Tajemniczy szkielet w Żmijowiskach

zobacz więcej (10)

Życie naszych przodków, choć coraz nam bliższe, nadal skrywa mnóstwo tajemnic. Cóż mogą na przykład oznaczać pozostałości szkieletu znalezione we wnętrzu chaty?  

Badania wykopaliskowe prowadzone w ostatnich latach w Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym były bardzo owocne. Jak pisaliśmy na łamach Portalu, badacze znaleźli ukryte w ziemi szklane paciorki, tkackie przęśliki oraz dwa naczynia ceramiczne, w tym jedno niemal nienaruszone. Zabytki zostały odesłane do szczegółowych badań, teraz do muzeum zaczynają spływać powoli pierwsze wyniki analiz tych materiałów.

- Na opracowanie ostatecznych wyników analiz archeozoologicznych prowadzonych przez dr hab. Joannę Piątkowską – Małecką w Zakładzie Bioarcheologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego należy jeszcze trochę poczekać i oddać pierwszeństwo w ich publikacji autorce badań – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. - Jednak chyba nie będzie nadużyciem praw autorskich uchylenie malutkiego rąbka informacji z owych analiz wynikających.

Jak się okazuje, we wnętrzu chaty zachowały się stosunkowo liczne kości jelenia. Niby nic dziwnego, a jednak… Jak tłumaczą archeolodzy, mięso dzikiego zwierza, a szczególnie grubej zwierzyny płowej nie gościło zbyt często na stołach Słowian. Poza tym duże upolowane sztuki, choćby ze względów praktycznych sprawiane były raczej w miejscach polowań, zaś do ludzkich domostw trafiały poporcjowane zwierzęce tusze bez czaszki czy dolnych części kończyn.

- Odkryte w chacie w Żmijowiskach kości jelenia czy raczej zapewne jeleni pochodziły niemal z całego szkieletu, łącznie z całymi kończynami, czaszką, żebrami i kręgosłupem – mówi Paweł Lis. – Może znalazły się tam nie tylko z powodów konsumpcyjnych? Szukając odpowiedzi na to pytanie, przywołać należy wcześniejsze znaleziska zarówno z osad, jak i grodu w Żmijowiskach. Były to fragmenty poroża jelenia za śladami przecinania i obróbki czy też kościane narzędzia, jak szydło wykonane z kości piszczelowej sarny. Nie ma zatem wątpliwości, że w Żmijowiskach od końca IX po schyłek wieku X uprawiano rzemiosło rogownicze, wykorzystujące jako surowiec kości i poroże jeleni i saren.

Jak tłumaczą archeolodzy, najlepszym dowodem na to jest odkrycie w badanej chacie zagadkowego przedmiotu wykonanego z jeleniego poroża w kształcie dużego paciorka z delikatnym ornamentem linii falistych, który zdobi jego powierzchnię. Czy możliwe, by to była ozdoba? A jeśli tak, to kto w takim razie zamieszkiwał chatę na przygrodowej osadzie? Mógł to być zarówno gustujący w dziczyźnie łowca, jak też rzemieślnik zajmujący się produkcją kościanych i rogowych narzędzi czy ozdób. Odpowiedzi na wszystkie pytania poznamy niebawem, po otrzymaniu ostatecznych wyników kompleksowego opracowania wykopalisk w Żmijowiskach.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę