Pardes Festival: Mazzal tow! - w dobrą konstelację!

zobacz więcej (6)

O znakach Zodiaku w żydowskiej kulturze ludowej mówiła podczas jednej z prelekcji w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską Aleksandra Wilczura ze Stowarzyszenia Cukunft.   

O tym, jak ważne są gwiazdozbiory w życiu Żydów, świadczą nie tylko znaki Zodiaku malowane na ścianach synagog, ale także znane żydowskie pozdrowienie / życzenie: mazzal tow! – co Aleksandra Wilczura tłumaczy jako – „w dobrą konstelację!”. Nie oznacza to jednak zgody religii mojżeszowej na korzystanie z wróżb czy horoskopów, czego zdecydowanie zabrania talmudyczny traktat „Awoda zara” (hebr. bałwochwalstwo).

- Znaki Zodiaku jest to forma języka symbolicznego, który łączy świat duchowy i fizyczny, strefę sacrum i profanum – mówi Aleksandra Wilczura. – Ma raczej przypominać o tym, co Bóg obiecał Żydom, jakie są jego oczekiwania do narodu żydowskiego. W tradycji żydowskiej istnieje przekonanie, że każdy naród na świecie ma swój mazzal, czyli swoją konstelację – najbardziej silną miał naród egipski, dlatego był tym pierwszym. Natomiast naród żydowski jest jedynym narodem, który jest wyłączony spod mazzali. O wszystkich narodach decydują gwiazdy, a naród żydowski jest wyłączony spod zależności gwiezdnej. Decyduje o nim Bóg.

Znaki Zodiaku – malowane w synagogach zgodnie z zachowaniem żydowskiej zasady nietworzenia postaci ludzkich – dla prostych ludzi są rodzajem obrazkowego przypomnienia o roli Boga i planie Bożym wobec człowieka.

Wykład zaprezentowany z ogromną swadą i dużym poczuciem humoru przeniósł zebranych w rzeczywistość żydowskiego roku 5777 r. i chociaż oznacza on ten sam czas naszego roku 2017, to jednak pozwolił zajrzeć przez uchylone drzwi tradycji żydowskiej do zupełnie innego świata. 


Co jeszcze przed nami w ramach 5. Pardes Festival - Spotkań z Kulturą Żydowską? Program – tutaj.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę