Pardes Festival tuż tuż...

zobacz więcej (10)

Już we wtorek, 20 sierpnia, o godz. 17.00 zapraszamy do kazimierskiej synagogi na inaugurację Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską.

W bogatym programie festiwalu zwracamy uwagę na projekt szczególny, projekt Artystki silnie związanej z Kazimierzem: Akustyczny Spacer po Miasteczku, Którego Już Nie Ma pt.: „To mogło wydarzyć się także i teraz" (www.akustycznyspacer.pl) wypełnił przestrzeń Kazimierza Dolnego latem 2011 r. Artystka, choć z dala od Kazimierza, bo właśnie pracuje twórczo w Pradze, zawita do Kazimierza z nową odsłoną projektu.

 

Akustyczny Spacer po Miasteczku, Którego Już Nie Ma stanie się stałym punktem programu Pardes Festival, bo przywracanie pamięci o unicestwionej podczas Zagłady społeczności żydowskiej Miasteczka może przybierać różne formy ekspresji artystycznej. Festiwal stworzy ramy dla nowych kreacji Artystki - tym samym projekty Jaśminy Wójcik przywołają zatartą przeszłość i wpiszą się w teraźniejszość, skłonią do refleksji nad utraconym światem wielu wyznań i kultur. Prezentacja projektu Jaśminy Wójcik odbędzie się 24 sierpnia, godz. 16.00, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Kultury, ul Lubelska 12. Zapraszamy!

 

tekst: Aleksandra Markiewicz

 

 

List Jaśminy Wójcik - Artystki obecnej i nieobecnej

 

Mieszkałam w Kazimierzu przez większą część mojego życia i w sposób nieodwracalny zrosłam się z tym miasteczkiem. Naturalną koleją rzeczy było dla mnie zrealizowanie tutaj jednego z bardziej osobistych projektów.

 

Akustyczny Spacer po Miasteczku, Którego Już Nie Ma pt.: „To mogło wydarzyć się także i teraz" (www.akustycznyspacer.pl) zaistniał w przestrzeni Kaizmierza w 2011 r. dzięki bezinteresowności i przychylności - naprawdę - wielu osób. Projekty w przestrzeniach miejskich nigdy nie zależą jedynie od pomysłu i dobrej woli artysty – potrzeba ich wiele ze wszystkich stron wokół. Spacer wymagał wielomiesięcznych przygotowań, uzgodnień, środków i pokładów sił. Udało się, był obecny przez dwa letnie miesiące w Kazimierzu. Pozostawił po sobie niedosyt nie tylko u odwiedzających miasteczko turystów, ale także u mnie samej. Pomysły na jego rozbudowę, ewolucję, poszerzenie ciągle cisną mi się do głowy, wciąż nie dają spokojnie zamknąć tematu.

 

Spotkana przeze mnie w Warszawie Aleksandra Markiewicz okazała się Osobą doskonale rozumiejącą potrzebę i skalę możliwości Spaceru. Cieszę się, że Ją spotkałam i, że dzięki naszemu wspólnemu niegasnącemu zapałowi uda się zrealizować kolejne odsłony Projektu. W tym roku Spacer powróci co prawda jedynie we wspomnieniu, ale także zachęci przyszłą wizją jego rozbudowy.

 

Pomimo, że teraz z daleka (jestem poza Polską przez kilka miesięcy), zawsze bliski mi Kazimierz rozświetli się w tym roku na kilka dni podczas Pardes Festiwal. Zagoszczą wspaniali Ludzie, a Miasteczko znowu ożyje przywołanymi Duchami, które są tutaj zawsze wszechobecne. Tak jak i moja obecność jest na stale wpisana w to nieodgadnione miasteczko.

 

Jaśmina Wójcik

www.jasminawojcik.pl

 

 

Fot. Z kolekcji Jaśminy Wójcik

 

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę