I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym

Skomentuj (17)

Ponad 100 osób represjonowanych w stanie wojennym przyjechało do Kazimierza na I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. To okazja nie tylko do wspomnień czy podzielenia się własnymi problemami, ale również do wypracowania wspólnego stanowiska w sprawach bieżącej polityki kraju.

Do Kazimierza na I Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych zjechali ludzie z całej Polski od Szczecina przez Bydgoszcz po Tarnowskie Góry. Nie zabrakło także rodzimych działaczy Solidarności, którzy zakładali ją w Kazimierzu – radnej Ewy Wolnej i Łucji Kamińskiej.

- Idea jest taka, by zebrać w jednym miejscu jak najwięcej osób represjonowanych po to, by mogli po pierwsze ze sobą porozmawiać o swoich obecnych problemach, czyli o tym, co ich dotyka – mówi Sławomir Kamiński przewodniczący zarządu oddziału NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej. – Często są to sprawy natury egzystencjonalnej, czyli kłopoty z uzyskaniem rekompensat za utratę pracy, za to, że siedzieli w więzieniach, że byli internowani. Po drugie, by mogli w sposób towarzyski powspominać dawne czasy.

W programie zjazdu znalazły się spotkania z Adamem Borowskim – wydawcą Encyklopedii Solidarności, Leszkiem Pietrzakiem i Andrzejem Witkowskim na temat śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i śledztwa w tej sprawie oraz z Marcinem Dąbrowskim z IPN autorem książki „Lubelski lipiec”.

- Jest taka piosenka: „Stąd ruszyła lawina” – mówi Sławomir Kamiński – i rzeczywiście tak było – to tutaj rozpoczęły się pierwsze strajki w 80 r. w Polsce.

Jednym z gości Zjazdu jest opozycjonista z czasów PRL Zygmunt Miernik, w 2013 r. na procesie generała Czesława Kiszczaka uderzył on tortem sędzię, która orzekała o zawieszenia procesu generała, za co został skazany na 10 miesięcy więzienia. Karę właśnie odbywa, na zjazd przyjechał na w ramach przepustki.

W sobotę uczestnicy zjazdu uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Farze, gdzie pod tablicą ks. Jerzego Popiełuszki złożyli kwiaty, oraz w koncercie na Zamku.

Organizatorami Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, który zapewne zostanie powtórzony za rok, byli Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym z siedzibą w Puławach, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – Dom Pracy Twórczej, Solidarni Ziemi Puławskiej, Region Środkowo – Wschodni, Oddział Puławy oraz Burmistrz Kazimierza Dolnego.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • pijany znad Grodarza
  Czy to pan pisal ? :"
  005-08-30 14:37:29

  Wtedy ważny był człowiek

  Pierwszy był PPKS Bolesław Rafałko, w roku 1980 kierowca przewozów pasażerskich. -"
  Jeśli tak to wielki szacunek, a to " wtedy ważny byl człowiek" jest wiele mowiące
 • pijany znad Grodarza
  odpowie Waldemar Reginiewicz ?. Nie odpowie.
 • my ze stanu wojennego
  Mam tylko wstep i pytanie: -wstęp- z szacunkiem dla represjonowanych w stanie wojennym, który też z trudnością moralną przeżywaliśmy mam pytanie- po której stronie dzisiaj jestescie Państwo represjonowani?
 • Waldemar Reginiewicz
  Popieramy inicjatywę spotkań ludzi okresu zniewolenia i Narodowego Poniżenia.Podnieśmy głowy dumnie do góry,bo mamy moralne prawo to zrobić.Polska będzie wolna wtedy,gdy publicznie nie będziemy oglądali kacyków i sprzedawczyków w TV.Musimy w przyszłym roku gremialnie zamanifestować pokazać ,że jeszcze istniejemy.
 • Stach
  Szkoda, że to spotkanie nie było wcześniej nagłośnione. Przyjechałbym do Kazimierza tylko po to by tych ludzi zobaczyć i oddać im honory.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.
 • bolko
  Czy ja dobrze widze? Z reka nad litera "R" pan Niesiolowski?
 • fanKazika
  Widze tu znajoma gebe, o ile sie nie myle to ani razu nie byl zatrzymany, ani dnia internowany, tylko wylecial z pracy i to akurat nie z politycznych powodow, dzis oczywiscie latwo glosic - za Solidarnosc - bo kto to zweryfikuje? Niewazne - aktyw propisowskiej "dobrej zmiany" zbiera sie dzis grabiami jak leci, tylko po co mieszac do tego Kazimierz Dolny? Miasto przetrwalo wiele burz dziejowych, najazdow, okupcji, kilka pozarow i przetrwa czas neobolszewizmu, ktory sie nijak zapisze w historii miasteczka, jak wiele innych takich...
 • Ewa
  Mój Tato była represjonowany z powodów poliotycznych. Ma nawet status takiej osoby - nadany przez prezesa IPN. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tym. Mieszkamy na Lubelszczyźnie, więc organizatorzy mogli zaprosić wszystkie represjonowane osoby.
  • ot kwestia
   skad corus wi co represjonowny tatus jest milosnikiem kaczyzmu?
 • Z miasta
  Widzę znajomego, bardzo poczciwy człowiek. Historia zatacza koło. Wtedy PZPR pogoniło go z pracy, a dzisiaj jego córkę wywaliła dobra zmiana bo posadę potrzebował jakiś dygnitarz
 • Kaczorek
  Proponuje zlustrowac pana Jaroslawa z zoliborza. Dziwne ze on nie przyjechal z horda rownie represjonowanych pisowcow ktorzy wtedy spali w najlepsze i robili kariery a dzis sluza Rosji.
  • ticzer
   niezle kaczorek, piatka z dokazywania
 • z miasta
  Uff.To chyba jakieś kpiny Ewa Wolna represjonowana?
  • Redakcja
   Ewa Wolna była gościem Zjazdu jako jedna z założycielek Solidarności Oświaty w Kazimierzu
  • Uczeń
   Tak się składa, że pamiętam 1981 rok, byłem wtedy uczniem Pani Ewy. Nie miała lekko, przez jakiś czas nie było jej nawet w szkole. Więc proszę takie komentarze zatrzymać dla siebie.
  • karamba
   Wolna czy mżatka?

Mapa

Hotele

Dom Pracy Twórczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę