Zdobywamy Górę!

Skomentuj (1)

Góra Trzech Krzyży w Parchatce to jedna z trzech w okolicy gór noszących to miano z racji usytuowanych na ich szczytach krzyży. Warto poznać ją bliżej, do czego zachęcają przewodnicy z puławskiego PTTK, zapraszając w najbliższą sobotę 16 stycznia do zimowego zdobycia parchackiego szczytu.

Góry Trzech Krzyży w Kazimierzu nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. To najbardziej znane miejsce widokowe w centrum Miasteczka. Zimą oprócz krzyży ustawionych tu prawdopodobnie na pamiątkę epidemii nawiedzających Kazimierz na początku XVIII w. zdobi ją dodatkowo betlejemska gwiazda, spinając jak klamrą ewangeliczną historię, do której to miejsce nawiązuje.

Góra Trzech Krzyży w Parchatce ma o wiele młodsze dzieje w porównaniu z Kazimierzem, ale nie mniej interesujące. Parchackie krzyże wystawiono z inicjatywy Izabeli księżnej Czartoryskiej, która w ten sposób upamiętniła śmierć swojej ulubionej wychowanki Zofii z Matuszewiczów Kickiej i jej dwójki dzieci. Z okien puławskiego pałacu doskonale widoczne były fajerwerki, które wystrzeliwano spod ramion tych krzyży. Z czasem obok krzyży książęcych pojawiły się tu inne, by – również z czasem – popaść w zapomnienie i ulec zniszczeniu.

Historię tego miejsca i jego patronki odkrył na nowo regionalista dr Andrzej Pawłowski. Okazała się ona na tyle fascynująca, że w 2006 r. udało się przywrócić parchackiemu wzniesieniu jego krzyże. Dziś do tego miejsca, które podobnie jak jego kazimierski odpowiednik stanowi punkt widokowy, prowadzi czarny szlak turystyczny.

Puławskie Koło Przewodników PTTK proponuje całoroczny cykl wycieczek – spacerów pieszych, których dominantą będzie zawsze Góra Trzech Krzyży nad Parchatką. Planowane są cztery spacery, by zobaczyć to miejsce i widoczne stąd okolice w czterech porach roku – zimą, wiosną, latem i jesienią. Turyści, którzy zaliczą cały cykl wycieczek, otrzymają pamiątkowy znaczek. Pierwsza taka wyprawa już w najbliższą sobotę 16 stycznia. Zbiórka w Puławach na przystanku MZK przy dworcu PKS o godzinie 9.25 (linia 12) lub w Parchatce na ostatnim w tej miejscowości (jadąc z Puław) przystanku MZK / PKS o godzinie 9.45. Stąd już dwa kroki do podejścia na Górę Trzech Krzyży. Po zdobyciu Góry polami wycieczka przejdzie do asfaltowej drogi dojazdowej na Zbędowice, skąd będzie można zejść do Parchatki i wrócić do domu. Jeżeli aura i kondycja uczestników pozwoli można będzie zrealizować wariant drugi – podejść do miejscowości Zbędowice Kolonia, by zapalić znicz na cmentarzyku pomordowanych przez hitlerowców tutejszych mieszkańców i poznać historię tego miejsca.

Przewodnicy planują powrót pieszo do Puław, zaznaczając jednak, że w miarę potrzeb będą informować uczestników wycieczki o możliwościach przerwania trasy i powrotu do domu środkiem komunikacji publicznej.

Przewodnicy przypominają, że na wycieczkę należy założyć odpowiednie obuwie i ubranie, tak, by zimowa aura nie przeszkadzała podczas spaceru. Koszt uczestnictwa – to równowartość kosztów dojazdu do Parchatki. Wycieczkę poprowadzi przewodnik PTTK Ryszard Bałabuch, tel. towarzyski: 698 331 376.

Do zobaczenia na trasie!

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę