Ku czci księdza Popiełuszki

Skomentuj (2)

zobacz więcej (21)


W 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana i patrona NSZZ „Solidarność” w kazimierskiej Farze odbyła się uroczysta msza święta. Odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą męczeństwo księdza Jerzego.

Od tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki minęło już trzydzieści lat. Jednak Polacy o tym wyjątkowym człowieku nie zapomnieli. W ostatnią niedzielę w kazimierskiej Farze odbyła się uroczysta msza święta odprawiona w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Kapelana i Patrona NSZZ „Solidarność”.

Mszy świętej, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół i instytucji, a także poseł na Sejm RP Małgorzata Sadurska, przewodniczył ks. dziekan Ryszard Gołda, zaś patriotyczne i podniosłe kazanie wygłosił ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz tutejszej parafii.

- Naród ginie, gdy brak mu męstwa, gdy oszukuje się, mówiąc, że jest dobrze, a jest źle, gdy zadowala się tylko półprawdami – mówił ksiądz Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii. – Niech na co dzień towarzyszy nam świadomość, że żądając prawdy od innych, sami musimy żyć prawdą, żądając sprawiedliwości, sami musimy być sprawiedliwi w stosunku do najbliższych. Żądając odwagi i męstwa, musimy być na co dzień mężni i odważni.

Po mszy nastąpiło poświęcenie tablicy upamiętniającej męczeństwo błogosławionego księdza Jerzego, ufundowanej przez Puławskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Tablica umiejscowiona została na murze, na tyłach kościoła. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy przybyli goście złożyli przy niej kwiaty, tym samym oddając cześć ks. Jerzemu Popiełuszce.

Na zakończenie uroczystości odbył się także finisaż poświęconej księdzu Popiełuszce wystawy „Nasz duszpasterz i my”. Chwilę później – wykład Pawła Kalisza z IPN w Białystoku na temat świadectwa życia bł. ks. Jerzego.

 

Tablica ku czi ks. Popiełuszki jest trzecią z kolei w kazimierskim lapidarium przy Farze. Pierwsza z tablic przypomina rzeź na Wołyniu w 1943 r. , druga - tragiczną śmierć Pary Prezydenckiej i innych ofiar delegacji lecącej do Smoleńska na uroczystości katyńskie w 2010 r.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • pijany znad Grodarza
    Śmierć i miejsce upamiętnienia. Sadzę,że winno to być immanentnie z sobą związane,bo w innych sytuacjach nawet męczeństwo staje się błahe, a w żadnym wypadku nie powinno nim być.
  • Ulka
    Piękne zdjęcia z uroczystości poświęcenia tablicy można znaleźć także tutaj: https://plus.google.com/photos/102079508944436018991/albums/6069445543767132737?authkey=CJbJoq3ntqfKuAE

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę