Nagrody dla kazimierskiej kultury

Skomentuj (1)

zobacz więcej (12)

Co roku Starosta Powiatu Puławskiego nagradza osoby mające szczególny wkład w działalność kulturalną regionu. Tegoroczne nagrody powędrowały m.in. do Roberta Sulkiewicza oraz zespołu Dziady Kazimierskie.

W ramach obchodów Powiatowego Dnia Kultury w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” wręczone zostały tegoroczne nagrody Starosty Puławskiego. Wyróżnienia te co roku wędrują do osób mających szczególny wkład w działalność kulturalną. Na wniosek Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym w roku 2013 nagrodzeni zostali muzycy wchodzący w skład zespołu Dziady Kazimierskie wraz z menagerem – Joanną Stefańską i Robert Sulkiewicz.

- Nagroda ta jest dla nas wielkim wyróżnieniem – mówi Sergiusz Odorowski z zespołu Dziady Kazimierskie. – Cieszymy się, że nasza muzyka jest doceniana nie tylko przez publiczność przychodzącą na koncerty, ale także przez władze powiatowe.

Zespół Dziady Kazimierskie powstał w 2011 roku i występuje w składzie: Paprodziad – Włodek Dembowski, Sergo – Sergiusz Odorowski, Rolf – Rafał Biskup, Sebol – Sebastian Pasik, Eddy – Michał Romanowski. Wśród największych przebojów kazimierskiej kapeli wymienić można m.in. „Tur de Kazimierz”, „Dolina Grodarza”, „Biała Dama” czy „PKP”. Muzycy w swoich aranżacjach w sposób dowcipny i dość oryginalny opisują Kazimierz, stwarzając tym samym jedyną w swoim rodzaju kampanię promocyjną.

Starosta puławski nagrodził także Roberta Sulkiewicza
– mieszkańca Kazimierza Dolnego od lat zaangażowanego w sprawy Miasteczka, zarówno w sferze kultury, jak i sportu.

- Pomysłodawca wielu inicjatyw, mający swój udział w znaczącej części imprez lokalnych  jak np. Lato Filmów, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Jarmark Świąteczny, obchody  Dnia Kobiet „Kazimierz Bywa Kobietą”, Turniej Nalewek itp. – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Zawsze otwarty na współpracę, służący radą i kreatywny. Jego najbardziej spektakularnym osiągnięciem w dziedzinie kultury był Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, który przyciągał  rzesze miłośników z całej Polski. Właściciel nieistniejącej już niestety kultowej Knajpy „ U Fryzjera”, w której zorganizował blisko 300 koncertów muzyki klezmerskiej.

- Dziękuję bardzo osobom, które zauważyły moje działania związane z Festiwalem Klezmerskim, bo chyba o to chodziło w tej nagrodzie najbardziej – mówi Robert Sulkiewicz. – Jest mi miło, że ktoś mnie po 7 latach zauważył i docenił. To jest nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich osób, które były zaangażowane w tworzenie tego festiwalu – dla mojej córki Aleksandry Sulkiewicz, Bożeny Gałuszewskiej, Joanny Stefańskiej i wielu innych osób, które mi w tym przedsięwzięciu pomagały.

Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej
wpisał się idealnie w klimat Miasteczka. W tym roku z powodu pożaru Knajpy u Fryzjera impreza się nie odbyła, ale być może odbędzie się za rok. Rozmowy w tej sprawie trwają.

W czasie Powiatowego Dnia Kultury przyznano także nagrody zwycięzcom Konkursu Wydawnictw Regionalnych, gdzie w kategorii „Album” I miejsce zajął przygotowany przez dr Waldemara Odorowskiego „Kanał Sztuki IV” – album letniej wystawy Kazimierskiej konfraterni Sztuki.

W Konkursie Twórczości Artystycznej w kategorii „Tkanina" II miejsce zdobyła Małgorzata Urban za chodnik wełniany oraz w kategorii „Plastyka obrzędowa, zdobnictwo wnętrz, garncarstwo" III miejsce przyznano Urszuli Wojtalik Sarneckiej– za ikonę.

 

Fot. Grzegorz Szafranek Stowarzyszenie Przeszłość - Przyszłości

Mariusz Płoszaj - Mazurek

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę