Noc Muzeów w wersji online

Tegoroczna kazimierska Noc Muzeów będzie inna niż poprzednie. Nie będzie warsztatów, spacerów czy zwiedzania poszczególnych oddziałów muzealnych. Ale odbędzie się premierowy pokaz diaporamy, której zawartość stanowią fotografie autorstwa Józefa Czechowicza.
Przed nami Noc Muzeów. Co roku w Kazimierzu Dolnym wydarzenie to przyciągało turystów do poszczególnych oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie przygotowywane były różnorodne atrakcje. Tegoroczna Noc Muzeów będzie inna niż poprzednie. Muzeum Nadwiślańskie zostało co prawda otwarte dla zwiedzających, ale na zupełnie innych zasadach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dlatego też tradycyjna forma Nocy Muzeów nie może być zrealizowana.
Wyjątkową niespodziankę przygotował jednak oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - Dom Kuncewiczów, który Noc Muzeów - w wersji on line, uczci premierą diaporamy. Jej zawartość stanowią fotografie, których autorstwo przypisuje się poecie, Józefowi Czechowiczowi.
- Zdjęcia Lublina, Kazimierza Dolnego i podkazimierskiej Bochotnicy wykonano w latach 30. XX wieku. Czechowicz uwiecznił na nich ukochane miejsca: Stare Miasto, Wieniawę, Czwartek i Kalinowszczyznę – piszą organizatorzy. - W ruinach zamku w Bochotnicy został uwieczniony sam poeta. Dlatego o zbiorze mówimy "przypisuje się autorstwo", nie zaś autorstwa Czechowicza. Nie były to czasy "selfie", a w owych czasach zdjęć z samowyzwalaczem na tak dużą odległość poeta nie mógł wykonać samodzielnie.
Cała prezentacja to w sumie ponad trzydzieści fotografii w towarzystwie fragmentów wierszy Józefa Czechowicza oraz oczywiście oprawa muzyczna, za którą posłużyła piosenka Marka Andrzejewskiego do tekstu Józefa Czechowicza.
Będzie to premierowy pokaz zdjęć, gdyż kolekcja jest najnowszym zbiorem pozyskanym przez oddział Dom Kuncewiczów od prywatnego darczyńcy, który już niebawem będziemy mogli oglądać w oddziale muzealnym.
Premierę diaporamy "Nie otwieraj mi innego raju..." zaplanowano na sobotę, 16 maja o godzinie 19.00 na kanale YouTube Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Noc Muzeów 2020 w Muzeum Nadwiślańskim online:

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę