Kazimierz w rysunku i grafice

Skomentuj (43)

W Kazimierskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa rysunków i grafik Tadeusza Michalaka. Artysty wszechstronnego – architekta, autora badań historycznych oraz twórcę i redaktora naczelnego „Brulionu Kazimierskiego”.

Tadeusz Michalak urodził się w 1942 r., jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1967), ukończył też studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków. Jest autorem blisko 140. większych i mniejszych realizacji architektonicznych -  projektów wnętrz, projektów urbanistycznych. Na swoim koncie ma liczne wystawy rysunku i malarstwa, które wystawia od 1965 roku. Jest twórcą i redaktorem naczelnym „Brulionu Kazimierskiego" - pisma o charakterze społeczno-artystycznym. Jest również autorem badań historycznych kilkudziesięciu obiektów architektury zabytkowej. Artysta urodził się i nadal mieszka w Kazimierzu Dolnym.

Wśród znajomych Tadeusz Michalak uchodzi za człowieka bardzo wszechstronnego, który ma wiele swoich życiowych pasji - jest bardzo zaangażowany w historię sztuki, w historię sztuki budowlanej i architektonicznej. Przez szereg lat Tadeusz Michalak był kierownikiem planu zagospodarowania przestrzennego w Lublinie, trzymał porządek architektoniczny i urbanistyczny na Starym Mieście – jedynej autentycznej Starówce w całej Polsce. Pośród architektów kazimierskich jest specjalistą od budynków, które pełnią funkcję publiczną, co jest dość trudnym zadaniem  w architekturze, bo łatwo się narazić na krytykę.

Prace wystawione w Kazimierskim Ośrodku Kultury to rysunki i grafiki. Przedstawiają one Kazimierz Dolny widziany oczyma autora – architekta, ale i człowieka doskonale znającego to miejsce, bo przecież mieszkańca. Ta artystyczna interpretacja nadwiślańskiego Miasteczka z jednej strony jest baśniowa, niepowtarzalna i urokliwa, z drugiej zaś surowa, czasem czarno – biała, mroczna i tajemnicza. Jednak w każdym z nas te prace wzbudzają inne emocje i odczucia. Warto więc wystawę obejrzeć i spróbować spojrzeć na Kazimierz oczami artysty…

Wystawa czynna będzie do końca kwietnia w godzinach pracy Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Zapraszamy.

Skomentuj


Dodane komentarze (43)

 • misianda
  rzuciło-to ci się na głowę
 • Ewita
  Mam chusteczkę haftowaną - wszystkie cztery rogi. kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi! A kogo nie lubię... - też mu rzucę... pod nogi...
 • koń by się uśmiał
  Tak, domofony to prawdziwe zagrożenie dla kazimierskiej architektury, nie to co klimaryczne zgrabne hoteliki w skorupach wspomnień po spichlerzach (sic!)
 • Brotski
  "Dzieła sztuki nigdy nie przyjmujemy jako zrozumiałego samo przez się; widzimy je zawsze na tle jego prekursorów i poprzedników."
 • Tadeusz Michalak
  Szanowni Państwo,
  Dziekuję za zainteresowanie moją wystawą.Ponieważ wiekszośc z Państwa wystawy nie widziała a zna ją tylko z internetu,podaję kilka informacji:
  -Na dwadzieścia wystawionych prac,sześc wykonanych jest na papierze o gramaturze 250 techniką druku offsetowego.Ich nakłady wynoszą od 20 do 50 sztuk.Po wykonaniu odbitek tzw blachy są przez drukarnie niszczone.
  -Na każdej pracy wykonanej tą techniką nanoszę kolejny numer łamany przez liczbę nakładu.Np 5/30.
  -Kolorowanie jednej pracy trwa kilka dni.
  -Pozostałe prace(70%)to tradycyjny rysunek.

  Tadeusz Michalak
 • Tadeusz Michalak
  Szanowni Państwo,
  Dziekuję za zainteresowanie moją wystawą.Ponieważ wiekszośc z Państwa wystawy nie widziała a zna ją tylko z internetu,podaję kilka informacji:
  -Na dwadzieścia wystawionych prac,sześc wykonanych jest na papierze o gramaturze 250 techniką druku offsetowego.Ich nakłady wynoszą od 20 do 50 sztuk.Po wykonaniu odbitek tzw blachy są przez drukarnie niszczone.
  -Na każdej pracy wykonanej tą techniką nanoszę kolejny numer łamany przez liczbę nakładu.Np 5/30.
  -Kolorowanie jednej pracy trwa kilka dni.
  -Pozostałe prace(70%)to tradycyjny rysunek.

  Tadeusz Michalak
 • RZEPA
  - Nowobogaccy mogą przywieźć do Kazimierza nie tylko swoje pieniądze, ale i gust. Już zaczyna się coś zmieniać, obok niskich płotków pojawiają się wysokie ogrodzenia uzbrojone w domofony - mówi Tadeusz Michalak. Trzeba walczyć o to, by Kazimierz był taki, jaki jest i zatrzymać go w czasie. -
 • Janson
  Tessa, podoba ci sie i twoje prawo, ja mam prawo do swego zdania, architekci maja dosc specyficzne podejscie do wyobrazni, nauczono ich, iz wszystko musi opierac sie na konstrukcji i nie moga sie od takiego myslenia uwolnic, a jesli sie idzie w swiat fantazji z takim ograniczeniem to wynik bywa wtorny, nie oddaje prawdopodobnie zamierzen, ja te grafiki widzialem ze 30 lat temu, oczywiscie kto inny dlubal i jedyna emocja jaka u mnie wywoluja jest obojetnosc i co mam sie wyprzec siebie dla poprawnosci towarzyskiej?
 • tessa
  Byłam, widziałam-rewelacja! Grastuluje takiej twórczości Panu Autorowi!
  ja jestem zafascynowana precyzyjną kreską, wyobraźnią przestrzenną. Nie rozumiem jednej kwestii...dlaczego na forum ludzie piszą takie BZDURY!jeśli ktoś nie uwaza grafiki za formę sztuki-ok.-jego problem, jeśli ktoś woli kupić sobie rysunek czy tam coś z Ikei za 50 zł -też jego sprawa i jego gust...jeśli uwielbia kulture masową i nie ma większych ambicjii...czemu nie, a moze brak kasy-OK, ale po co pisać takie bzdury. nie lepiej po prostu z pochylonym czołem przyznać sie otwarcie:JESTEM ZAZDROSNY< BO SAM TAK NIE UMIEM
 • Tadek
  Ani trochę.
 • STEF
  TADEUSZU ..Tekst pisany jest Jest graficzna forma naszej mowy zwanej "potoczna" i jesli z kims rozmawiam na codzien to wiem jak brzmi jego mowa pisana!>>proste?
 • Janson
  STEF, jacek - istniejecie tylko w opozycji do innych? A wykluj co wlasnego z glowy. Nie idzie? A widzisz jakie to trudne. Przybieranie postawy cenzora i kiwacza palcem znamionuje jednostki nierdojrzale intelektualnie i duchowo - jak powiedzial jeden z wielkich naszych pisarzy. Co jest dzielem sztuki to kwestia przyjetej teorii - najciekawsza brzmi - wszelaki wytwor ludzki tak przez autora nazwany (teoria sztuki konceptualnej)od tego czasu mamy kielbase na wystawie czy mlotek zespawany z okularami, o flakach we sloikach nie wspominajac, a fuj. Jako ze nie stosuje polskiej czcionki wypowiedz swoja nazywam dzielem sztuki graficznej, cena przystepna....
 • Tadek
  A skąd to wielce szanowny i oświecony STEF wie, kto jest mieszkańcem Kazimierza, a kto nie? Nie przyszło STEF-owi do główki, że są na świecie również ludzie nie mieszkający w Kazimierzu? Możeby się najpierw STEF zorientował, co to jest "netykieta" i że nie należy się wydzierać, jak się nie ma nic mądrego do napisania.
 • STEF
  ludzie...przecież wy!! NIE MACIE NIC DO POWIEDZENIA..PO CO PISZECIE TE BZDURY?..CHYBA TYLO PO TO ŻEBY OŚMIESZYĆ DO KOŃCA TO NIESZCZĘSNE MIASTECZKO../NIESZCZĘSNE ...BO JESTEŚCIE JEGO MIESZKAŃCAMI!!!ZGROZA JAKI WY RREPREZENTUJECIE POZIOM DYSKUSJI!!!
 • GALERNIK
  Słownik mówi GALERIA
  2. «salon wystawowy, w którym sprzedaje się dzieła sztuki»
  A więc musi być salon a w środku DZIEŁA SZTUKI !!!

  A co to są "DZIEŁA SZTUKI" - oto jest pytanie !!!
 • Tadek
  U mnie jest galeria "Piękne meble", Galeria Dworcowa, Galeria z ciuchami, z niepokojem czekam na otwarcie Galerii Mięsnej, Drobiowej itp. Wracając do różnic, to w galerii czasami stoi lub siedzi Twórca we własnej osobie, a w sklepie z obrazkami siedzi Pani Sklepowa, siorbię kawkę i się nudzi. Taką wersję przyjąłem i takiej się będę trzymał :). A obrazki do kolorowania zawsze lubiłem.
 • pytam
  A czy ktoś potrafi objaśnić na czym polega rożnica między galerią, a sklepem z obrazkami? Tak pytam, bo może to wyjasniło by komu rożnicę między sztuką, a rzemiosłem ozdobniczym, bez aluzji, tak dla poszerzenia pola dysputy.
 • Jazzon
  Malować to chyba nie podkolorowywać wydruki...
 • graficzka
  Architektom też wolno malować.
 • Elineczka
  Dziękuję !

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę