Na Wołyniu... w piosence i w pamięci...

Zbliża się 77. rocznica rzezi wołyńskiej. 11 lipca ustanowiono w 2016 r. Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
77 lat temu 11 lipca 1943 r. na Wołyniu Ukraińcy zaatakowali 99 polskich wiosek. Ten dzień przeszedł do historii jako krwawa niedziela – punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej – masowej eksterminacji ludności polskiej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną. Historycy szacują, że w jej efekcie zginęło 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.
Do tamtych wydarzeń nawiązuje piosenka warszawskiej grupy Fabryka „Na Wołyniu”. Tekst napisany przez bydgoskiego poetę Piotra Kubiaka, twórcę Marcowego Festiwalu Wolności, wywołuje z niepamięci zwykłe życie polskich Wołyniaków, którzy zginęli nie w walce, ale zostali zamordowani – przerwano ich posiłki, miłości, pragnienia. „Już nie obudził się nowy dzień na Wołyniu”. Kubiak przywołuje także obronę niezdobytego przez Ukraińców Przebraża nazywając tę miejscowość polskimi Termopilami czy drugim Zbarażem. Rockowa muzyka skomponowana przez Sylwestra Domańskiego budzi niepokój.
Jak doszło do powstania tej piosenki?
Piotr Kubiak – Kilka lat temu w Internecie przeczytałem szerszy artykuł o obrońcach Przebraża, których nazwano polskimi Spartanami. Jestem autorem piosenek nawiązujących do polskiej historii - związanych ze stanem wojennym, z Solidarnością. Historia z Wołynia zainspirowała mnie do napisania piosenki „Na Wołyniu”. To historia zapomniana, niedoceniona przez współczesnych, a jej bohaterom należy się przecież hołd. Zainteresowałem tym tematem Sylwestra Domańskiego z zespołu Fabryka, z którym współpracuję, i tak powstała piosenka – akurat na 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. Poświęcona jest nie tylko obronie Przebraża, ale całemu Wołyniowi tamtych czasów. 
Piosenkę można znaleźć na kanale YouTube. Jest ascetyczna w swojej formie – cały obraz to płonąca na ciemnym tle świeca, z białą czcionką przesuwającego się tekstu…
Piotr Kubiak – Materiał leżał dwa lata, zanim doszło do jego nagrania – nie było na to środków. Teraz poszukujemy środków na przygotowanie teledysku, bez niego dzisiaj piosenka nie może zaistnieć. IPN odmówił nam finansowania. Piosenkę wspiera tylko ks. Isakowicz – Zalewski. Utwór do tej pory nie pojawił się w żadnej stacji radiowej. Temat jest trudny…
Tekstowi odwołującemu się do tych trudnych momentów polskiej historii towarzyszy bardzo współczesna muzyka. Skąd takie połączenie?
Piotr Kubiak – To muzyka niepokoju. Takie założenie przyjął kompozytor Sylwester Domański. Fabryka to zespół rockowy, który ma na swoim koncie piosenki inspirowane historią.
W Kazimierzu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej odbędzie się tradycyjnie w farze w niedzielę 12 lipca na mszy świętej o godzinie 10:30. Po jej zakończeniu pod tablicą pamiątkową w lapidarium za farą Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy złoży biało – czerwone kwiaty. 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę