Pardes Festival: Mazzal tow! - w dobrą konstelację!

zobacz więcej (6)

O znakach Zodiaku w żydowskiej kulturze ludowej mówiła podczas jednej z prelekcji w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską Aleksandra Wilczura ze Stowarzyszenia Cukunft.   

O tym, jak ważne są gwiazdozbiory w życiu Żydów, świadczą nie tylko znaki Zodiaku malowane na ścianach synagog, ale także znane żydowskie pozdrowienie / życzenie: mazzal tow! – co Aleksandra Wilczura tłumaczy jako – „w dobrą konstelację!”. Nie oznacza to jednak zgody religii mojżeszowej na korzystanie z wróżb czy horoskopów, czego zdecydowanie zabrania talmudyczny traktat „Awoda zara” (hebr. bałwochwalstwo).

- Znaki Zodiaku jest to forma języka symbolicznego, który łączy świat duchowy i fizyczny, strefę sacrum i profanum – mówi Aleksandra Wilczura. – Ma raczej przypominać o tym, co Bóg obiecał Żydom, jakie są jego oczekiwania do narodu żydowskiego. W tradycji żydowskiej istnieje przekonanie, że każdy naród na świecie ma swój mazzal, czyli swoją konstelację – najbardziej silną miał naród egipski, dlatego był tym pierwszym. Natomiast naród żydowski jest jedynym narodem, który jest wyłączony spod mazzali. O wszystkich narodach decydują gwiazdy, a naród żydowski jest wyłączony spod zależności gwiezdnej. Decyduje o nim Bóg.

Znaki Zodiaku – malowane w synagogach zgodnie z zachowaniem żydowskiej zasady nietworzenia postaci ludzkich – dla prostych ludzi są rodzajem obrazkowego przypomnienia o roli Boga i planie Bożym wobec człowieka.

Wykład zaprezentowany z ogromną swadą i dużym poczuciem humoru przeniósł zebranych w rzeczywistość żydowskiego roku 5777 r. i chociaż oznacza on ten sam czas naszego roku 2017, to jednak pozwolił zajrzeć przez uchylone drzwi tradycji żydowskiej do zupełnie innego świata. 


Co jeszcze przed nami w ramach 5. Pardes Festival - Spotkań z Kulturą Żydowską? Program – tutaj.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę