Trzy krzyże w Witoszynie

Skomentuj (7)

zobacz więcej (9)

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu. Góra Trzech Krzyży w Parchatce. Trzy krzyże na skarpie przed janowieckim zamkiem. Któż ich nie zna? A kto zna trzykrzyską witoszyńską Golgotę?

Kazimierska Góra Trzech Krzyży góruje dumnie nad Miasteczkiem zachwycając przyjezdnych i miejscowych pięknymi widokami. Miłośnicy Kazimierza wiedzą jednak, że to miejsce, gdzie trzy krzyże dominują w krajobrazie, nie jest jedyne w okolicy. Znają podobne w pobliskiej Parchatce i Janowcu. Niewielu jednak wie, że trzy krzyże stoją także na jednym ze wzgórz w oddalonym od Kazimierza o około 12 km Witoszynie. Widać je już z drogi asfaltowej – jeżeli jedziemy od strony Rzeczycy – to po lewej stronie – naprzeciw powstającego właśnie w Witoszynie aquaparku, który ma się stać wkrótce kolejną atrakcją gminy Kazimierz. Górę, na której stoją, nazywa się tu Golgotą, chociaż trudno tej nazwy szukać na mapie. Jest stosunkowo młoda.

- Ponad 30 lat tak się mówi lokalnie o tej górze – mówią miejscowi. – Kiedyś wiele osób tędy chodziło i ze względu na wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonanie tej góry, tak ją nazwali…

Na szczycie witoszyńskiej Golgoty, na którą prowadzi wspomniana droga – rzadko teraz uczęszczana przez mieszkańców, częściej przez auta terenowe, stąd wciąż dobrze widoczna – stoją trzy krzyże. Kto spodziewałby się tu monumentalnych konstrukcji znanych z Kazimierza, Parchatki czy Janowca, może poczuć się zawiedziony. Krzyże – zbite z prostych drągów o grubości nie większej niż ręka szczupłej dziewczyny – są niewiele wyższe od wzrostu przeciętnego człowieka. Skąd się tutaj wzięły? To kolejna zagadka.

- Krzyże to taki „miejscowy wymysł nocny” – twierdzą wtajemniczeni.
Brzmi to interesująco, chociaż niewiele wyjaśnia. Wiadomo jedynie, że obecne krzyże nie są pierwsze, które tu postawiono.

- Te krzyże, które stoją tu teraz, to są kolejne – twierdzi nasz informator. – Pierwsze były brzozowe.

Przed nimi zainstalowano niewielką ławeczkę. I trudno się dziwić, bo widok stąd rozpościera się naprawdę malowniczy. Przed nami ukazuje się dolina Potoku Witoszyńskiego w całej swej okazałości. Niedługo będzie stąd widok na aquapark. Czy wtedy będzie jeszcze piękniej?

Witoszyńska Golgota to dzisiaj miejsce wieczornych ognisk i spotkań miejscowej młodzieży. Nie słychać, by była miejscem kultu religijnego. W sumie jednak żadna z okolicznych trzykrzyskich gór – może za wyjątkiem Góry Trzech Krzyży w Kazimierzu, która jest celem corocznej miejskiej drogi krzyżowej – nie pełni takiej roli. To bardziej atrakcje turystyczne, piękne miejsca widokowe. Czy takie los czeka także witoszyńską Golgotę? W pełni na to zasługuje.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (7)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę