I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym

Skomentuj (17)

Ponad 100 osób represjonowanych w stanie wojennym przyjechało do Kazimierza na I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. To okazja nie tylko do wspomnień czy podzielenia się własnymi problemami, ale również do wypracowania wspólnego stanowiska w sprawach bieżącej polityki kraju.

Do Kazimierza na I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych zjechali ludzie z całej Polski od Szczecina przez Bydgoszcz po Tarnowskie Góry. Nie zabrakło także rodzimych działaczy Solidarności, którzy zakładali ją w Kazimierzu – radnej Ewy Wolnej i Łucji Kamińskiej.

- Idea jest taka, by zebrać w jednym miejscu jak najwięcej osób represjonowanych po to, by mogli po pierwsze ze sobą porozmawiać o swoich obecnych problemach, czyli o tym, co ich dotyka – mówi Sławomir Kamiński przewodniczący zarządu oddziału NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej. – Często są to sprawy natury egzystencjonalnej, czyli kłopoty z uzyskaniem rekompensat za utratę pracy, za to, że siedzieli w więzieniach, że byli internowani. Po drugie, by mogli w sposób towarzyski powspominać dawne czasy.

W programie zjazdu znalazły się spotkania z Adamem Borowskim – wydawcą Encyklopedii Solidarności, Leszkiem Pietrzakiem i Andrzejem Witkowskim na temat śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i śledztwa w tej sprawie oraz z Marcinem Dąbrowskim z IPN autorem książki „Lubelski lipiec”.

- Jest taka piosenka: „Stąd ruszyła lawina” – mówi Sławomir Kamiński – i rzeczywiście tak było – to tutaj rozpoczęły się pierwsze strajki w 80 r. w Polsce.

Jednym z gości Zjazdu jest opozycjonista z czasów PRL Zygmunt Miernik, w 2013 r. na procesie generała Czesława Kiszczaka uderzył on tortem sędzię, która orzekała o zawieszenia procesu generała, za co został skazany na 10 miesięcy więzienia. Karę właśnie odbywa, na zjazd przyjechał na w ramach przepustki.

W sobotę uczestnicy zjazdu uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Farze, gdzie pod tablicą ks. Jerzego Popiełuszki złożyli kwiaty, oraz w koncercie na Zamku.

Organizatorami Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, który zapewne zostanie powtórzony za rok, byli Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym z siedzibą w Puławach, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – Dom Pracy Twórczej, Solidarni Ziemi Puławskiej, Region Środkowo – Wschodni, Oddział Puławy oraz Burmistrz Kazimierza Dolnego.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • pijany znad Grodarza
  Czy to pan pisal ? :"
  005-08-30 14:37:29

  Wtedy ważny był człowiek

  Pierwszy był PPKS Bolesław Rafałko, w roku 1980 kierowca przewozów pasażerskich. -"
  Jeśli tak to wielki szacunek, a to " wtedy ważny byl człowiek" jest wiele mowiące
 • pijany znad Grodarza
  odpowie Waldemar Reginiewicz ?. Nie odpowie.
 • my ze stanu wojennego
  Mam tylko wstep i pytanie: -wstęp- z szacunkiem dla represjonowanych w stanie wojennym, który też z trudnością moralną przeżywaliśmy mam pytanie- po której stronie dzisiaj jestescie Państwo represjonowani?
 • Waldemar Reginiewicz
  Popieramy inicjatywę spotkań ludzi okresu zniewolenia i Narodowego Poniżenia.Podnieśmy głowy dumnie do góry,bo mamy moralne prawo to zrobić.Polska będzie wolna wtedy,gdy publicznie nie będziemy oglądali kacyków i sprzedawczyków w TV.Musimy w przyszłym roku gremialnie zamanifestować pokazać ,że jeszcze istniejemy.
 • Stach
  Szkoda, że to spotkanie nie było wcześniej nagłośnione. Przyjechałbym do Kazimierza tylko po to by tych ludzi zobaczyć i oddać im honory.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.
 • bolko
  Czy ja dobrze widze? Z reka nad litera "R" pan Niesiolowski?
 • fanKazika
  Widze tu znajoma gebe, o ile sie nie myle to ani razu nie byl zatrzymany, ani dnia internowany, tylko wylecial z pracy i to akurat nie z politycznych powodow, dzis oczywiscie latwo glosic - za Solidarnosc - bo kto to zweryfikuje? Niewazne - aktyw propisowskiej "dobrej zmiany" zbiera sie dzis grabiami jak leci, tylko po co mieszac do tego Kazimierz Dolny? Miasto przetrwalo wiele burz dziejowych, najazdow, okupcji, kilka pozarow i przetrwa czas neobolszewizmu, ktory sie nijak zapisze w historii miasteczka, jak wiele innych takich...
 • Ewa
  Mój Tato była represjonowany z powodów poliotycznych. Ma nawet status takiej osoby - nadany przez prezesa IPN. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tym. Mieszkamy na Lubelszczyźnie, więc organizatorzy mogli zaprosić wszystkie represjonowane osoby.
  • ot kwestia
   skad corus wi co represjonowny tatus jest milosnikiem kaczyzmu?
 • Z miasta
  Widzę znajomego, bardzo poczciwy człowiek. Historia zatacza koło. Wtedy PZPR pogoniło go z pracy, a dzisiaj jego córkę wywaliła dobra zmiana bo posadę potrzebował jakiś dygnitarz
 • Kaczorek
  Proponuje zlustrowac pana Jaroslawa z zoliborza. Dziwne ze on nie przyjechal z horda rownie represjonowanych pisowcow ktorzy wtedy spali w najlepsze i robili kariery a dzis sluza Rosji.
  • ticzer
   niezle kaczorek, piatka z dokazywania
 • z miasta
  Uff.To chyba jakieś kpiny Ewa Wolna represjonowana?
  • Redakcja
   Ewa Wolna była gościem Zjazdu jako jedna z założycielek Solidarności Oświaty w Kazimierzu
  • Uczeń
   Tak się składa, że pamiętam 1981 rok, byłem wtedy uczniem Pani Ewy. Nie miała lekko, przez jakiś czas nie było jej nawet w szkole. Więc proszę takie komentarze zatrzymać dla siebie.
  • karamba
   Wolna czy mżatka?

Mapa

Hotele

Dom Pracy Twórczej SDP - Dom Dziennikarza


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę