O pamięć wołają ofiary Wołynia (video)

Skomentuj (18)

zobacz więcej (13)

- Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary – głosi napis na nowo odsłoniętej tablicy przy kościele Farnym. W tym roku obchodzimy 70 rocznicę krwawych mordów polskiej ludności na Kresach Wschodnich.

Uroczysta msza święta w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu i Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i sesja tematyczną upamiętniły ofiary Rzezi Wołyńskiej.

– O pamięć wołają ofiary. To są ostatnie nasze ofiary, które przelały krew za to tylko, że były Polakami i katolikami a dotąd nie zostały upamiętnione – powiedział na Starej Plebanii w Kazimierzu dr Jacek Szczot podczas sesji na temat Rzezi na Wołyniu.

W wyniku Rzezi Wołyńskiej – masowej zbrodni dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu – zginęło – jak podano na sesji – wg szacunków ukraińskich około 50 tysięcy a według szacunków polskich 200 tys. Polaków. Mordowano z niezwykłym okrucieństwem na 135 sposobów, nie oszczędzając nikogo, nawet dzieci. Wspomniane w kazaniu księdza proboszcza Tomasza Lewniewskiego przykłady ofiar – dwuletniego dziecka wbitego na pal, które walczyło o życie w chełmskim szpitalu czy znajdującego się tam też dwunastoletniego chłopca z przeciętymi policzkami od ucha do ucha – porażają bestialstwem. Z ok. 1150 zamieszkałych przez ludność polską miejscowości na Wołyniu ocalało jedynie 90.

- Minęło tyle lat, ale zrozumieć i pojąć tego nie możemy – dwa bratnie narody słowiańskie, chrześcijańskie, wspólna historia, ziemia pod tym samym niebem, małżeństwa polsko – ukraińskie, życie w sąsiedztwie, wiara w tego samego jedynego Boga… - mówił podczas homilii ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski. – Trzeba o tym pamiętać. Pamiętać, aby przebaczać. Jak można przebaczać, nie pamiętając? Jeśli nie znam, to co mam przebaczyć?..

To samo przesłanie widnieje na tablicy pamiątkowej „Pamięci Polaków zamordowanych na kresach wschodnich przez ukraińskich nacjonalistów w latach 43 – 47”: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

- Za mało mówimy na ten temat – mówi Henryk Kozak, współtwórca I Rajdu Wołyńskiego, fundator tablicy. – Jest to temat szerzej nieznany. Bardzo poruszające kazanie księdza proboszcza pięknie oddało to, co się działo na Wołyniu. To są tragiczne dzieje. Warto o tym mówić. Warto pamiętać.

Sesja na Starej Plebanii była okazją nie tylko do prezentacji historii, ale także do wspomnień i wzruszeń. Prowadzili ją dr Jacek Szczot z Lubelskiego Bractwa Kurkowego, współorganizator I Rajdu Wołyńskiego i ks. dr Andrzej Pietrzak SVD z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego rodzice wywodzili się z Kresów. Po prelekcji w wywiązała się dyskusja z udziałem publiczności. 

- Mój ojciec jest wołyniakiem, tam się urodził. Wraz z matką i dwójką rodzeństwa udało im się stamtąd uciec – mówił Piotr Ruciński z Lublina. – W mojej rodzinie to był temat tabu. W tym roku pojechałem do Łucka z ojcem. On odnalazł miejsce, gdzie był ich dom, pole, kościół, grób wujka. Tam jest dużo pracy dla nas do zrobienia. Trzeba te miejsca upamiętnić.

Akcję porządkowania polskich cmentarzy na Ukrainie od pewnego czasu prowadzi rękami wolontariuszy lubelska Fundacja Niepodległości, która za cel stawia sobie zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa polskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem historii polskich Kresów i Lubelszczyzny.

Pamięć o Wołyniu będzie nadal podtrzymywana i szerzona m.in. poprzez organizację kolejnych Rajdów Wołyńskich. II Rajd Wołyński, w którym będą mogli wziąć udział nie tylko motocykliści, zaplanowano już na 11 – 14 lipca 2014. Chętni mogą się zgłaszać do Henryka Kozaka tel. 609 609 700.

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • emigrator
  @pijany, nie podpowiadac prosze!
 • pijany znad Grodarza
  @ Emigrator.
  też mi " zagadka"/
  Pewnie, że odpowiedz "b"
 • emigrator
  @szok juz prawie to rozgryzles, jeszcze tylko jedno zadanie, a mianowice test.

  polecenie.
  dokoncz zdanie wstawiajac wybrana odpowiedz w wykropkowane miejce.
  uwaga! tylko jedna odpowiedz jest poprawna!

  zdanie.
  tysiace polakow na wolyniu stracily zycie z powodu podzegania do nienawisci na tle.....

  odpowiedzi.
  a) na tle niebieskim
  b) na tle zielonym
  c) na tle narodowosciowym
 • szok
  Niech ci będzie Emigrator odpowiem jednym zdaniem .Z powodu podżegania do nienawiści .
  Gdzie dwaj się biją tam trzeci korzysta.
 • emigrator
  @szok masz u mnie pale za caloksztalt.

  po pierwsze. nie odpowiedziales na pytanie.
  po drugie. twoja odpowiedz byla dluzsza niz jedno zdanie.
  i po trzecie. nie uzyles podpowiedzi aby znalezc odpowiedz w tekscie.
 • szok
  Emigrator czytałeś Pożogę Zofii Kossak Szczuckiej?Dlaczego tak się stało trzeba się cofnąć w dawniejszy okres czasu .Zanim był ''Wołyń'' to samo działo się między innymi na terenie Białej Rusi tylko w innym okresie czasu .Emigrator masz u mnie 1 z historii.Pewne kręgi nazwały Panią Kossak antysemitką za to że opisała prawdę kto i jak podburzał i kto kolportował wieści i najważniejsze skąd i od kogo wyszedł ''pomysł''na bolszewicką jatkę .Dziwne bo kobieta tylko opisała szczerą prawdę .
 • emigrator
  @szok pozwole sobie nie komentowac twojej wypowiedzi. zadam ci jedno pytanie, gdybys mogl odpowiedziec jednym zdaniem.

  pytanie: daczego na wolyniu zostaly wymordowane tysiace polakow?  podpowiedz: odpowiedz na pytanie znajduje sie w tekscie powyzej ;)

  dedukuj szerloku!


 • szok
  Emigrator co za bzdury wypisujesz? Chyba o tym usłyszałeś w ''jedynej słusznejTV''.
  Wojny od zarania dziejów były nie z powodu narodowości ani z powodu innej skóry, bo ich zwyczajnie nie było .Plemiona były ''jednoskóre'' .Wojny od zawsze toczyły się z powodu terytorium .No chyba że chodziło o piękne kobiety !!Wojny toczą się z powodu Ropy naftowej , złóż gazu ale tylko w oczach jednej nacji chodzi o inną narodowość phhh śmiechu warte!!Zawsze chodzi o ZIEMIĘ i to co w niej jest, albo kto ma na niej mieszkać . Ruanda to jeszcze inna bajka .Pamiętaj że Afryka to przede wszystkim złoto , miedz kobalt diamenty , kopalnie w większosci w rękach żydowskich biznesmenów .Sprawdź !!! to nie żadna tajemnica .Nasi duchowni tez tam maczali palce .Jak to mowią'' bieda w Afryce wynika z jej bogactwa''.Poczytaj co ma do powiedzenia w tej kwestii Linda Melvern.
  Linda Melvern:
  Kościół Katolicki wspierał reżim, który naprawdę nie dbał o prawa człowieka. Sposób w jaki od 1973 roku traktowano Tutsi można porównać do apartheidu w Republice Południowej Afryki. Arcybiskup Hoser był w Rwandzie od 1975 roku, więc on by się do tego grona zaliczał. Proszę pamiętać, że on nie był żadnym wiejskim lekarzem. Nie siedział w małej przychodni i leczył miejscowych. On zasiadał w różnych komisjach Był sekretarzem Komisji Episkopatu Rwandy ds. Zdrowia, a także Komisji ds. Rodziny. Stał na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali, kierował ośrodkiem monitoringu epidemiologicznego AIDS. Był mocno zaangażowany. Był częścią establishmentu. Znał się z tymi, którzy dokonali tego mordu. Natomiast mówienie, że ludobójstwo był wynikiem czteroletniej wojny domowej to marginalizacji całej tej sprawy.
 • pijany znad Grodarza
  @ Emigrator napisal:
  przeciez ukrainski nacjonalizm nie jest wcale gorszy od polskiego czy jakiegokowiek innego a historia lubi sie powtarzac..."
  A, w tym : " nie jest gorszy" zawiera się SŁUSZNOŚĆ moich/ nie "pijanego.../ MORDERSTW.
 • emigrator
  to co wydarzylo sie na kresach rzeczpospolitej 70 lat temu bylo okrutna zbrodnia. wszystkim ofiarom nalezy sie pamiec a kolejnym pokoleniom wiedza o tym co sie wydarzylo. ku przestrodze.
  w ostatnich stu latach pod wplywem nacjonalistycznych i szowinistycznych pobudek smierc poniosly miliony ludzi na calym swiecie. na wolyniu, na terenach bylej jugoslawii, w ruandzie i wielu wielu innych miejscach na planecie zwanej ziemia ludzie zabijali i zabijaja tylko dlatego ze ktos jest innej narodowosci lub koloru skory... to dzielo nacjonalizmu. smutnym wiec jest patrzec jak przerozni politycy, duchowni i inni podsycaja nacjonalistyczne tendencje w naszym kraju. przeciez ukrainski nacjonalizm nie jest wcale gorszy od polskiego czy jakiegokowiek innego a historia lubi sie powtarzac...
 • Marcel
  UWAGA DRASTYCZNE, ale to pokazuje na czym polegalo okrucienstwo

  001. Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy.
  002. Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie).
  003. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy.
  004. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło.
  005. Wyrzynanie na czole "orła".
  006. Wbijanie bagnetu w skroń głowy.
  007. Wyłupywanie jednego oka.
  008. Wybieranie dwoje oczu.
  009. Obcinanie nosa.
  010. Obcinanie jednego ucha.
  011. Obrzynanie obydwu uszu.
  012. Przebijanie kołami dzieci na wylot.
  013. Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha.
  014. Obrzynanie warg.
  015. Obcinanie języka.
  016. Podrzynanie gardła.
  017. Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz.
  018. Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty.
  019. Wybijanie zębów.
  020. Łamanie szczęki.
  021. Rozrywanie ust od ucha do ucha.
  022. Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar.
  023. Podcinanie szyi nożem lub sierpem.
  024. Zadawanie ciosu siekierą w szyję.
  025. Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy.
  026. Skręcanie głowy do tyłu.
  027. Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą.
  028. Obcinanie głowy sierpem.
  029. Obcinanie głowy kosą.
  030. Odrąbywanie głowy siekierą.
  031. Zadawanie ciosu siekierą w szyję.
  032. Zadawanie ran kłutych w głowie.
  033. Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców.
  034. Zadawanie innych ran ciętych na plecach.
  035. Zadawanie ciosów bagnetem w plecy.
  036. Łamanie kości żeber klatki piersiowej.
  037. Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca.
  038. Zadawanie ran kłutych nożem lub bagnetem w pierś.
  039. Obcinanie kobietom piersi sierpem.
  040. Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą.
  041. Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej.
  042. Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską.
  043. Zadawanie ran kłutych brzucha nożem lub bagnetem.
  044. Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem.
  045. Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych.
  ....

  http://wolyn1943.eu.interii.pl/artykuly.html
 • pijany znad Grodarza
  Droga Redakcjo.
  Właśnie ta " niefortunność" była impulsem, bym o tej niestosowności napisał.
  Dziękuję za zajecie stanowiska, które całkowicie popieran.
 • Redakcja
  Szanowni Państwo! Sformułowanie dotyczące zadawania śmierci na 135 sposobów jest parafrazą wypowiedzi księdza proboszcza. Pozwoliłam sobie użyć tego sformułowania, gdyż i na mnie wywarło ono wrażenie ze względu na szczególne okrucieństwo zbrodni wołyńskiej, choć może i jest ono niefortunne, za co przepraszam. Myślę jednak, że nie ma znaczenia, czy ktoś znalazł się w tej liczbie czy poza nią. To niczego przecież tak naprawdę nie zmienia. Życia człowiekowi nie wróci, a prowadzi do makabrycznych skojarzeń.
 • pijany znad Grodarza
  @Były Stały Bywalec - New Mexico
  Muszę odpowiedzieć.
  Napisałeś, że byłeś "stałym bywalcem ". Rozumiem, że wyjechałeś do tego , jak mu tam, i nie "jesteś stałym" , jak to jest "pijany" i jemu podobni. Oburzyłeś się, że wypowiadam się w każdym temacie, bo mam " parcie na szkło". Odpowiem, że ja JESTEM. Ty WYJECHAŁEŚ. Mnie żywotnie obchodzi to co sie dzieje w miasteczku. Tobą kieruje CIEKAWOŚĆ.
  Odnośnie Twojego, jak sadzę, PATRIOTYCZNEGO oburzenia na moj wpis odnośnie zbrodni na Wołyniu odpowiedm tak: SPOSOBY to sa na przyrządzenie obiadu np, z kury. Tu mamy do czynienia ....... . Może odpowiesz?
 • Były stały bywalec
  Zaglądam tu już bardzo rzadko - jeden z głównych powodów to totalne zasmiecenie portalu kretyńskimi wypowiedziami 'pijanych' i jemu podobnych. Że ma człek desperackie parcie na szkiełko to widać gołym okiem, ale że nie potrafi dać sobie na wstrzymanie w praktycznie żadnym temacie, zwłaszcza tak istotnym jak ludobójstwo na Wołyniu, to już naprawdę zakrawa na patologię wymagającą profesjonalnej interwencji...
  W każdym razie dzięki za ten istotny artykuł.
 • Karol
  przerazajace

 • pijany znad Grodarza
  "Mordowano z niezwykłym okrucieństwem na 135 sposobów,.... "
  Moim zdaniem FATALNE to : " 135 sposobów".
  A, gdy jedna z ofiar nie MIEŚCI się w tym upiornym ZESTAWIENIU , to co?
 • someone
  "ostatnie"??

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę