Nadwiślańska Noc Muzeów z Czarną Damą

Monumentalna bryła zamku w Janowcu wznosi się na wysokiej wiślanej skarpie vis a vis Mięćmierza. Od strony Kazimierza zamek zasłania zazdrośnie las. Ta tajemnicza i owiana legendami budowla jest jednym z oddziałów kazimierskiego muzeum – Muzeum Nadwiślańskiego i 18 maja także i tu miało miejsce ogólnopolskie wydarzenie – Noc Muzeów.

Janowiecki zamek. Warto odwiedzić to miejsce i po zmroku, gdy wyobraźnia i umysł płatają nam figle, a z zakamarków zamkowych wyjść może duch – Czarna Dama.

W tym roku zamkiem oprócz miejscowej zjawy zawładnęli archeolodzy, a zwiedzającym zapewniono coś dla ciała i coś dla ducha. Czarna Dama częstowała więc pysznym tortem, a bardziej historyczną strawą, odziana ze słowiańska, Hanna Lis.

Wśród propozycji na tę noc nie zabrakło wykładów dotyczących archeologii. O Grodzisku Żmijowiska opowiadał Paweł Lis, o Górze Puławskiej i jej pradziejach – Sebastian Wardak, a o znaleziskach archeologicznych okolic Janowca – Grzegorz Kuś.

Clue nocy w muzeum było zwiedzanie z archeologiem – Marią Supryn, która przez ponad 20 lat swojej pracy zawodowej z zamkiem Janowiec była związana. Z błyskiem w oku, godnym wytrawnego poszukiwacza skarbów, pani Supryn wprowadziła uczestników Nocy Muzeów w magiczny świat janowieckiego zamku.

Było wesoło, zaskakująco, nostalgicznie i bardzo, bardzo interesująco. Nie tylko zamek, ale i jego tajemnice stanęły przed nami otworem.
Już wiem, że po tym niezwykłym wieczorze do legend o złym kucharzu, Czarnej Damie i ukrytym skarbie dołożę tę o zamkowym kluczu.
Dziękujemy Oddziałowi Muzeum Nadwiślańskiego – Zamek w Janowcu, jego pracownikom, zaproszonym gościom za wspaniałą noc. Jeszcze tu wrócimy.


Tekst: Danuta Borzecka,
przewodnik turystyczny
Foto: Filip Jaroszyński

Muzeum Nadwiślańskie – oddział Zamek w Janowcu

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę