Muzea znowu otwarte

W ramach luzowania obostrzeń covidowych otwierają się muzea.Od soboty 6 lutego Muzeum Nadwiślańskie. Obowiązywać będzie reżim sanitarny, a więc zmniejszona liczba odwiedzających (1 osoba na 15 m kwadratowych) i pozostałe środki ostrożności, do których już chyba się przyzwyczailiśmy: dezynfekcja rąk i maseczki. Ale w końcu będzie można zobaczyć sztukę bez pośrednictwa ekranu komputera…
Chociaż pandemia nie odpuszcza, pojawiają się pierwsze jaskółki powrotu do normalności. Otwierają się muzea i galerie sztuki. Tego oczekiwaliśmy, nic więc dziwnego, że przed placówkami, które na 1 lutego przygotowały otwarcie nowych wystaw, ustawiają się kolejki.
- Potrzebuję w końcu wyjść z domu w inne miejsce niż tylko do parku czy do lasu. Mam całą listę muzeów, które chciałabym odwiedzić, i nie chodzi tylko o nowe wystawy, ale także wystawy stałe – mówi Wanda z Warszawy. – Są na tej liście nie tylko muzea warszawskie, ale także niewielkie muzea w terenie: Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie czy Kuncewiczówka w Kazimierzu Dolnym. Dawno tam nie byłam i tęsknię za ich klimatem.
Trudno się tej tęsknocie dziwić. Muzea były wyłączone z możliwości zwiedzania przez pełne trzy miesiące. Za zamkniętymi drzwiami toczyło się jednak zwykłe muzealne życie. Trwały prace archiwizacyjne, a także w wielu miejscach digitalizacyjne, polegające na przenoszeniu zbiorów do sieci. Tak też było na przykład w Muzeum Nadwiślańskim, które obecnie w zakładce „Zbiory”  prezentuje około 900 eksponatów, w tym około 200 obrazów ze zbiorów kamienicy Celejowskiej czy materiały z archiwum Karola Sicińskiego, którym można przyjrzeć się z bliska na własnym komputerze. Niektóre z obiektów przestrzennych jak słynne lavabo biskupie, które stało się symbolem Muzeum Sztuki Złotniczej, prezentowane są w wersji 360o.
Zamknięcie dla zwiedzających pozwoliło muzealnikom skoncentrować się także na pracy naukowej. Dzięki temu Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego zrealizował projekt „Rzadkie i zagrożone rośliny województwa lubelskiego”. Efektem tych działań było powstanie „Internetowego katalogu rzadkich i zagrożonych roślin” w Internecie, a także szereg działań towarzyszących. W planach jest również „Czerwona księga roślin Lubelszczyzny”.
- Wykorzystaliśmy okres pandemii, bo mimo że oddział jest z powodu remontu zamknięty, zwykle prowadzi bardzo dużo działań edukacyjnych, warsztatów i wycieczek terenowych. W tym roku tego nie było i mogliśmy poświęcić więcej czasu na projekt, który planowaliśmy od kilku lat – mówi kierownik Oddziału Przyrodniczego Joanna Szkuat.
A jak to wygląda w Nałęczowie w Muzeum Bolesława Prusa i Muzeum Stefana Żeromskiego? Czytaj więcej>>>

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę