejonie działania muzeum apelu do lokalnej społeczności o oferowanie do zbiorów pamiątek związanych z Wisłą.

Oprócz tego prowadzone są tzw. działania promocyjne, czyli stworzenie znaku identyfikacji wizualnej Muzeów Szlaku Wisły do wykorzystania przez wszystkie muzea czy też stworzenie interaktywnej prezentacji do umieszczenia na muzealnych stronach z zaznaczonymi nadwiślańskimi muzeami, dzięki temu po kliknięciu w wybraną placówkę wyświetlają się podstawowe dane informacyjne o niej. Mapie towarzyszy kalendarium wszystkich wydarzeń okołowiślanych zaplanowanych przez muzea na 2017 r.

Jakie plany w związku z obchodami Roku Rzeki Wisły ma Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu?

- Propozycje są trzy – mówi przedstawiciel Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. – Po pierwsze wystawa stała pt. „W przełomowej dolinie środkowej Wisły". Po drugie: realizowane przez cały rok zajęcia edukacyjne, warsztaty i wycieczki edukacyjne związane z Małopolskim Przełomem Wisły: „Ptaki cudaki”, „Połów wiślanych rybek”, „Jak mnie widzą, tak mnie piszą”, „Mali mieszkańcy rzeki”, „Wisła - ptasi raj”. Trzecia propozycja to Dni Wisły, podczas których odbędą się prelekcje, warsztaty i spotkania. W tym roku odbędą się one w dniach 28 maja – 11 czerwca.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (7)

Mapa

Muzea

Muzeum Przyrodnicze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę