Nadwiślańska Noc Muzeów z Czarną Damą

Monumentalna bryła zamku w Janowcu wznosi się na wysokiej wiślanej skarpie vis a vis Mięćmierza. Od strony Kazimierza zamek zasłania zazdrośnie las. Ta tajemnicza i owiana legendami budowla jest jednym z oddziałów kazimierskiego muzeum – Muzeum Nadwiślańskiego i 18 maja także i tu miało miejsce ogólnopolskie wydarzenie – Noc Muzeów.

Janowiecki zamek. Warto odwiedzić to miejsce i po zmroku, gdy wyobraźnia i umysł płatają nam figle, a z zakamarków zamkowych wyjść może duch – Czarna Dama.

W tym roku zamkiem oprócz miejscowej zjawy zawładnęli archeolodzy, a zwiedzającym zapewniono coś dla ciała i coś dla ducha. Czarna Dama częstowała więc pysznym tortem, a bardziej historyczną strawą, odziana ze słowiańska, Hanna Lis.

Wśród propozycji na tę noc nie zabrakło wykładów dotyczących archeologii. O Grodzisku Żmijowiska opowiadał Paweł Lis, o Górze Puławskiej i jej pradziejach – Sebastian Wardak, a o znaleziskach archeologicznych okolic Janowca – Grzegorz Kuś.

Clue nocy w muzeum było zwiedzanie z archeologiem – Marią Supryn, która przez ponad 20 lat swojej pracy zawodowej z zamkiem Janowiec była związana. Z błyskiem w oku, godnym wytrawnego poszukiwacza skarbów, pani Supryn wprowadziła uczestników Nocy Muzeów w magiczny świat janowieckiego zamku.

Było wesoło, zaskakująco, nostalgicznie i bardzo, bardzo interesująco. Nie tylko zamek, ale i jego tajemnice stanęły przed nami otworem.
Już wiem, że po tym niezwykłym wieczorze do legend o złym kucharzu, Czarnej Damie i ukrytym skarbie dołożę tę o zamkowym kluczu.
Dziękujemy Oddziałowi Muzeum Nadwiślańskiego – Zamek w Janowcu, jego pracownikom, zaproszonym gościom za wspaniałą noc. Jeszcze tu wrócimy.


Tekst: Danuta Borzecka,
przewodnik turystyczny
Foto: Filip Jaroszyński

Muzeum Nadwiślańskie – oddział Zamek w Janowcu

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę