O sztuce, życiu i miłości do Kazimierza

Skomentuj (3)

zobacz więcej (6)

Troje artystów tworzących zupełnie inne prace, a jednak połączonych zarówno miłością do Kazimierza Dolnego, jak i wspólnymi działaniami: Agnieszka Mitura, Marta Andała i Marek Andała – rozmawiali o sztuce, życiu i Miasteczku.

Kazimierska Konfraternia Sztuki ma już 15. lat. Z tej okazji w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym prezentowana jest wystawa, na której zobaczyć możemy około 140 prac 50 artystów, malarstwo i rzeźbę.

 

- Różnorodność technik, odmienność stylistyczna i formalna pokazuje wcześniej już wspomnianą indywidualność twórczą artystów zrzeszonych w Konfraterni – piszą organizatorzy wystawy. – Dominująca wśród członków Konfraterni tradycja kolorystyczna przełamywana jest poszukiwaniami sięgającymi do innych tradycji artystycznych.


Wystawie towarzyszy szereg różnorodnych wydarzeń artystycznych, w tym spotkań z członkami Konfraterni. W miniony weekend w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyło się spotkanie autorskie trójki artystów: Marty Andały, Marka Andały i Agnieszki Mitury.
Agnieszka Mitura jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS. Od lat prowadzi swoją galerię w Kazimierzu Dolnym. Jest także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Maluje pejzaże.


- To miękki, ale zdecydowany ślad pędzla, ograniczona gama koloru na jednym płótnie, minimalizm środków, niedookreśloność – piszą recenzenci. – Relacja między światłem a formą i kolorem buduje nastrój obrazów. Mimo bezpośredniego odwołania do natury jej obrazy balansują między realnością a jej odbiorem.


Marta Andała to absolwentka PLSP w Zamościu a także wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się malarstwem pastelowym olejnym i rysunkiem. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Wraz z mężem prowadzi galerię w Kazimierzu Dolnym.


- Sztuka pojawiła się w moim życiu, bo pojawił się taki przedmiot jak historia sztuki i to mi otworzyło oczy, że poza całym światem istnieje także sztuka – mówi Marta Andała. – O sztuce się w domu nie mówiło w ogóle. Widziałam oczywiście, że są obrazy na ścianach, bo w Szczebrzeszynie, skąd pochodzę, było kilku malarzy – amatorów, widziałam jak malowali, ale ja wtedy odkryłam, że sztuka jest odrębną dziedziną życia. I postanowiłam pójść do liceum plastycznego.
Marek Andała ukończył PLSP w Supraślu oraz studia – Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. To także członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym, gdzie również prowadzi autorską galerię sztuki. Obecnie tworzy w technice pastelu olejnego. Dlaczego wybrał akurat tę technikę?


- Ja zawsze byłem abstrakcjonistą i wszystko widziałem troszeczkę inaczej – mówi Marek Andała. – Malarstwo olejne porzuciłem zupełnie. Może gdybym urodził się nieco później, tworzyłbym jakieś instalacje, kto wie?.. Jednak dzięki Kazimierzowi zacząłem robić inne rzeczy i bardzo polubiłem pastele.


Jednak – jak zauważyła Dorota Seweryn – Puchalska, prowadząca spotkanie – artysta w swoich pastelach jest czasem bliski abstrakcji.
- Staram się, malując dany przedmiot czy sytuację, przedstawić ją w zupełnie inny sposób niż została stworzona – mówi Marek Andała. – A przynajmniej próbuję to zrobić. Są w życiu każdego człowieka takie trudne sytuacje, o których trudno nawet myśleć, a co dopiero mówić. Malarstwo daje nam możliwość przekazania tego.


Dlaczego cała trójka spotkała się w Kazimierzu Dolnym? Czym zauroczył tak wrażliwych i utalentowanych ludzi?


- Dla mnie Kazimierz był czymś bardzo romantycznym – mówi Marta Andała. – Było w nim coś bajkowego, z tą kolorystyką jesienną, ciepłą, z mgłami… To miejsce kojarzyło mi się z poezją Leśmiana.


- Ja zauroczyłem się Kazimierzem będąc jeszcze licealistą – mówi Marek Andała. – A potem, tak po prostu wyszło, że tu zamieszkaliśmy. Nie mogło być inaczej.


Wystawę „15 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki" można oglądać codziennie do 30 października w Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku w Kazimierzu Dolnym. Godziny otwarcia: 10.00 - 17.00.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • ixi
  dzikie tłumy...
  • Pixi
   Ciebie zabrakło, dlatego ;-)
  • ixi
   zabrakło,nie mogłam się dopchać

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę