Pamiętajmy o 76. rocznicy zagłady kazimierskich Żydów

Skomentuj (14)

W ostatni dzień marca 1942 r. dobiegł końca żydowski rozdział w Kazimierzu. 76 lat od tamtych wydarzeń w Kazimierzu odbędą się uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Miasteczka.

Społeczny Komitet Organizacyjny zaprasza  wszystkich mieszkańców gminy Kazimierz Dolny i gości na upamiętnienie 76. rocznicy zagłady społeczności żydowskiej Kazimierza.

- Jest 31 marca. Szary świt. Drobny wiosenny deszczyk towarzyszy nam w drodze – tak wspomina tamten dzień Szmuel Lejb Sznajderman, autor wspomnień „The River Remembers”. On miał szczęście. Udało mu się uciec z otoczonego przez policję kazimierskiego rynku, gdzie ostatnich 300 pozostałych w kazimierskim getcie Żydów załadowano na furmanki i wywieziono do Bełżca. Był to wtorek, dzień targowy…

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej Kazimierza, która w przededniu II wojny stanowiła 64 % populacji Miasteczka, odbędą się w czwartek 19 kwietnia. Rozpocznie je o godzinie 17.00 kadisz i modlitwa ekumeniczna na terenie kirkutu w Czerniawach, skąd uczestnicy przejdą ulicą Lubelską, gdzie przy symbolicznej macewie zostanie zapalone światło, i dotrą na Mały Rynek. Tu pod tablicą pamiątkową odbędzie się część oficjalna i zakończenie uroczystości.

Program uroczystości:
17.00 –
Modlitwa ekumeniczna – cmentarz żydowski na Czerniawach
Przejście na Mały Rynek w Marszu Milczenia
Zapalenie symbolicznego światła pamięci przed tablicą pamiątkową przy starym cmentarzu żydowskim obok Gminnego Zespołu Szkół ul. Lubelska
Zapalenie symbolicznego światła pamięci przed tablicą pamiątkową na budynku synagogi – Mały Rynek
Część oficjalna (rys historyczny, przemówienia okolicznościowe, krótka część artystyczna)
Zakończenie uroczystości.


Tekst: Społeczny Komitet Organizacyjny

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (14)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Długi Weekend majowy 2018 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę