Uroczystości upamiętniajace społeczność żydowską

Skomentuj (18)

Koniec marca w Kazimierzu to czas upamiętnienia zagłady społeczności żydowskiej, jaka dokonała się tutaj 77 lat temu.

Wysiedlenia Żydów z Kazimierza Dolnego wiązały się z akcją Reinhardt, ale także z planami starosty puławskiego Alfreda Brandta, który chciał utworzyć w Miasteczku uzdrowisko dla żołnierzy niemieckich. Kazimierscy Żydzi już na przełomie 1941 /42 dowiedzieli się, że wszyscy oprócz stu mieszkańców getta zatrudnionych w obozie pracy zostaną przesiedleni do Opola Lubelskiego.

- W dniach 25 – 27 marca 1942 r. 2000 Żydów z Kazimierza Dolnego – lub 26 i 29 marca ok. 600 – 800 – zmuszono do marszu do Opola Lubelskiego, 22 km na południe – czytamy na stronie Bramy Grodzkiej Teatr NN. – Tych, którzy mogli zapłacić 200 zł za podróż, przewieziono wozami chłopskimi. 30 marca 1600 Żydów spośród tych, którzy dotarli do Opola Lubelskiego razem z mieszkańcami getta wysłano do Nałęczowa. Tamtejsza stacja służyła jako główne miejsce deportacji dla południowej części okręgu puławskiego do obozu śmierci w Bełżcu. Tam właśnie ok. 2400 Żydów, włączając tych z Kazimierza Dolnego, zginęło w komorach gazowych w dniu przyjazdu, 30 lub 31 marca 1942 r. Niewykluczone, że osoby te były jednymi z pierwszych ofiar ośrodka śmierci w Sobiborze.

Społeczny Komitet Organizacyjny zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Kazimierz Dolny i gości na upamiętnienie 77. rocznicy zagłady społeczności żydowskiej Kazimierza.

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej Kazimierza, która w przededniu II wojny stanowiła 64 % populacji Miasteczka, odbędą się w czwartek 28 marca. Rozpocznie je o godzinie 17.00 kadisz i modlitwa ekumeniczna na terenie kirkutu w Czerniawach, skąd uczestnicy przejdą ulicą Lubelską, gdzie przy symbolicznej macewie zostanie zapalone światło, i dotrą na Mały Rynek. Tu pod tablicą pamiątkową odbędzie się część oficjalna i zakończenie uroczystości.

Program uroczystości:

17.00 – Modlitwa ekumeniczna – cmentarz żydowski na Czerniawach
Przejście na Mały Rynek w Marszu Milczenia
Zapalenie symbolicznego światła pamięci przed tablicą pamiątkową przy starym cmentarzu żydowskim obok Gminnego Zespołu Szkół ul. Lubelska
Zapalenie symbolicznego światła pamięci przed tablicą pamiątkową na budynku synagogi – Mały Rynek
Część oficjalna (rys historyczny, przemówienia okolicznościowe, krótka część artystyczna)
Zakończenie uroczystości.

 

Uwaga! Przy rynku o godzinie 16.45 dla potrzebujących będzie czekał czerwony busik, który nieodpłatnie dowiezie uczestników na kirkut i stamtąd ich przywiezie.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • pijany znad Grodarza
  Odnosnie sprzątania.

  " Sprzątanie cmentarzy żydowskich W Polsce wiele jest cmentarzy żydowskich, o które nikt lub prawie nikt już nie dba. Nie ma już ludzi, którzy dawniej grzebali na nich swoich zmarłych. Niewielu jest ich potomków. Na szczęście wiemy, że są ludzie często niezwiązani z narodem [...]
  [...] żydowskim, którym zależy na tym, aby cmentarze te nie uległy zupełnemu zniszczeniu. Z myślą o takich osobach zamieszczamy poniżej przekazane nam przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, opracowane w porozumieniu z Komisją Rabiniczną, uwagi dotyczące prac porządkowych przeprowadzanych na cmentarzach żydowskich. "

  hmm . Wynika z tego, że sprżatają ' ludzie dobrej woli"nie bedacy Żydami.
  W tym linku z którego pochodzi poyższe odsyła do wielu ustaw i rozporzadzeń w tym do ustawy o Ochronie Zabytkow. Muszę do niej zajrzeć.
 • Lea
  ''Żydowskie Cmentarze

  Ciało i Dusza

  W judaizmie święte jest zarówno to, co duchowe, jak i to, co fizyczne - w związku z tym i dusza i ciało mogą wnieść do świata świętość. Dusza jest źródłem świętości, podczas gdy ciało jest naczyniem, które nosi w sobie świętość. A więc, zarówno dusza, jak i ciało pozostają święte na zawsze. To dlatego kości tych, którzy odeszli, pozostają święte.

  Ponieważ kości są święte, muszą być traktowane z najwyższym szacunkiem. Ciała zmarłych muszą być pogrzebane w ziemi (co wyklucza zarówno kremację, jak i pozostawienie ich ponad poziomem gruntu) i pozostać nienaruszone. Dlatego ekshumacja jest w judaizmie ściśle zabroniona, z wyjątkiem szczególnych i nadzwyczajnych przypadków. Istnieje tradycja, która mówi, że dusza i ciało pozostają połączone nawet po śmierci, więc jeżeli narusza się kości, tu, na ziemi, to naruszony zostaje także spokój duszy w niebie.Praktyczne uwagi przy sprzątaniu żydowskiego cmentarza

  Zakazuje się:
  a. kopania gruntu (w tym używanie narzędzi ciężkich)
  b. wyrywania drzew i krzewów z korzeniami
  c. odkopywania kamieni, tablic nagrobnych (macew)
  d. samowolnego grzebania kości
  e. podkopywania ogrodzenia cmentarza (ze względu na nieznane obecnie, a wytyczone pierwotnie granice)
  f. otwierania grobów

  Zezwala się na:
  a. usuwanie chwastów, kwiatów, mchów (płytko zakorzenionych), koszenie trawy, zbieranie śmieci
  b. oczyszczanie tablic (macew) i płyt nagrobnych z liści (nie wolno stosować żadnych środków chemicznych czy też ostrych narzędzi do czyszczenia mogących uszkodzić tablice)
  c. wytyczenie alejek na powierzchni gruntu - tylko w uzgodnieniu z Komisją
  d. instalację pamiątkowych i informacyjnych tablic po uzgodnieniu treści napisu z Komisją
  e. przycinanie drzew i krzewów tuż przy powierzchni ziemi
  f. nawożenie dodatkowej warstwy ziemiW razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości prosimy o kontakt z Komisją Rabiniczną do spraw Cmentarzy.
  • Roman Sokolowski
   Jednak można kosić trawę , usuwać chwasty i zbierać śmieci.


   Napisz jeszcze, na kim ten obowiązek spoczywa i czy ten obowiązek wynika z prawa czy też z innych nakazań. Zdaje sobie sprawę, że Izrael to kraj religijny a więc prawo jest jedno.


   ps. Czy jesteś zorientowany, jak to jest uregulowane w Kazimierzu ?. Pytam Ciebie, bo Burmistrz pewnikiem nie odpowie . A może ?
 • Roman Sokołowski
  Muszę dodać. Ten " warszawiak" powiedział również: " proszę pana. Każda żydowska kość po przodkach jest zawsze cmentarzem. Nie jest ważne, czy teren ten oficjalnie nazwany jest cmentarzem". To, było na moje spostrzeżenie, kiedy to czterech " dżentelmenów" w sposób bardzo prowokacyjny , rozścieliło na boisku szkolnym kocyk i modlilo się.. " Warszawiakowi" również ta ostentacja nie podobała się. Uważa On, że formalnie/ prawnie/ sprawa boiska jest rozstrzygnięta, ale " zadyma" będzie trwala i może przybrać obrót nie tylko w wymiarze kazimierskim. Linia Taubow, chociaż ostatni jest człowiek w linii prostej umarł kilka lat temu, będzie ten temat podnosila.
 • korczak
  Żydzi mają cel wychowywania swojej młodzieży, aby w przyszłości budowali silne państwo. A Polacy mają jakiś cel wychowawczy dzieci i młodzieży?
 • Roman Sokołowski.
  Tak czytam wymianę komentarzy między @ ABC a @ pijany znad Grodarza, a fakt, że byłem przed godziną na obchodach upamiętnienia , a i to, że przed ich rozpoczęciem odbyłem arcyciekawa rozmowę z panem, który specjalnie przyjechał z Warszawy, a który jest przewodnikiem wycieczek historii Żydów Polskich upoważnia mnie do stwierdzenia, że obaj byli w błędzie . przyłaczając się do @ OBCY8, który również, nie znając Ich religii miał pretensję o " bardak" na kirkucie. Otóż ten " warszawiak" na moje oburzenie, jak niżej, powiedział: " proszę pana, cmentarzy żydowskich się nie sprząta, nie kosi trawy, nie plewi itp. Po cmentarzach tych nie chodzi się, a więc nie śmieci. Żydzi jedynie odwiedzali grób cadyka". Dodal, " ja jeszcze kilka lat temu również byłem oburzony na zaniedbane kirkuty". To, że sprzątał je , z własnych środków Urząd Miasta, to jest tylko dobra jego wola, bo nie chcą mieć " zaśmieconych" terenów. Jest to swoiste profanum ze strony Urzedu.. KIedy opowiedziałem Mu o zachowaniach młodzieży izraelskiej podczas , w których, w żaden sposob nie można zauważyć powagi, zadumy odpowiedział: " proszę pana, ta młodzież jest uczona, by zapomnieć o zagładzie w tym sensie, że nie ma cierpieć i jedynie wspominać. Ta młodzież ma tworzyć NOWE ,SILNE PAŃSTWO a nie rozpamietywac.Ta młodzież ma wygrywać, to ma być " pięść".

  Pisze chaotycznie, bo ciagle jestem pod wrażeniem tej rozmowy. Aha. Dodal, że ich grupa sama porzadkuje ten teren. Miedzy innymi porastające pokrzywy polewała wodą z octem, a nie wycinała. Polamane gałęzie drzew nie wywiozła, a złożyła je .

  ps. Tak się zastanawiam. Kto z Urzedu wie, jak mają postępować z Kirkutem, który stanowi własność Gminy Żydowskiej w Warszawie.

  Dzisiaj Kirkut wygląda fatalnie.
 • OBCY 8
  PAMIĘĆ O ZMARŁYCH TO DBAŁOŚĆ O KIRKUT. LATEM BADYLE 2METRY. GMINO ŻYDOWSKA WSTYD!!
  • pijany znad Grodarza
   Swojego czasu rozmawiałem z panem Mieczyslawem, który przez długie lata dbał o porządek w tym miejscu. Było to do czasu, kiedy koszty ponosił Urzad. Z chwila, kiedy zaprzestał je ponosić, nastał niespotykany dotychczas nieład.

   Masz rację. Wstyd Gmino Żydowska. Niespotykane skąpstwo, a jeszcze wczoraj widziałem w tym miejscu wycieczke młodych z Izraela. Kładli kamyczki. Dobrze, że one / kamyczki/ jeszcze są.
  • ABC
   @ Pijany...Tylko 100 milionów na renowację cmentarza żydowskiego w Warszawie przeznaczył minister "od kultury" - Gliński.("Na Kresy" przyznał 10 razy mniej.) Ludzie znający się na tym, byli zdania że wystarczyłoby 10 milionów. To sa Nasze złotówki, nie szekle czy dolary. Przypominasz Gminie żydowskiej, żeby się wstydziła za nekropolię kazimierską. Bliżej Powązek w Warszawie jest rabin Schudrich. Czy się wstydzi ?
  • pijany znad Grodarza
   Rabin z Warszawy dość często przebywa w Kazimierzu. Chyba 2 lata temu w Synagodze odbywala się wystawa połączona z artystycznymi występami. Pan Schudrich poświęcil tej uroczystości około 5 minut / nie więcej, jak 10/. Jest mocno zabiegany.Chroniczny brak czasu.

   ps. Z Twoich "szekli czy dolary" wynika, że niezbyt sympatia darzysz Żydow. Niedobrze.
  • ABC
   @ Pijany..... Napisałeś o 08:30 tak "...Wstyd Gmino Żydowska. Niespotykane skąpstwo, a jeszcze wczoraj widziałem w tym miejscu wycieczke młodych z Izraela...". Poszedłem Ci w sukurs podając przykład z Powązkami. O 13:11 wdzięczysz mi się tak ".....wynika, że niezbyt sympatia darzysz Żydow. Niedobrze.". Pomogłeś więc tropicielom antysemityzmu. Dostaniesz od Mossadu nagrodę.
  • pijany znad Grodarza
   Wprawdzie napisałem o skąpstwie ,a le dotyczyło to, tego wstydu za kirkut, a Ty pożałowałeś tych marnych 100 milionów. Ty też dostaniesz 888.25 na rękę.
  • małe żółte
   Ale tylko wtedy jak PISklak wygra .
 • ABC
  Zadziwia mnie, że nie wymieniono tutaj żadnego nazwiska spośród lokalnego niemieckiego aparatu terroru. Wymieniono jakieś nazwisko urzędnika ze starostwa w Puławach i akcję odgórną III Rzeszy -Reinhardt. Nie pada tutaj ani razu słowo, że to NIEMCY wymyślili, opracowali,nadzorowali i wykonali tę zagładę. Natomiast z wielką lekkością można, penetrując terror stalinowski (komunistyczny) wyszukać w/w sprawców wraz z ich życiorysem, grobem (jezeli zmarli) z precyzyjną lokalizacją i fotką,wskazaniem potomków żyjących obecnie.
  • pijany znad Grodarza
   Bo ten drugi to NASZ i stad znamy nazwiska. Niemcy, to zagranica.
  • Monika
   Co to za pytanie. Zadziwia mnie, że można tak nie myśleć i takie uwagi przy tym artykule dodać.
  • ABC
   @ Pijany...To spróbuj "zagranicznego" języka i poszperaj. Wiedza jest ale dostęp jest mocno ograniczony lub niemożliwy ( jak w watykańskich archiwach). Na ucho to powiem Ci tak - Żydzi dostali ogromne odszkodowania od Niemców i Austriaków i dlatego jest tak jak jest - pojednanie i amnezja. Ale nas Polaków interesowałoby precyzyjniej i dogłębniej los obywateli polskich na swojej ziemi pod okupacyjnym butem Niemiec. Ustawę 447 Dep.Stanu USA znasz ?
  • pijany znad Grodarza
   Nie znam, a powinienem ?

   To Twoje drugie tłumaczy to pierwsze i @ Monika nie powinna być zdziwiona.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę