W Żmijowiskach

Skomentuj (3)

zobacz więcej (28)

W Żmijowiskach tętni życie. Na terenie dawnego grodu trwa budowa pieców, suszenie ziół oraz ... szycie butów. A to dopiero początek tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

14. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które odbywają się w Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, trwa w najlepsze. Codziennie przeprowadzane są ciekawe eksperymenty i pokazy archeologiczne, z których można się naprawdę wiele dowiedzieć. Może więc warto w najbliższych dniach wybrać się do Żmijowisk? Warsztaty odbywają się w godzinach od 10.00 do 16.00.

Spacerując pomiędzy słowiańskimi chatami zobaczyć możemy, jak wygląda budowa pieca czy też na przykład ... szycie butów z trawy.

- Robię buty z trawy pozyskanej tutaj, na łąkach – mówi  Katarzyna Mikulska. - Cięłam ją dwa dni, żeby wyschła i w tym momencie ze splotu takiego węża tworzę dużego ślimaka i z niego modeluję buta. Dzięki temu, że robię je z suchej trawy, powinny dość długo służyć. To jest najbardziej popularny model: klapek. Ale można też zrobić japonki, rzymianki czy też buty zabudowane. Wszystko zależy od naszej wizji. Tą samą metodą można też robić koszyki, czego planuję dokonać jutro.

Na tym jednak nie koniec. Będzie jeszcze próba pozyskania szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku oraz próba wypieku chleba. A także działania etnobotaniczne, krzesanie i niecenie ognia czy też krzemieniarstwo. Bez wątpienia więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Warsztaty trwają do niedzieli, 2 września.

Co jeszcze przed nami?

27 sierpnia – 2 września – Fitoterapeutyczne wykorzystanie wykorzystanie roślin przez Słowian / Katarzyna Mikulska, „W miejskiej kniei”, Maków
27 sierpnia – 2 września – Pozyskiwanie szkła w rekonstrukcji pieca szklarskiego z XII w. / Jarosław Michałek, Marcin Springer, Bractwo Gladii Amici, Tarnów
30 sierpnia – 2 września – Produkcja węgla drzewnego, kowalstwo, tkactwo / Bohumir Dragoun i in., Stowarzyszenie Archeologii Eksperymentalnej Uhrinov – Czechy
30 sierpnia – 2 września – Wykonanie barci pszczelej / Andrei Patrauskas, Instytut Archeologii Ukraińskiej Akademii Nauk, Kijów
1 września – 2 września – Kuchnia Słowian / Hanna Lis, Kazimierz Dolny
1 września – 2 września – Krzesanie ognia, obróbka krzemienia / Artur Bokła Szkoła Rzemiosła Survivalowego

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (3)

Mapa

Muzea

Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Pokaż stopkę