Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu (Muzea)

więcej zdjęć (1) Telefon: (81) 8815-228

Najbliższe imprezy

Pokazy rekonstrukcji historycznych i uzbrojenia przygotowane przez oddział Zamek w Janowcu wraz z jedną z najbardziej interesujących i sprofesjonalizowanych grup zajmujących się odtwórstwem historycznym, jakim jest Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Do udziału zostaną zaproszone również wybrane grupy z kraju i zagranicy. Podczas trzydniowego wydarzenia zostaną zaprezentowane trzy epoki polskiego i europejskiego oręża: XV, XVI i XVII wiek z licznymi odniesieniami do fortyfikacji janowieckiego zamku oraz wydarzeń historycznych związanych z tym miejscem. Szczególną uwagę organizatorzy chcą zwrócić na początek XVI wieku, okres, kiedy wprowadzano do fortyfikacji stałych artylerię, w czym prekursorem był Mikołaj Firlej, budowniczy bastejowego zamku w Janowcu i jeden z pierwszych hetmanów wielkich koronnych. Jest to rzadko podejmowany wątek przez grupy rekonstrukcji historycznych, dlatego Oddział Zamek w Janowcu upatruje szansę na wyróżnienie tego wydarzenia na tle licznie organizowanych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Chcemy także zainteresować szersze grono odbiorców unikalnymi rozwiązaniami fortyfikacyjnymi janowieckiego zamku. Turniejowi będą towarzyszyć prelekcje rekonstruktorów oraz specjalistów z innych muzeów i ośrodków badawczych podejmujących tematykę m.in. rozwoju fortyfikacji bastejowych na obszarze dawnej Rzeczypospolitej. Imprezę będą ubarwiały stoiska pokazowe specjalnie zaproszonych i wyselekcjonowanych rzemieślników zajmujących się m.in. płatnerstwem, szyciem dawnych strojów, garncarstwem etc. Podmiot współpracujący przy organizacji zadania/wydarzenia – Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
15.05.2021r., 15.05.2021r. Tajemnice archeologii janowieckiego zamku i okolic Janowca. W programie m.in. nocne zwiedzanie zamku z archeolog Marią Supryn, wieloletnią badaczką zamku. Prezentacja najnowszych odkryć archeologicznych w okolicach Janowca przez archeologów Sebastiana Wardaka (kurhany w Nasiłowie) oraz współpracującego z oddziałem Zamek w Janowcu Grzegorza Kusia (osada z okresu rzymskiego w Janowicach) wraz z pokazem najciekawszych zabytków pozyskanych w trakcie poszukiwań, które docelowo trafią do zbiorów MNKD. W przypadku otrzymania dotacji MKiDN na nieinwazyjne badania archeologiczne zespołu zamkowo-parkowego w Janowcu, Noc Muzeów będzie także okazją do zaprezentowania publiczności założeń tego projektu, przybliżenia nowoczesnych metod badawczych oraz pokazania częściowych wyników tych badań.

XI Święto Wina

XI edycja Święta Wina to coroczna lubelska impreza winiarska. Skupia turystów i miłośników polskiego winiarstwa z całego kraju oraz gości z zagranicy. W Janowcu winiarze spotykają się z klientami, restauratorami, sommelierami, blogerami i sympatykami wina. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w formule dwudniowej. Planowane jest nasycenie programu spotkaniami i prelekcjami badaczy historii polskiego winiarstwa. Przewidywane są także prezentacje książek i kiermasz publikacji związanych z tematyką kulturowego i religijnego znaczenia winorośli. Ważnym elementem będzie prezentacja podejmowanych działań związanych z rekonstrukcją winnicy zamkowej. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, Gmina Janowiec, Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu, Fundacja Polskie Wino.
W ramach cyklu imprez nordicowych organizowanych przez Fundację BezMiar
Dziesięciodniowy, jubileuszowy międzynarodowy kurs interpretacji muzyki kameralnej dla pianistów, skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów, instrumentów dętych - trąbka, waltornia, puzon, akordeonistów, gitarzystów, zespołów kameralnych i  śpiewu solowego prowadzony przez wybitnych pedagogów z Polski, Europy i USA. Kursprzeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych, liceów muzycznych, studentów i absolwentów. Zajęcia odbywają się m.in. w zabytkowej przestrzeni zamku, dworu i spichlerza. Podczas każdej z edycji koncert galowy w kościele parafialnym Janowcu dedykowany jest Muzeum Nadwiślańskiemu w podziękowaniu za wsparcie organizacyjne dla JIM. Współorganizatorzy: Fundacja Wspierania Kultury „Warszawscy Wirtuozi”

Wydarzenia w obiekcie

Mapa

Opis obiektu

Restauracje w okolicy

Męćmierz 40, Kazimierz Dolny (1.8 km)
Krakowska 39, Kazimierz Dolny (3.3 km)

Noclegi w okolicy

Dębowe Góry 5, Kazimierz Dolny (3.2 km)
Krakowska 29, Kazimierz Dolny (3.4 km)
Pokaż stopkę