Nagrody dla kazimierskiej kultury

Skomentuj (1)

zobacz więcej (12)

Co roku Starosta Powiatu Puławskiego nagradza osoby mające szczególny wkład w działalność kulturalną regionu. Tegoroczne nagrody powędrowały m.in. do Roberta Sulkiewicza oraz zespołu Dziady Kazimierskie.

W ramach obchodów Powiatowego Dnia Kultury w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” wręczone zostały tegoroczne nagrody Starosty Puławskiego. Wyróżnienia te co roku wędrują do osób mających szczególny wkład w działalność kulturalną. Na wniosek Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym w roku 2013 nagrodzeni zostali muzycy wchodzący w skład zespołu Dziady Kazimierskie wraz z menagerem – Joanną Stefańską i Robert Sulkiewicz.

- Nagroda ta jest dla nas wielkim wyróżnieniem – mówi Sergiusz Odorowski z zespołu Dziady Kazimierskie. – Cieszymy się, że nasza muzyka jest doceniana nie tylko przez publiczność przychodzącą na koncerty, ale także przez władze powiatowe.

Zespół Dziady Kazimierskie powstał w 2011 roku i występuje w składzie: Paprodziad – Włodek Dembowski, Sergo – Sergiusz Odorowski, Rolf – Rafał Biskup, Sebol – Sebastian Pasik, Eddy – Michał Romanowski. Wśród największych przebojów kazimierskiej kapeli wymienić można m.in. „Tur de Kazimierz”, „Dolina Grodarza”, „Biała Dama” czy „PKP”. Muzycy w swoich aranżacjach w sposób dowcipny i dość oryginalny opisują Kazimierz, stwarzając tym samym jedyną w swoim rodzaju kampanię promocyjną.

Starosta puławski nagrodził także Roberta Sulkiewicza
– mieszkańca Kazimierza Dolnego od lat zaangażowanego w sprawy Miasteczka, zarówno w sferze kultury, jak i sportu.

- Pomysłodawca wielu inicjatyw, mający swój udział w znaczącej części imprez lokalnych  jak np. Lato Filmów, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Jarmark Świąteczny, obchody  Dnia Kobiet „Kazimierz Bywa Kobietą”, Turniej Nalewek itp. – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Zawsze otwarty na współpracę, służący radą i kreatywny. Jego najbardziej spektakularnym osiągnięciem w dziedzinie kultury był Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, który przyciągał  rzesze miłośników z całej Polski. Właściciel nieistniejącej już niestety kultowej Knajpy „ U Fryzjera”, w której zorganizował blisko 300 koncertów muzyki klezmerskiej.

- Dziękuję bardzo osobom, które zauważyły moje działania związane z Festiwalem Klezmerskim, bo chyba o to chodziło w tej nagrodzie najbardziej – mówi Robert Sulkiewicz. – Jest mi miło, że ktoś mnie po 7 latach zauważył i docenił. To jest nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich osób, które były zaangażowane w tworzenie tego festiwalu – dla mojej córki Aleksandry Sulkiewicz, Bożeny Gałuszewskiej, Joanny Stefańskiej i wielu innych osób, które mi w tym przedsięwzięciu pomagały.

Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej
wpisał się idealnie w klimat Miasteczka. W tym roku z powodu pożaru Knajpy u Fryzjera impreza się nie odbyła, ale być może odbędzie się za rok. Rozmowy w tej sprawie trwają.

W czasie Powiatowego Dnia Kultury przyznano także nagrody zwycięzcom Konkursu Wydawnictw Regionalnych, gdzie w kategorii „Album” I miejsce zajął przygotowany przez dr Waldemara Odorowskiego „Kanał Sztuki IV” – album letniej wystawy Kazimierskiej konfraterni Sztuki.

W Konkursie Twórczości Artystycznej w kategorii „Tkanina" II miejsce zdobyła Małgorzata Urban za chodnik wełniany oraz w kategorii „Plastyka obrzędowa, zdobnictwo wnętrz, garncarstwo" III miejsce przyznano Urszuli Wojtalik Sarneckiej– za ikonę.

 

Fot. Grzegorz Szafranek Stowarzyszenie Przeszłość - Przyszłości

Mariusz Płoszaj - Mazurek

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę