Turniej Panien Apteczkowych

Skomentuj (6)

Miłośniczki nalewek z całego kraju spotkają w Kazimierzu Dolnym 9 marca podczas X jubileuszowego Turnieju Panien Apteczkowych. Zjazd towarzyszyć będzie cyklowi wydarzeń „Kazimierz bywa kobietą”.

Panna apteczkowa to według „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera kobieta, która we dworze czy klasztorze zarządzała spiżarnią pańska z apteczką, a także „smażyła konfitury, urządzała nalewki i domowe lekarstwa, piekła pierniki i z dziewczętami zbierała zioła lecznicze”. Do tej staropolskiej tradycji nawiązuje nieformalne Towarzystwo Panien Apteczkowych na czele z aktorką Ewą Dałkowską, która zasiada w kapitule oceniającej nalewki podczas turniejów panien apteczkowych organizowanych przez Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. Współczesne panny apteczkowe skupiają się więc, jak widać, na wytwarzaniu domowych nalewek, które uważa się za tradycyjny polski – i damski – trunek.

Przegląd współczesnych domowych polskich nalewek będzie miał miejsce 9 marca w Kazimierzu w SARP-ie w ramach X Turnieju Panien Apteczkowych.

Nalewki do konkursu można zgłaszać do 8 marca osobiście lub korespondencyjnie na adres Recepcja Domu Architekta SARP, ul. Rynek 20, 24-120 Kazimierz Dolny.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Yog
  Te,szok,to właśnie o piciu !
 • Szok
  Te Romeo !przeciez tu o czym innym mowa .O piciu mowimy a nie o wyjazdach , nartach i baletkach.
 • Romeo
  Zebrali na aukcji kaski i już balet narty italia , a wy dajcie i dramat bo pożar - ???tak sie dziadostwo bawi , zmęczeni to muszą odpocząć !!! Przejęli sie pożarem - zuzi zuuu musi odpocząć ! Po ciężkiej pracy narty wino i luzik , a długów dookoła .... Ale co tam
 • kolo
  Ciekawe czy Waldek nauczył się magicznego słowa dziękuję Do tej pory bardzo oszczędnie to wypowiadał. Rzadko który restaurator w Lublinie chce gościć tego Pana. Patrz na wpisy na stronach Gotuj z Suliszem, polecam lekturę ku przestrodze. Nie dajcie się nabijać w butelkę Apteczkowej.
 • Szok
  jak byś ją zdenerwował to by ci jakiegoś dziegciu zadała albo innej cholery skoro taka znająca na ziołach.
 • pijany znad Grodarza
  z taką "apteczkową" się ożenic. Ach.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę