Procesja Bożego Ciała

Skomentuj (3)

zobacz więcej (36)

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie nazywana jest Bożym Ciałem. Tego dnia, już od 700 lat, po ulicach polskich wsi i miast chodzą uroczyste procesje. W Kazimierzu Dolnym również.

Boże Ciało wypada zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Tego dnia ulice większości polskich miast i wsi wypełnione są płatkami kwiatów, śpiewem i modlitwą. A wszystko to za sprawą procesji Bożego Ciała. Tłumy wiernych prowadzi kapłan pod baldachimem, który niesie monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty Ewangelii. Ów ołtarze udekorowane są zielenią i kwiatami.

 

W Kazimierzu Dolnym uroczystości rozpoczęła msza św. o godzinie 9.00 w kościele farnym. Skąd uliczkami Miasteczka wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. W roku bieżącym, w związku z tym iż Boże Ciało splotło się z Ogólnopolskim Festiwalem Kapel i Śpiewaków Ludowych, ostatni ołtarz został przygotowany na scenie, na kazimierskim Rynku.

 

Tak w Miasteczku rozpoczął się długi weekend czerwcowy. Więcej możecie Państwo zobaczyć w fotoreportażu Mateusza Stachyry .

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • pijany znad Grodarza
    a ponoć zatrudnili fachowca.
  • Docieglivy
    Nie wiadomo, dlaczego stojący na Rynku policjant pokierował auta pod prąd jednokierunkową Lubelską, kiedy z przeciwka zaczęli jechać zgodnie z oznakowaniem. Kierowcy utknęli w wąskiej uliczce, łącznie z karetką. Ci od Rynku, wysłani przez policjanta, musieli cofać, bo jadący od szkoły byli na prawie. Policjant, jak zobaczył zamęt, którego był autorem, natychmiast się ulotnił. Czy kazimierska policja nie potrafi profesjonalnie zorganizować ruchu drogowego?
  • wiosenka
    dziekujemy za piekny fotoreportaz --------

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę