Pardes Festival: Spacer śladami kazimierskich Żydów

zobacz więcej (12)

Nie ma już Żydów w Kazimierzu. Ślady ich wielowiekowej tu obecności jednak pozostały. I to o nich była ta opowieść połączona z wędrówką po Miasteczku.

Kazimierscy Żydzi. Przed wojną było ich Miasteczku nawet pięćdziesiąt procent. Dzisiaj pozostały po nich już tylko miejsca i wspomnienia.

Śladami kazimierskiej wspólnoty żydowskiej poprowadziły turystów w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską przewodniczki z Licencji na Oprowadzanie. Mały Rynek, Grodarz, Rynek, ul. Lubelska, kirkuty – każde z tych miejsc wyzwalało kolejne opowieści ubarwione ciekawostkami i anegdotami. Zebrani mogli usłyszeć między innymi, jak to słynny cadyk kazimierski Ezechiel Taub, którego szczątki spoczywają na dawnym cmentarzu przy Lubelskiej, zatrzymał laską wzburzone wody Grodarza i uratował miasto przed powodzią. Dzisiaj ta historia wywołuje raczej uśmiech niedowierzania, bo Grodarz zwykle przypomina łagodny strumyk, co płynie sobie z wolna, a ostatnio nawet przestał płynąć.

Ale kiedyś inne były czasy… inny był Grodarz…. A że tak było w istocie i żydowski Kuzmir różnił się znacznie od dzisiejszego Kazimierza, uczestnicy spaceru mogli się przekonać porównując to, co widzieli podczas wycieczki, z archiwalnymi ilustracjami, prezentowanymi przez panie przewodniczki.

Spacer mimo niepewnej pogody zgromadził kilkadziesiąt osób. Najwytrwalsi mimo nasilającego się deszczu i zmroku dotarli do kazimierskiej Ściany Płaczu, gdzie kończy się Opowieść i zapętla Los – na wielu bowiem macewach wypisane są tradycyjne hebrajskie inskrypcje nagrobne „Niech jego (jej) dusza będzie związana w węzełku wiecznego życia”.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę