Szaber w Noc Muzeów. I nie tylko

zobacz więcej (9)

Wisiorek czy obrączka? A może miniaturowy talerz? Przed takimi dylematami między innymi stawali uczestnicy warsztatów złotniczych w Muzeum Sztuki Złotniczej Nadwiślańskiej Nocy Muzeów.

Muzeum Nadwiślańskie zawsze na Noc Muzeów przygotowuje najlepsze swoje oferty. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się w Kazimierzu warsztaty złotnicze, podczas których złotnicy z różnych stron Polski prezentują najprostsze techniki złotnicze. To okazja, by własnoręcznie wykonać zawieszkę czy obrączkę, a nawet… nauczyć się niemieckiego! Nazewnictwo zawodowe polskich złotników pochodzi bowiem w większości z tego języka.

- Szaber to narzędzie do opracowywania powierzchni wyrobu złotniczego, inaczej skrobak – wyjaśnia złotnik Piotr Cieciura z Łodzi. – Jego nazwa pochodzi od czasownika schaben – zeskrobywać, zdrapywać. Nazwa z tego narzędzia przeszła na niecny proceder kradzieży w czasie wojny – szabrownictwo.

W czasie warsztatów można było też przyjrzeć się, jak złotnicy pracują na kuli cyzelerskiej.

- Kula służy do trzymania obiektu, nad którym pracujemy. To takie współczesne imadło – mówi złotnik Marian Klabisz z Warszawy. – Trochę waży. Rzecz w tym, żeby narzędzie było stabilne i umożliwiało pracę pod każdym kątem. Ta kula jest z brązu, ale w większości kule są żeliwne wypełnione kamieniami i ołowiem, żeby dociążyć. Reszta to smoła cyzelerska, która ułatwia repusowanie…. czyli zdobienie wyrobów z blachy poprzez wybijanie na zimno wgłębień, dających po drugiej stronie wypukły wzór.

Nie brakowało też chętnych do wykonania ozdób metodą odlewu. Najpierw należało przygotować formę w kawałkach suporeksu, choć – jak zapewniał złotnik Jacek Skrzyński – wystarczyłby do tego także zwykły duży ziemniak, tylko surowy.

- Przekrawamy go na pół, rzeźbimy w jednej części to, co chcemy, robimy kanał wlewowy, składamy i wlewamy podgrzaną cynę, która ma stosunkowo niską (400 stopni C) temperaturę topnienia. Przy zachowaniu ostrożności można to zrobić – twierdzi Jacek Skrzyński.

Uczestnicy warsztatów najczęściej próbowali tą metodą wykonać swoje inicjały lub serca.

- To miało być serduszko, ale w ostatniej chwili zmieniliśmy koncepcję. Kiedyś widziałem wyrzeźbioną twarz w pustaku i chciałem zobaczyć, czy będę umiał zrobić taki sam model. Zawsze chciałem spróbować zabawy z rozgrzanym metalem, ogniem. Obudziła się we mnie dusza rzemieślnika – mówi Maciej Górecki, który na Nadwiślańską Noc Muzeów przyjechał z Lublina. – Do odlewu przykleję z tyłu magnesik, do tego napis Kazimierz i będzie magnes na lodówkę!

Noc muzeów była także okazją do zwiedzenia zbiorów Muzeum Złotnictwa oraz aktualnej wystawy w Galerii Wystaw Czasowych „Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki”.

 

Relacja na Facebooku >>>

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Sztuki Złotniczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę