Trzy krzyże w Witoszynie

Skomentuj (7)

zobacz więcej (9)

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu. Góra Trzech Krzyży w Parchatce. Trzy krzyże na skarpie przed janowieckim zamkiem. Któż ich nie zna? A kto zna trzykrzyską witoszyńską Golgotę?

Kazimierska Góra Trzech Krzyży góruje dumnie nad Miasteczkiem zachwycając przyjezdnych i miejscowych pięknymi widokami. Miłośnicy Kazimierza wiedzą jednak, że to miejsce, gdzie trzy krzyże dominują w krajobrazie, nie jest jedyne w okolicy. Znają podobne w pobliskiej Parchatce i Janowcu. Niewielu jednak wie, że trzy krzyże stoją także na jednym ze wzgórz w oddalonym od Kazimierza o około 12 km Witoszynie. Widać je już z drogi asfaltowej – jeżeli jedziemy od strony Rzeczycy – to po lewej stronie – naprzeciw powstającego właśnie w Witoszynie aquaparku, który ma się stać wkrótce kolejną atrakcją gminy Kazimierz. Górę, na której stoją, nazywa się tu Golgotą, chociaż trudno tej nazwy szukać na mapie. Jest stosunkowo młoda.

- Ponad 30 lat tak się mówi lokalnie o tej górze – mówią miejscowi. – Kiedyś wiele osób tędy chodziło i ze względu na wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonanie tej góry, tak ją nazwali…

Na szczycie witoszyńskiej Golgoty, na którą prowadzi wspomniana droga – rzadko teraz uczęszczana przez mieszkańców, częściej przez auta terenowe, stąd wciąż dobrze widoczna – stoją trzy krzyże. Kto spodziewałby się tu monumentalnych konstrukcji znanych z Kazimierza, Parchatki czy Janowca, może poczuć się zawiedziony. Krzyże – zbite z prostych drągów o grubości nie większej niż ręka szczupłej dziewczyny – są niewiele wyższe od wzrostu przeciętnego człowieka. Skąd się tutaj wzięły? To kolejna zagadka.

- Krzyże to taki „miejscowy wymysł nocny” – twierdzą wtajemniczeni.
Brzmi to interesująco, chociaż niewiele wyjaśnia. Wiadomo jedynie, że obecne krzyże nie są pierwsze, które tu postawiono.

- Te krzyże, które stoją tu teraz, to są kolejne – twierdzi nasz informator. – Pierwsze były brzozowe.

Przed nimi zainstalowano niewielką ławeczkę. I trudno się dziwić, bo widok stąd rozpościera się naprawdę malowniczy. Przed nami ukazuje się dolina Potoku Witoszyńskiego w całej swej okazałości. Niedługo będzie stąd widok na aquapark. Czy wtedy będzie jeszcze piękniej?

Witoszyńska Golgota to dzisiaj miejsce wieczornych ognisk i spotkań miejscowej młodzieży. Nie słychać, by była miejscem kultu religijnego. W sumie jednak żadna z okolicznych trzykrzyskich gór – może za wyjątkiem Góry Trzech Krzyży w Kazimierzu, która jest celem corocznej miejskiej drogi krzyżowej – nie pełni takiej roli. To bardziej atrakcje turystyczne, piękne miejsca widokowe. Czy takie los czeka także witoszyńską Golgotę? W pełni na to zasługuje.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • turysta
  Dziękuję Redakcji za informację. Warto przedstawiać takie osobliwe miejsca, a jest ich dużo w naszej gminie.
 • obs
  zawłaszczanie Ziemi...
  • Bob
   - ...tej Ziemi
  • pijany znad Grodarza
   Czyjej Ziemi ?. Czyja to własność.?. /prywatna, gminna ?/.


   ps. ten kawałek NA WIEKI będzie " świętym", no bo kto się odważy TKNĄĆ krzyży, a nie są one satanistyczne.
 • wikary
  Odludne miejsce + młodzież. Jakiemu to celowi przyświeca? Nie sądzę aby tu sobie organizowali takie atrakcje jak różaniec, droga krzyżowa, czuwanie.
 • Maria
  Kiedyś podobne ustawiły dzieciaki w wąwozie równoległym do Korzeniowego. Może to taki zwyczaj lokalny?
 • #totylkoja
  Piękne :) Trzeba będzie się tam udać przy najbliższej okazji.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2019? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2019.
Pokaż stopkę